Aydın var, Malatya var, Gaziantep var, Kayseri yok…

O listede Gaziantep Baklavası, Aydın İnciri, Malatya Kayısısı var Kayseri'nin ise hiç ürünü yok. Detaylar Kayseri Olay haber merkezince derlediğimiz haber bülteninde.

Aydın var, Malatya var, Gaziantep var, Kayseri yok…
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret tescili alan yeni ürün belli oldu. Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren ad veya işaretler anlamına gelen Coğrafi İşaret ile tescilli ürünler taklit ve çağrıştırmaya karşı Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından koruma altına alınıyor.

Aydın var, Malatya var, Gaziantep var, Kayseri yok…

Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret tescili alan 20. ürün belli oldu. Haberi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Kayserili Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu paylaştı. Başkan Hisarcıklıoğlu, “Aydın Memecik Zeytinyağı, AB'den bakanlığının tescili alan 20. ürünümüz oldu. millete hayırlı olsun.  Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur'u, yönetim kurulunu, üyeler meclis ve tüm çalışma gruplarını tebrik ediyorum.” dedi.

AB’den Coğrafi İşaret Tescili Alan Ürünler:

1- Gaziantep Baklavası
2- Aydın İnciri
3- Malatya Kayısısı
4- Aydın Kestanesi 
5- Milas Zeytinyağı
6- Bayramiç Beyazı
7- Taşköprü Sarımsağı
8- Giresun Tombul Fındığı
9- Antakya Künefesi
10- Suruç Narı
11- Çağlayancerit Cevizi
12- Gemlik Zeytini
13- Edremit Zeytinyağı
14- Milas Yağlı Zeytini
15- Ayaş Domatesi
16- Maraş Tarhanası
17- Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytinyağı
18- Ezine Peyniri
19- Safranbolu Safranı
20- Aydın Memecik Zeytini

Aydın var, Malatya var, Gaziantep var, Kayseri yok…

Listede Kayseri’den bir ürün henüz yok

AB coğrafi işaret tescili için başvuruda bekleyen 41 ürün ise şu şekilde sıralandı:
“Afyon Pastırması, Afyon Sucuğu, Antep Fıstığı, Kayseri Mantısı, İnegöl Köfte, Tonya Tereyağı, Bursa Kestane Şekeri, Amasya Çiçek Bamyası, Bursa Siyah İnciri, Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü, Kilis Zeytinyağı, İpsala Pirinci, Manisa Mesir Macunu, Hüyük Çileği, Isparta Gülyağı, Silifke Yoğurdu, Osmaniye Yer Fıstığı, Kayseri Pastırması, Adana Şalgamı, Urla Sakız Enginarı, Demirci Hünnabı, Bingöl Balı, Rize Çayı, Sinop Kestane Balı, Kayseri Sucuğu, Bursa Şeftalisi, Tarsus Sarıulak Zeytini, Erzurum Su Böreği, Melli İnciri, Maraş Çöreği, Hopa Hamsili Ekmeği, Gaziantep Menengiç Kahvesi, Kırkağaç Kavunu, Milas Çekişke Zeytini, Hatay Kaytaz Böreği, Aydın Çam Fıstığı, Söke Pamuğu, Urfa Keten Köyneği Fıstığı, Fethiye Kaya İnciri, Antep Lahmacunu.”