Arık'tan, Nergis tepkisi: Bu açıklama olay kadar utanç verici!

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in, kızı H.K.G.'yi henüz 6 yaşındayken imam nikâhıyla 'evlendirmesi' olayıyla ilgili olarak açıklama yapan Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı'ya tepki gösterdi. Atçı'nın sanıkların itirafına rağmen, tarikat üyesini korumak adına çocukları baş belası olarak gördüğünü belirten Arık, 'Bu açıklama olay kadar utanç verici' diye konuştu.

Arık'tan, Nergis tepkisi: Bu açıklama olay kadar utanç verici!
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Türkiye’nin gündeminden düşmeyen İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını tarikat üyesiyle evlendirmesi olayı Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı’nın açıklamalarıyla yeniden gündeme geldi. Katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Atçı’nın "Hiçbir anne-baba 6 yaşındaki çocuğunu evlendirmez. 6 yaşındaki çocuğu da kimse başına bela almaz" sözleri tartışmalara neden oldu. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, “Bu açıklama da olay kadar utanç verici” dedi. Arık, “Hülya Nergis’in açıklamalarını görünce aynı ilin milletvekili olmaktan utandım. Nasıl olur da bir anne, bir kadın, bir milletvekili, bir hukukçu sanıkların itiraflarına rağmen 6 yaşındaki bir çocuğun sistematik bir şekilde istismarını görmezden gelebilir. Hülya Nergis’in açıklamaları da en az olayın kendisi kadar utanç verici. Nasıl olurda bir anne, bir milletvekili tarikat üyesini korumak adına, 6 yaşındaki çocuğu baş belası olarak görebilir. Bu nasıl vicdan, bu nasıl ahlak, bu nasıl bir Allah korkusu… Az kaldı, rabbim bu zihniyetten bizi kurtaracak.” diye konuştu. 
Arık'tan, Nergis tepkisi: Bu açıklama olay kadar utanç verici!
ÖZER: ŞAŞIRDIK MI! TABİ Kİ HAYIR...
Diğer yandan bir süre önce Milletvekili aday adaylığı için görevinden ayrılan CHP Kayseri eski İl Başkanı Ümit Özer de, Nergis'e tepki gösterdi. Özer, Nergis'in daha önce yaptığı bazı açıklamaları da hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı: Aslında AKP'nin bu konulardaki vizyonunu, fikrini, bilinçaltı yansımasını ortaya koyuyor. Her zaman yaptıkları gibi çocuk istismarını, suçu, suçluyu görmezden geliyorlar. Masum bir çocuğu, çocukları, koruyup, kolllayacaklarına "bela" olarak gören zihniyete ne denir ki! Biz bu filmi daha öncede gördük. İstanbul Sözleşmesinin "Etkin" uygulanması için kurulan komisyonda görev yapan AKP'li Nergis, daha önce sözleşmenin sıkı savunucusuyken, Erdoğan cephesinde rüzgar farklı esince bu kez de sözleşmenin en sıkı karşıtı oluvermişti. Yine bu isim, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetle ilgili, "Hiç mi kadınların payı yok!" demişti. Yani şaşırdık mı! Tabi ki hayır. Halktan uzak, gerçeklerden kopuk, 'navigasyon' siyasetin sonucudur bu vicdansızlık! Umutsuzluk yok. Bitecek bu karanlık düzen
AK PARTİLİ NERGİS NE DEMİŞTİ?
AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, katıldığı yerel televizyonda şu ifadeleri kullandı:
Bence hiçbir anne-baba 6 yaşındaki çocuğunu evlendirmez. Böyle bir... Hayır 6 yaşındaki çocuğu da kimse başına bela almaz yani. Eğer bozuk bir fıtrat yoksa burada bir hastalık yoksa, normal koşullarda bir anne-baba evlendirmeyi geç, çocuğunu hiç kimseye emanet etmez. Başka bir ailede 6 yaşında, 5 yaşında, 10 yaşındaki bir çocuğu başına bela çünkü. Çocuk yani. Böyle bir şey olmamalı. Böyle bir şeyi insanın aklı almıyor. Böyle bir şey olmuş mu, olmamış mı? Bu konuda yargı mutlaka bu işi takip ediyor. Devletin kurumları olayı sahiplenmiş bir şekilde çalışıyor. dolayısıyla bu çok dar kapsamlı bir şeydir yani. Bir kişidir, iki kişidir, beş kişidir. Böyle bir şeyi bu topluma mal etmek veya belli bir kesime mal etmenin de çok ciddi bir haksızlık olacağını düşünüyorum.
Arık'tan, Nergis tepkisi: Bu açıklama olay kadar utanç verici!