Arık: Güneşli halkının yanındayız

Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Çetin Arık, bir kez daha, tarım okulu olması için bağışladıkları arazinin imara açılmasına karşı direnen Güneşli sakinlerine destek verdi.

Arık: Güneşli halkının yanındayız
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Yerel Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesinin sevindirici bir karar olduğunu ifade eden Arık, “Bu sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Umarım Kayseri Büyükşehir Belediyesi de en kısa sürede sorunluluğunu yerine getirerek yanlıştan vazgeçer. Biz hak hukuk mücadelesinde Güneşli halkının yanındayız” diye konuştu. 
Güneşli Mahallesi sakinlerinin 1960’lı yıllarda tarım okulu yapılması için bağışladığı arazinin imara açılmasına tepkiler büyürken Kayseri 1. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı bölge halkında mutluluk yarattı. Güneşli Mahallesi sakinlerinin talebi üzerine açılan Tarım Meslek Lisesi’nin faaliyetinin sonlandırılmasının ardından bir süre boş kalan arazi 2008 yılında bir grup AK Partili siyasetçi tarafından kiralanmıştı. Çevre Şehircilik Bakanlığı’ndan Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen arazi, imar değişikliği yapılarak imara açılmış, Kayseri Büyükşehir Belediyesi de söz konusu araziye villa parsellerine dönüştürerek satışa çıkarmıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından bölge halkı tarım okulu olması için bağışladıkları arazinin villa parseline dönüştürülmesine tepki göstererek, konuyu mahkemeye taşımıştı. Güneşli halkının girişimleri sonucu Kayseri 1. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Söz konusu süreçte Güneşli halkının yanında yer alan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, kararın sevindirici olduğunu ifade etti. Arık, “Bu sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Umarım Kayseri Büyükşehir Belediyesi de en kısa sürede sorunluluğunu yerine getirerek yanlıştan vazgeçer. Biz, hak hukuk mücadelesinde Güneşli halkının yanındayız. Umarım Kayseri Büyükşehir Belediyesi de bu yanlıştan geri döner. Umarım bu verimli araziler yeniden tarıma açılır. Bugün Türkiye’nin de, Kayseri’nin de, Güneşli’nin de gereksinimi villa parseli değil, tarım arazisidir. Türkiye’nin tarım arazileri imara açılırken, Sudan’dan, Venezuela’dan tarım arazisi kiralayanları da halkımızın vicdanına havale ediyorum.” diye konuştu. 

Bakmadan Geçme