Borsadan kısa kısa özetler... 3 firmaya daha onay çıktı

Son yılların rağbet gören yatırım araçlarından olan borsa Kayserili yatırımcılarında ilgi odağı olmaya devam ediyor. Borsa İstanbul'da geçtiğimiz hafta neler yaşandı, BİST 100 Endeksinde haftalık kapanış nasıl oldu? Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde…

Borsadan kısa kısa özetler... 3 firmaya daha onay çıktı

Borsa İstanbul BİST 100 endeksinde cuma günü haftalık kapanış yüzde 0.98 artışla 8.026 puanda oldu. 

Kayserili yatırımcılarında yakından takip ettiği Borsa İstanbul BIST 100 endeksi geçtiğimiz hafta, 27 Kasım Pazartesi günü 8.028 puanla başladı ve 1 Aralık Cuma günü yüzde 0.98 puan değer artışıyla 8.026 puanda tamamladı. Hafta boyunca en yüksek 8.129 puanı gören BİST 100 endeksi, en düşük ise 7.912 puanı gördü. Haftalık açılış ve kapanış puanları göz önüne alındığında BİST 100 endeksi yataya yakın bir hafta geçirdi.

Psikolojik puan üzerinde haftalık kapanış

Hafta boyunca uzmanlar tarafından psiklojik direnç hattı olarak belirtilen 8.000 puanın hemen altında ve üstünde işlem gören ve 1 Aralık Cuma günüde 8.000 puan üzerinde haftalık kapanış yapan BİST 100 endeksi gelecek hafta merakla takip edilecek.

Cuma günü BİST 100'ün enleri

Borsa İstanbul’da cuma günü en çok yükselen sektörler banka ve ulaştırma olurken sigorta, kobi ve turizm ise en çok satış gören sektörler olarak sıralandı.

Cuma günü BİST 100'de en çok kazandıran şirketler EGEEN, KONYA, ISMEN, SASA, QUAGR olurken en çok kaybettirenler ise IMASM, KAYSE, SMRTG, GENIL, YEOTK oldu.

3 şirket daha halka arz olacak

Sermaye Piyasa Kurulu (SPK) haftalık bültenine göre, Mega Metal'in 28,3 liradan, Kuzey Boru'nun 36,2 liradan, Sur Tatil Evleri GYO'nun ise 49,18 liradan halka arz başvurusuna onay verdi. Şirketler onay sonrasın halka arz için hazırlıklarına başladı.

Öte yandan"CATES" koduyla Çates Elektrik Üretim A.Ş., "BEGYO" koduyla  Batı Ege Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., "SKYMD" koduyla Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 30 Kasım - 1 Aralık tarihlerinde Borsa İstanbul'da halka arz için talep topladı.