Bitki çayı içenler dikkat! Uzmanı uyardı

Kimimiz ödem attırmak için kimimiz baş ağrısı ya da hazımsızlık için kimimiz ise depresyona iyi geldiği için bitki çaylarına hayatımızda yer veriyoruz. Peki bitki çayı tüketirken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Cevabı haberimizde.

Bitki çayı içenler dikkat! Uzmanı uyardı
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

 Yeşil çay, kuşburnu çayı, ada çayı ve daha fazlasına hayatımızda yer veriyoruz. Kimisi kilo verme döneminde ödem attırmak için kullanıyor kimisi sinirlendiğinde sakinleşmek için yani hepsini tüketmemizin bir sebebi var. Peki bitki çayları tüketirken nelere dikkat etmeliyiz? Diyetisyen Elif Bilgin Baş konu hakkında bilgiler verdi.

Bitki çayı içenler dikkat! Uzmanı uyardı

Bilgin, şöyle konuştu:
Yeşil çay: Hücre oluşumunda etkili olan yeşil çay iyi bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca baş ağrısı, vücut ağrıları, hazımsızlık, depresyon, immun sistem destekleyicisi, toksinleri uzaklaştırıcı etkisi vardır. Yapılan çalışmalarda güçlü antioksidan içeriği sayesinde, düzenli tüketiminin kansere karşı koruyucu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
Kuşburnu çayı: Doğal C vitamini içeren en değerli kaynaktır. Konstipasyon (kabızlık) sorununun çözümüne yardımcı olur. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunlara ek olarak kuşburnunun böbreküstü bezlerini olumlu etkileyerek önemli hormonların üretimine destek sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır 
Ihlamur: Sinir sistemini güçlendirici, kramp çözücü, terletici, idrar söktürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici, kanın hiperkoagülasyonunu ve hiperviskositesini artırıcı etkiye sahiptir. 
Ada çayı: Kan dolaşımını hızlandırıcı, sindirimi kolaylaştırıcı ve astıma karşı etkili bir bikti çayıdır. Ayrıca regl düzensizliği yaşayan kişilerin kanamalarının daha düzenli periyotlarda olmasına destek olur. 
Zencefil çayı: Termogenejik etkiyi artırarak yağ yakımı artırma, şekeri düzenleyici etkisi, gaz giderici olması, bulantıyı azaltması , uzun süre tokluk sağlaması ile bağışıklık sistemini destekleyicidir.  

Bitki çayı içenler dikkat! Uzmanı uyardı

BİTKİ ÇAYLARINI İÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ? 
Kontrolsüz olarak tüketilen bitki çayları karaciğer enzimlerinde yükselmeye sebep olur.  
Bitki çaylarının faydaları doz aşımı ile tersine dönebilir.   
Günde 3 fincandan fazla içilmemesi gerekir.  
Gebe ve emziren kişilerin siyah çay, ıhlamur ve rezene dışında çayları tüketmemesi gerekir.  
Kanser tedavi sürecinde olan hastaların ilaç etkileşimini önlemek adına bitki çaylarından uzak durması gerekir.  
Bitki çayları kurutulmuş bitkilerden yapıldığı için saklama koşulları önemlidir. Karanlık ışık görmeyen, mümkünse kaplar içinde saklanmalıdır.  
İçeriğindeki etkili bileşiklerin bozulamaması için kaynatılmaması gerekir. Kaynamış suda 3 dakika demlenmesi ve içilmesi en uygun yöntemdir.  
Kronik hastalığı olan kişilerin uzmana danışmadan bitki çayları içmemesi gerekir.  
Bitki çayları sıvı alımını destekler ancak içmemiz gereken suyun yerini tutmaz. Vücuttan ödemin atılmasını destekledikleri için bitki çayı içerken su tüketimimizi de arttırmak gerekir.    

Bitki çayı içenler dikkat! Uzmanı uyardı