AK Partili vekil o dosyayı Bakan'a teslim etti! Peki o dosyada ne var?

AK Parti Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu, toplumsal huzura zarar veren, acı olayları beraberinde getiren soruna yönelik teklifini Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'a teslim etti. Detaylar Kayseri haber bülteninde.

AK Partili vekil o dosyayı Bakan'a teslim etti! Peki o dosyada ne var?
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

AK Parti Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu, bireysel silahlanmaya yönelik bir süredir üzerinde çalıştığı teklifi Adalet Bakanına teslim etti. 

AK Partili vekil o dosyayı Bakan'a teslim etti! Peki o dosyada ne var?

AK Parti Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu, bireysel silahlanmanın önlenmesine yönelik örnek bir çalışmaya imza attı. Acı olayların yaşanmaması için harekete geçen Çopuroğlu, son günlerde meydana gelen ateşli silah ile cinayet ve yaralamalara karşı Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) 'Bireysel Silahlanmada şartların ağırlaştırılmasına' yönelik önerge vereceğini duyurmuştu. Çopuroğlu, bireysel silahlanmanın kontrolsüz yükselişinin toplumsal huzuru bozduğunu da ifade etmişti. 

AK Partili vekil o dosyayı Bakan'a teslim etti! Peki o dosyada ne var?

BAKAN' A TEKLİFİNİ SUNDU
Bir süredir üzerinde çalıştığı ve gündeme getirdiği Yivsiz (Pompalı Tüfek) silahlar ile alakalı teklifini tamamlayan Çopuroğlu, öneri dosyasını Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'a teslim etti. Çopuroğlu, "Pompalı tüfeklerin satışının zorlaştırılması ile alakalı yapmış olduğumuz çalışmayı Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç beye ilettik" 200 dedi. 

AK Partili vekil o dosyayı Bakan'a teslim etti! Peki o dosyada ne var?

ACI OLAYLAR YAŞANIYOR 
Türkiye'de hızla artan bireysel silahlanma ve bilinçsizce silah kullanma sonucu yaşanan acılara dikkat çeken AK Parti Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu, daha çok spor ve av amaçlı erişilen yivsiz ateşli silahların yol açtığı şiddet, cinayet, intihar gibi olayların toplumu olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Bireysel silahlanmaya karşı mücadele de, silahlanma şartlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiği Çopuroğlu, belirlendikten sonra açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı: Spor ve avcılık yapmak için kolayca alınan yivsiz ateşli silahlar amacının dışında kullanıldığında ortaya toplumsal kargaşa çıkarıyor. Bireysel silahlar halk sağlığını tehdit edebiliyor. Ölüm, yaralanma ve sakatlanma gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Türkiye’de her yıl ortalama 4 bin 500 kişi bireysel silahlarla ölüyor. Ülkemizde gün geçtikçe artan ve hemen her gün medyada sıkça yer alan şiddet vakaları, gittikçe toplumsal bir boyut almakta ve ciddi bir sosyal problem olarak karşımıza çakıyor. Özellikle av ve spor amaçlı alınan yivsiz ateşli silahların erişilmesinin zorlaştırılması için TBMM'ye soru önergesi vereceğiz. Amacımız; Bireylerde ve özellikle gençlerde; Tartışan ve tartışılan, etkileşimsel, görüş bildiren, yapıcı olma bağlamlarında ’sorumlu vatandaş’ olma bilincinin geliştirilmesidir. 

AK Partili vekil o dosyayı Bakan'a teslim etti! Peki o dosyada ne var?

SİLAHLANMA ÇILGINLIĞI DEHŞET VERİCİ BOYUTLARDA 
Silahlanma çılgınlığının ulaştığı dehşet verici boyutların günlük yaşamda sıkça karşımıza çıktığı alanlardan birisinin de aile içi şiddet olduğunu belirten Çopuroğlu; "TBMM’ye vereceğimiz bireysel silahlanmanın, şartlarının ağırlaştırılmasıyla ailelerde korunmuş olacak. Çünkü, bir evde ateşli silah varsa ölüm riski 12 kat artar. Araştırmalar ailelerdeki eş öldürmelerinin yüzde 35’inin ateşli silahla gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Ayrıca intihar vakalarının da kolay yol olarak tercih edilen ateşli silahlara erişimin yeniden gözden geçirilmesi toplumsal huzurun sağlanması açısından önemlidir" şeklinde konuştu.
ADALET BAKANI BU KONUDA NE YAPACAK? 
Diğer yandan Çopuroğlu, hazırladıkları teklifin bir örneğini de Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'A telsim etti. Adalet Bakanının bu konuda nasıl bir tavır ortaya koyacağı da merak konusu oldu