Bakan’ın toplantısına çağrılmayan Kalkan’dan “Merkezi bütçeden yeteri desteği alamıyoruz” tepkisi

"Eğitimin geleceğinin konuşulduğu toplantıda, eğitim sendikalarının çağrılmaması şık değil"

18:33:32 | 2020-02-15

Eğitim Bir-Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan, kuruluşlarının 28. yıldönümü nedeniyle basın toplantısı düzenlendi. Kalkan, Türkiye genelinde 450 bin üye ile en büyük sendika olduklarını söyledi. Diğer yandan Kalkan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Kayseri programına davet edilmemelerine de tepki göstererek, "Eğitimin geleceğinin konuşulduğu toplantıda, eğitim sendikalarının çağırılmaması şık değil" dedi. Kalkan, ayrıca merkezi bütçe eleştirisi de yaptı. Eğitimdeki hayırsever  desteğine dikkat çeken Kalkan, “Merkezi bütçeden daha fazla eğitim yatırımı bekliyoruz” diye konuştu.

Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte sendika binasında basın toplantısı düzenleyen Eğitim Bir-Sen Kayseri 1 Nolu Şube Başkanı Aydın Kalkan, Türkiye genelinde 450 bin üye ile en büyük sendika olduklarını belirtti. "Eğitim-Bir-Sen 14 Şubat 1992'de, eğitim çalışanlarının haklarının ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi, yasakların kaldırılması, özgürlük alanlarının genişletilmesi amacıyla kurulmuştur” diyen Kalkan,  “Bugün Türkiye genelinde 450 bin Kayseri'de 9 bin 500 üyesiyle Türkiye'nin en büyük sendikası ve sivil toplum örgütü olmuştur. Başarılarla dolu geçmişi, umut verici gelecek vizyonuyla Eğitim-Bir-Sen, kuruluş ilkeleri doğrultusunda 28 yıldır hak, emek ve özgürlük mücadelesini, birlik ve kardeşlik yolculuğunu sürdürmektedir" dedi.

BAKAN TEPKİSİ

Eğitim-Bir-Sen'in, Türkiye'nin her demokratik kazanımında emeği olduğunu söyleyen Kalkan, vatan ve milli irade söz konusu olduğu zaman, sendika olarak her şeyi yaptıklarını söyledi. Kalkan, basın toplantısında Perşembe günü Kayseri'ye gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından düzenlenen toplantıya, eğitim sendikalarının çağırılmamasına da tepki gösterdi ve “şık değil” dedi.

MERKEZİ BÜTÇE ELEŞTİRİSİ

Kalkan, "Okullarımıza yapılacak tasarım atölyeleri için Erciyes Anadolu Holdinge ve hayırsever insanlarımıza, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza ve Kayseri valiliğimize Teşekkür ediyoruz. Kayseri'de hayırseverlerimiz eğitime destek oluyor fakat bu durum şehrimizin kamu kaynaklarından alacağı destekler için bir dezavantaja dönüşmemelidir. Merkezi bütçeden daha fazla eğitim yatırımı beklediğimizi ifade etmek istiyoruz. Eğitimin geleceğinin konuşulacağı programa hiçbir Eğitim sendikasının davet edilmemesi eğitimin birinci paydaşı olan öğretmenlerin devre dışı bırakılması anlamına gelmektedir. Eğitimin geleceği sadece yeni binalar yapmak olmadığına göre sendikaların davet edilmesi ve dinlenmesi gerekiyordu. Sayın Bakan'a Meslek kanunun akıbetini, Şiddetle ilgili alınan önlemleri gibi soruları soracaktık." 

 

 

 
ETİKET :  

Tümü