Bist 100Hisse Senetleri

17:29:15 | 2020-01-01

Borsa, çeşitli analiz ve tahminler yaparak, arz talep ilişkisine bağlı olarak hisse senedi, tahvil, menkul kıymet, döviz ve malların işlem gördüğü, bir çeşit yatırım aracıdır. Borsa'da işlem gören değerli kağıt ve menkul kıymetler, para kazandırma ve para kaybettirme potansiyeline sahiptir. Bu açıdan bakıldığında, bir risk unsuru teşkil eden borsa, doğru analiz ve incelemeler ile işi bilen ve sermaye sahibi bireyleri zengin eden oluşumlardan biridir. Borsa'da Bist 30, Bist 100 gibi çeşitli piyasalar mevcuttur. Bist 100, yoğun hacim gören şirketlerin genel işlem gördüğü piyasalardan yalnızca biri.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi, Borsa'da en çok işlem gören yatırım aracıdır.Hisse senedi, borsaya açılmış bir şirketin sermaye payını belli eden ve sermayeyi adet kadar eşit paya bölen değerli kağıttır. Bir şirketin tüm hisse senetlerinin toplamı, o şirketin sermayesinin borsaya açılmış karşılığıdır.

Borsa'da en çok işlem gören ve en çok dikkat çeken bu değerli kağıt, bedelinin ödenerek satın alınması ile yatırımcısının portföyüne eklenir. Aynı şekilde, satışa çıkarılan hisse senetleri, bedeli karşı tarafın ödemesi ile el değiştirerek bir başka yatırımcının portföyüne transfer olur. Hisse senedi satın almak, sizi mantık olarak bir şirketin ortağı haline getirmektedir. Bu sebeple Borsa'da hisse senedi almanın, dini açıdan helal bir yöntem olup olmadığı konusu, her zaman tartışma konusu olmuştur.

Bist 100 Nedir?

Borsa İstanbul'un en çok işlem gören ve en çok hacim yaratan hisselerinin toplandığı, bu alanda en yüksek hacmi sağlayan 100 şirketin işlem gördüğü piyasa, Bist 100 piyasası olarak bilinmektedir.

Bist 100 Şirketleri

Borsa İstanbul'da işlem gören ve en çok hacme sahip olan 100 şirket, her yıl ve belirli dönemlerde değişebilmektedir. Hacim yaratma konusunda istikrar sağlayan ve SPK tarafından onaylanan şirketler, Bist 100'e dahil olabilir ya da hacim düşüklüğü sonucunda Bist 100'den düşürülebilir. Sonuç olarak yıl içerisinde en çok hacim yaratan ilk 100 şirket, Bist 100'de işlem görme hakkını kazanmaktadır.

Bu şirketlere örnek olarak;

  • Türk Hava Yolları (THYAO)
  • Aselsan (ASELS)
  • Petkim (PETKM)
  • Tüpraş (TUPRS)
  • Vestel (VESTL)

 

Gibi büyük sermayeli, büyük hacimli ve güven veren şirketleri örnek gösterebiliriz.

Neden Bist 100 Hisseleri Alınmalı?

Borsa'da birbirinden farklı yüzlerce hisse senedi bulunuyor. Hisse senetleri, yarattığı hacim neticesinde daha çok talep gören kağıtlardır. Yaşanan arz talep dengesi, yüksek hacimli hisse senetlerinin daha çok talep edilmesine sebep olmaktadır. Bist 100, en yoğun hacmin yaşandığı hisseler üzerine oluşturulan yapay bir piyasa olduğundan, bu 100 şirketin hisseleri daha çok el değiştirme potansiyeline sahip olduğu düşünülebilir. Hacim, sürekli el değiştirme kolaylığı, kar kazanç oranları ve benzeri durumlar, yatırımcıya Bist 30 ve Bist 100 gibi piyasalarda daha çok güven vermektedir. Bu sebeple Bist 100 gibi değerli hisselere sahip bir piyasada işlem yapmak, genel hisselere yatırım yapmaktan daha güvenilir diyebiliriz.
ETİKET :  

Tümü