Ataş: Veliler ve okul idarecileri sürekli karşı karşıya geliyor!

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, eğitimde yaşanan sorunları gündeme taşıdı. Pandemiye yönelik okullarda gerekli şartlarının sağlanamamasından okullardaki yardımcı personel eksikliğine, ataması yapılmayan öğretmenlerden uzaktan eğitim sıkıntısı yaşayan öğrencilere kadar dikkat çeken konuları gündeme taşıyan Ataş, Milli Eğitim Bakanına da sorular yönelterek, cevap istedi.

Ataş: Veliler ve okul idarecileri sürekli karşı karşıya geliyor!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis’in yeni dönem çalışmalarının başlamasıyla birlikte vatandaşların sorunlarını Meclis gündemine taşımaya devam ediyor. Ataş, bu kez de eğitimde yaşanan sıkıntılara değindi. Pandemi döneminde okullarda gerekli şartların sağlanamadığını ve bunun yanında temizlik, güvenlik gibi personellerin de halen temin edilemediğini ifade eden Ataş, “Pandemi şartlarına uygun gerekli altyapı hazırlıklarının yapılmayışı karantinadaki sınıf sayısını hızlı bir şekilde arttırıyor” dedi. Ataş, yapılan araştırmaya göre okulların ilk 4 haftasında 153 bin 400 öğrencinin salgından dolayı okula gidemediğini söyledi.
"OKULLARIMIZDA VAKA SAYISI HIZLI BİR ŞEKİLDE ARTIYOR"
Pandemi koşulları devam ederken okullarda yüz yüze eğitim ve öğretim dönemi başladığını hatırlatan Milletvekili Dursun Ataş, “Yapılan araştırmalarda ve sendikalardan gelen haberlerde okullarda pandemi koşullarına uygun hijyenik şartların sağlanmadığı ve yeterli sayıda temizlik personelinin bulmadığı belirtilmektedir. Okullarımızda vaka sayısı hızlı bir şekilde artıyor. İstanbul'da 500, Ankara'da 200, İzmir'de de 150'nin üzerinde okulda karantina var. Bursa'da resmi rakamla 145 derslik karantinaya alındı. Türkiye genelinde binlerce sınıf karantinada olduğu için öğrenciler evlerine gönderiliyor. Öğrenci Veli Derneği'nin araştırmasına göre, okulların ilk 4 haftasında 153 bin 400 öğrenci salgından okula gidemedi. Görülen o ki salgında temizlik personeli olmadan plansızca okul açılışı, Pandemi şartlarına uygun gerekli altyapı hazırlıklarının yapılmayışı karantinadaki sınıf sayısını hızlı bir şekilde arttırıyor” diye konuştu.
"BİNLERCE ÖĞRENCİ UZAKTAN EĞİTİME ULAŞAMADI!"
“Pandemi döneminde okulların kapatılıp yüz yüze eğitime ara verilerek uzaktan eğitime geçildiğinde; hepimiz yüz yüze eğitimin öğrenciler ve eğitimciler açısından ne kadar önemli olduğunu birçok yönüyle anladık” diyen Ataş,  “Okulların kapalı olduğu dönemde binlerce öğrencimizin uzaktan eğitime ulaşamadığı da dikkate alınarak, okullarımızda pandemiye uygun yeterli şartlar sağlanmalı ve öğrencilerimizin yüz yüze eğitime devam etmesi için yetkili kurumlar ne gerekiyorsa yapmalıdır” dedi.
"YARDIMCI PERSONELİ SIKINTISI ÇÖZÜLEMİYOR! VELİLER VE OKUL İDARECİLERİ SÜREKLİ KARŞI KARŞIYA GELİYOR"
Okullarda yaşanan yardımcı personel sıkıntısına da değinen İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, “Bir diğer önemli konu ise okullarımızda yeterli sayıda temizlik ve güvenlik personeli bulunmuyor. Temizlik personeli ve güvelik görevlisi ihtiyacı yıllardır İŞKUR’dan geçici olarak sağlanmaktadır İŞKUR'dan sezonluk alınan temizlik personelleri okulların temizliği için yeterli olmuyor. Her sene başvurulan bu yöntem birçok yönüyle olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Temizlik konusunda veliler ve okul idarecileri sürekli karşı karşıya geliyor” şeklinde konuştu. 
ATAŞ’TAN BAKAN’DAN SORULARINA YANIT İSTEDİ: ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ CİHAZ VE İNTERNET DESTEĞİ SAĞLANMAKTA MIDIR?
Yaşanan sıkıntıları hatırlatan ve bu kapsamda ortaya çıkan sorunların çözümü için konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından cevaplandırılması istemiyle de soru önergesi verdi. Ataş, Bakan’dan eğitim konusunda yönelttiği şu sorulara yanıt istedi: Okullarımızda vaka sayılarının düşürülmesine yönelik bir planlama yapılmakta mıdır? Okullarımızda yüz yüze eğitime devam edilmesine yönelik hangi planlamalar yapılmaktadır? Sınıflarda öğrenci sayılarının seyreltilmesine ve okullarımızda ek derslik sağlanmasına yönelik bir planlama yapılmakta mıdır? Karantinaya alınan öğrencilerden uzaktan eğitime erişimi olmayanlara ücretsiz cihaz ve internet desteği sağlanmakta mıdır? Ataması yapılan öğretmenler ne zaman göreve başlayacak ve bu süreçte ek öğretmen ataması yapılacak mıdır? Okullarımıza pandemi döneminde gerekli şartların sağlanması için ne kadar ödenek gönderilmiştir? Milli Eğitim Bakanlığı pandemi şartlarına uyum sağlamak için ne kadar bütçe ayırmıştır? Okulların personel açığının giderilmesine ve İŞKUR’dan alınan personelin sürekli çalıştırılmasına yönelik bir planlama yapılmakta mıdır?  Olası bir kapanmada uzaktan eğitim için altyapı hazırlıkları tamamlanmış mıdır?
 

Bakmadan Geçme