7 bölgede yapılıyor… Kayseri adından söz ettiriyor

Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Denizli, Afyonkarahisar ve Antalya bölgelerinde yapılan balonla uçuş hizmetinden binlerce turist yararlandı. Detaylar Kayseri Olay'ın Kayseri haberinde.

7 bölgede yapılıyor… Kayseri adından söz ettiriyor
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) 2023 Yılı Faaliyet Raporu'ndan derlediği bilgiye göre, 7 bölgede balonla uçuş imkanı bulunuyor. Bu kapsamda, 67 işletme faaliyet gösterirken 431 balonla uçuş gerçekleştiriliyor.

Nevşehir'in Kapadokya, Denizli'nin Pamukkale, Kayseri'nin Soğanlı, Nevşehir'in Çat, Aksaray'ın Ihlara Vadisi, Afyonkarahisar'ın Frig Vadisi ve Antalya'nın Aspendos bölgelerinde geçen yıl 36 bin 810 balon uçuruldu. Bu seferlerde 747 bin 203 yerli ve yabancı turiste hizmet verildi.

Son dönemde yeni bölgelerde balon uçuşlarının yapılabilmesi için gelen talepler de değerlendirmeye alındı. 

7 bölgede yapılıyor… Kayseri adından söz ettiriyor

Alkol ve uyuşturucu denetimi de yapılıyor

Balon uçuşlarının güvenli şekilde yapılabilmesi için kurum tarafından 7 bölgede denetim faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda 2023 yılında habersiz şekilde 172 balon pilotuna alkol ve uyuşturucu denetimi yapıldı. Ayrıca, 25 uçuş öncesi kontrol, 598 kontrol uçuşuyla da denetimler sürdürüldü.

Öte yandan hava aracı sertifikasyon kabiliyetinin tam olarak kazanılması ve gerekli altyapının oluşturulması için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken sertifikasyon işlemleri milli olarak yapılmaya başlandı.

SHGM tarafından ilk yerli tasarım olan sıcak hava balonu tip sertifikası verildi. Halihazırda 118 sıcak hava balonu üretilirken 17 balon ihracatı gerçekleştirildi.
Teknik personel sayısı artıyor

7 bölgede yapılıyor… Kayseri adından söz ettiriyor

Balon teknik personel sayısı, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 14 artışla 575'ten 654'e yükseldi. Türkiye'de geçen yıl sonu itibarıyla 387 balon pilotu belgeli olarak hizmet sundu.

Diğer yandan kaya kiliselere, peribacalarına ve kayadan oyma yapılara sahip Soğanlı Vadisi'nde başlayan sıcak hava balon turlarının ilk yılında 15 binin üzerinde yerli ve yabancı turist, bölgenin güzelliklerini gökyüzünden görme fırsatı buldu. 

7 bölgede yapılıyor… Kayseri adından söz ettiriyor

Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesine 18 kilometre mesafede, Kayseri, Nevşehir ve Niğde üçgeninde konumlanan ve 1985'ten bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Soğanlı Vadisi'nde, sıcak hava balonu turları, yaklaşık 1 yıl önce faaliyete geçti.

7 bölgede yapılıyor… Kayseri adından söz ettiriyor

Aziz Barbara (Tahtalı), Karabaş, Kubbeli ve Yılanlı kiliseleri gibi çok sayıda dini yapıya sahip Soğanlı Vadisi'ni gökyüzünden görmek isteyen turistler, sıcak hava balonu turlarına ilgi gösteriyor.

7 bölgede yapılıyor… Kayseri adından söz ettiriyor

Nevşehir'in ilçelerinden Ürgüp'e 50, Derinkuyu'ya 25 kilometre mesafede, Kapadokya'nın sınır komşusu Soğanlı Vadisi'nde günlük ortalama 13 balon havalanıyor. Bölge, bir yıl gibi kısa bir sürede sıcak hava balonu turizminde adından söz ettirmeyi başardı.