Bakanlık yasakladı

Bakanlık tepki çeken uygulama ile yeni karar alarak o uygulamayı yasakladı. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırlanan Kayseri haber bültenimizde..

Bakanlık yasakladı
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri'de de öğretmen, öğrenci ve velileri yakından ilgilendiren haber Milli Eğitim Bakanlığı'ndan geldi.Özellikle anaokul ve ilkokullarda yaygın olarak görülen sınıf annesi uygulaması ile ilgili karar aldı. Milli Eğitim Bakanlığı, son dönemlerde sosyal medyadan da gündemden düşmeyen sınıf annesi uygulamasının kaldırılması için valiliklere yazı gönderdi.

Bir öğrencinin sınıf annesiyle tartışması sosyal medyada gündem olmuştu. 'Ben bu sınıfın sınıf annesiysem her şeyi bilmek zorundayım' diyen veliye, öğrencinin 'Sınıf annesi sanki dünyanın ağası' diye cevap verdiği video ses getirmişti. 

Türkiye genelindeki okullarda bazı yerlerde sınıf annesi ve bener adlar altında görevlendirilen velilere yönelik olarak Milli Eğitim Bakanlığı, resmi bir uyarı yayınladı. Bakanlık, bu kişilerin sınıflarda çeşitli faaliyetlerde bulunarak velilerden aidat topladığı, ders araç-gereci temini için para talep ettiği ve zaman zaman derslere müdahil olduğu yönündeki şikayetlere dikkat çekti.

Valiliklere, MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Zarife Seçer tarafından gönderilen "Mevzuatta yer olmayan uygulamalar hakkında (Sınıf annesi)" konulu yazıda, bu kişilerin sınıflarda çeşitli faaliyetlerde bulunarak velilerden aidat topladıklarına, ders araç-gereci temini yönünde faaliyette bulunduklarına, zaman zaman derslere müdahil olduklarına ve öğrencilerin görüntülerini kaydettiklerine dikkat çekildi. 

Öğretmen dışındaki kişilerin eğitim ortamlarına müdahalesinin eğitimin niteliğini bozduğu ve pedagojik ilkelere aykırı durumlar oluşturduğu kaydedilen yazıda "Valiliğinizde okullarda sınıf annesi ve benzeri adlar altında mevzuatta yer almayan uygulamalara mahal verilmemesi, bu konuda okulların uyarılması ve gerekli tedbirlerin alınmasını hususunda gereğini rica ederim" ifadelerine yer verildi.