ASKON'dan dikkat çeken çıkış: Zamlar belimizi büküyor!

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Kayseri Başkanı Ali Özcan, iş dünyası, ekonomi ve sanayinin durumunu değerlendirdi.

ASKON'dan dikkat çeken çıkış: Zamlar belimizi büküyor!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

ASKON Kayseri Başkanı Ali Özcan, “Pandemi nedeniyle kapanmaların sonrasında iş dünyasının nasıl olacağı soru işareti vardı. Özellikle nispeten küçük ölçekli esnafımız zorluklarla boğuşuyordu. Pandemiye bağlı yaşanan durumun salgın öncesi gibi olmamakla beraber ciddi bir iyileşme yaşadığını gördük. En azından kepenk kapatma noktasından uzaklaşıldı. Sanayicilerimiz için ise farklı bir durum söz konusu idi. İhracat kalemi yüksek olan firmalarımızın sorunlarla daha kolay başa çıkabildiğini gördük. Ekim ayı rakamlarına baktığımızda da önceki senelere oranla iyiye doğru bir gidiş görüyoruz. Bu çizgiyi korumak adına yapılması gerekenlere odaklanmalıyız ki yazımız kışa çevrilmesin. Halen çözülemeyen konteyner problemine zam yükleri eklendi. Doğalgaza ve elektriğe gelen zamlar sanayicinin belini büküyor. Üretim maliyetinin artması ile gelen fiyat artışları dünya üzerindeki ihracatımızı olumsuz etkiliyor. Büyük bir ülke ekonomisi için sanayicinin karşısında değil yanında olmalıyız” şeklinde konuştu.
"ZORLUKLARA NEDEN OLDU"
 “Kurlarda yaşanan artışlar dönemsel olarak kazanç ya da zararlar getirebilir ancak kur yükselişleri ülkemiz için önceki yıllarda ekonomik canlanma getirmemiş aksine zorluklara neden olmuştur” diyen Özcan, “Yükseliş veya azalışlardan öte önemli olan kurların sabit noktaya oturmasıdır. İthalatta dolarla aldığımız için yaşanan değişikler öngörülebiliyor ancak imalata ve etiketlere yansıyan doların etkisini öngörmemiz henüz mümkün değil.  Bizim için düşündürücü olan yer son dönem atılımları ve yükselen ihracatın, küçük ve orta ölçekli işletmelerdeki artışın seyir rotasından sapmakta olmasıdır.”  dedi.