Ataş, çiftçinin isyanını meclise taşıdı! Bakın neler söyledi

TBMM Genel Kurulunda konuşan İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, 'İktidar çiftçiye açıkça 'üretmeyin' mesajı vermiştir' dedi. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırladığımız Kayseri haber bültenimizde…

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Ataş, çiftçinin isyanını meclise taşıdı! Bakın neler söyledi

2024 yılı buğday ve arpa alım fiyatlarının açıklanmasının ardından tüm yurtta olduğu gibi Kayseri'deki Ziraat Odaları'ndan da açıklanan fiyatlara tepkiler gelmişti. Yeni açıklanan fiyatlara göre ekmeklik buğday 9.250 TL, makarnalık buğday 10.000 TL, arpa ise 7.250 TL olarak alım yapılacak. Açıklanan fiyatlar, çiftçiler arasında memnuniyetsizlik yaratmıştı.

İyi Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, çiftçilerin bu isyanını TBMM Genel Kuruluna taşıdı. 28. Dönem 2. Yasama Yılı 93. Birleşimi'nde söz alan Milletvekili Ataş, "Türkiye'de çiftçiye iktidarın verdiği fiyat artışı resmî enflasyonun dahi çok altında kalmış, iktidar çiftçiye açıkça 'üretmeyin' mesajı vermiştir." dedi.

Ataş açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "İktidar buğday ve arpada alım fiyatlarını açıkladı. Geçtiğimiz yıl 8.250 lira olan ekmeklik buğday fiyatı bu yıl sadece yüzde 12,1 artışla 9.250 lirada kalmıştır. Makarnalık buğday 10 bin lira, arpa ise 7.250 lira olmuştur. Böylece yıllık yüzde 75 enflasyonun olduğu Türkiye'de çiftçiye iktidarın verdiği fiyat artışı resmî enflasyonun dahi çok altında kalmış, iktidar çiftçiye açıkça 'üretmeyin' mesajı vermiştir. İktidar, Türkiye çiftçisinin hakkını ithalat yaparak çalmaktadır. Türkiye bugün 8,8 milyon tonla dünyada en fazla buğday ithal eden 4’üncü ülke konumuna gelmiştir. Buğdayda taban alım ücreti en az 15 bin lira olmalıdır. Aksi takdirde Türkiye'de daha çok ithalat yapılacaktır. Yabancı çiftçiye destek vereceğimize kendi çiftçimizi destekleyelim diyorum." dedi.