Başkan oldu borçlu çıktı!

13:19:15 | 2019-04-09

Yerel seçimlerin ardından yenilenen Büyükşehir Belediye Meclisi, Memdduh Büyükkılıç başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Komisyon üyelerinin seçiminin yapıldığı Meclis’te, komisyonlarda AK Parti ve MHP’li isimler görev aldı. İYİ Parti, CHP ve BBP’li isimlere komisyonlarda görev verilmedi. Meclis toplantısında en dikkat çeken gündem maddesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a, 120 milyon lira bankalardan borçlanma yetkisi talebi oldu. Bu yöndeki talep Meclis’te kabul edildi. Meclis’te konuşan Başkan Büyükkılıç, ilk toplantıda alınan kararların hayırlı olması temennisinde bulundu.  Diğer yandan daha ilk toplantıda yapılacak projeler için borçlanma yetkisi alan Büyükkılıç ile ilgili “Daha ilk toplantıda Başkan oldu, borçlu çıktı” yorumları yapıldı.

 

 

 

Meclis’te konuşan İYİ Partili Kazım Yücel ise muhalefet zihniyeti ile değil, hizmet zihniyeti ile hareket edeceklerini söyledi. “Her ilçenin sorunu bizim sorunumuz” diyen Yücel, yapıcı muhalefet yapacaklarını ifade ederek, hoş bir çalışma ortamı temennisinde bulundu. MHP’li Özvatan Belediye Başkanı Halit Demir ise heyecanlandıracak çalışmalar yapılması temennisinde bulunarak, Meclis üyelerinin ilçelere gelip, sorunları yerinde görmesini istedi. Demir,  bazı ilçeleri bilmeyen, görmeyen meclis üyelerinin olabileceğini ifade ederek, böylece çalışmaların geniş bir alana yayılabileceğini söyledi. Başkan Büyükkılıç da bu öneriye destekleyerek,  “İlçelerimizde değerli başkanlar bizleri misafir ederlerse, bölgelerimizi öğrenmiş, tanımış ve gezmiş oluruz” diye konuştu.

 

 

 

 31 Mart seçimlerinden sonra yeniden oluşan Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısı yaptı. AK Parti’den 45, MHP’den 15, İYİ Parti’den 6, CHP’den 3 ve BBP’den 1 meclis üyesi yeni dönemde görev aldı.

 

İlk toplantı saygı Duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Mimar Sinan’ı anma etkinlikleri çerçevesinde Kayseri’de bulunan ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’de ilk meclis toplantısının konuğu oldu. Meclisin en genç üyelerinden divan oluşturulmasının ardından gündem maddeleri Başkan Memduh Büyükkılıç, başkanlığında görüşüldü. İlk olarak meclis içi görevlendirmeler kapsamında seçimler yapıldı. Başkan Memduh Büyükkılıç, yeni dönemin Kayseri için hayırlı olması temennisinde bulunarak, hizmetlerin devam edeceği söyledi. İYİ Partili Kazım Yücel ve MHP’li Halit Demir ise, birlikte Kayseri için hizmet etme adına katkılar sunacaklarını ifade etti.

Diğer yandan Meclis içi görevlendirmelerde AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı ön plana çıkarken  İYİ Parti, CHP ve BBP’den  görevlendirme olmadı.

Meclis’te Başkan Büyükkılıç’a borçlanma yetkisi de verildi. Buna göre Başkan Büyükkılıç’a, 120 milyon lira bankalardan borçlanma yetkisi talebi de kabul edildi.

Yeni dönemin ilk toplantısında meclis içi komisyonlarının seçimleri yapıldı.

Meclis içi görevlendirme ve seçimler sonrası şu sonuçlar alındı; Meclis başkanvekili: Birinci vekil Mehmet Savruk, ikinci vekil Emine Timuçin. Her ikisi de 58’er oy aldı. Meclis divan katibi seçimi; Yusuf Özkaya (58 oy), Hasan Nuri Kuş (60 oy). Encümen üyeleri; Mehmet Savruk (58 oy), Muammer Kılıç (58 oy), Yakup Tezcan (58 oy), Emine Timuçin (57 oy), Hulusi Çavdar (57 oy).

İmar ve Bayındırlık Komisyonu; Bekir Yıldız, Sami Yağmur, Hasan Nuri Kuş, Cengiz Ekici, Hami Türkyar, Orhan Say, Sezgin Özçelik.

Plan ve Bütçe Komisyonu; Ahmet Tural, Ragıp Dost, Mustafa İnceok, Ahmet Bostancı, Ahmet Büber, Ali Kabak, Mehmet Emre Taşçı.

Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu; Hasan Nuri Kuş, Reyhan Nalbantoğlu, Tufan Nayman, Yakup Göktaş, Fatih Tanşu, İbrahim Carlak, Ali Özyurt.

Ulaşım Komisyonu; Nusret Uğurlu, İlyas Emre, Mustafa Bayam, Cemil Bayram, İsmail Yazıcı, İbrahim Carlak, Ali Özyüret.

Çevre ve Sağlık Komisyonu; Kürşat Erkek, Mustafa Temur, Aytekin Özçelik, Menderes Açıkgöz, Menderes Yıldırım, Ümit Coşkun, Ali Aktaş. Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Haber Kayseri Son Dakika Kayseri Büyükşehir Belediyesi Memduh Büyükkılıç Belediye Meclisi

Tümü