Arıkan: Sığınmacı-mülteci sorunu bir yönetim zafiyeti haline gelmiştir

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan, ülkede sığınma-mülteci sorununun bir yönetim zafiyeti haline geldiğini söyledi. Detaylar Kayseri Olay haber merkezince derlediğimiz Kayseri haber bülteninde.

Arıkan: Sığınmacı-mülteci sorunu bir yönetim zafiyeti haline gelmiştir
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Kayseri'de dün, yabancı uyruklu bir kişinin, yabancı uyruklu çocuğu taciz ettiği iddiası üzerine çıkan olayların ardından siyasi isimlerden önemli açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mahmut Arıkan, ülkede sığınmacı-mülteci sorununun yönetim zafiyeti olduğunu söyledi. 

Milletvekili Arıkan, “Ülkemizde sığınmacı-mülteci sorunu Ensar-Muhacir ilişkisinin çok ötesine geçmiş, artık bir yönetim zafiyeti haline gelmiştir. Aziz milletimizin bu konuda göstermiş olduğu fedakârlık her türlü takdirin üstündedir. Ancak milletimizin bu fedakârlığının, son kertede, yabancı düşmanlığı ile etiketlenip, uluslararası arenada yürütülen algı operasyonları marifetiyle çöpe atılmasına müsaade edilmemelidir. Günümüz koşullarında, mültecilerin kendi vatanlarına dönüş sürecinde gözle görülür bir ilerleme kaydedilmesi için Suriye yönetimiyle temasların hızlandırılması artık bir zorunluluk haline gelmiştir.”

‘İstismar ve şiddet vakalarına milliyet, ırk, din eksenli bakılmasını doğru bulmuyoruz’

Kayseri’de dün yaşanan olaya da değinen Arıkan, “Kayseri’mizde yaşanan üzücü olay, mültecilerin kriminalize olmuş unsurlarına karşı güvenlik birimlerimizin daha dikkatli olması ve proaktif bir yaklaşım izlemesi gerektiğini hepimize göstermiştir. Dikkatlerin başka yönlere çekilmesi için bu tür olayların akışına yön verilmesi çabalarına karşı da dikkatli olunmalıdır.  Türkiye’nin çözümü aciliyet gerektiren sorunları, biri diğerini karanlıkta bırakan bir hâle evrilmemelidir. 

İstismar ve şiddet vakalarına milliyet, ırk, din eksenli bakılmasını doğru bulmuyoruz. Konunun bir an önce aydınlatılması ve daha kapsamlı bir şekilde ele alınıp sonuçların kamuoyu ile paylaşılası en büyük dileğimizdir. Konunun takipçisi olacağımızdan kimsenin bir endişesi olmasın.” ifadelerini kullandı.