110 kişilik dev kadro ile 'Cumhuriyet'e Doğru'

Cumhuriyetimizin 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında hazırlanan 'Cumhuriyete Doğru' tiyatro oyunu ücretsiz olarak sevenleriyle buluşacak. Detaylar Kayseri Olay Gazetesi olarak hazırlanan Kayseri haber bültenimizde...

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
110 kişilik dev kadro ile 'Cumhuriyet'e Doğru'
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Cumhuriyetin 100. yılı projeleri kapsamında Millî Eğitim Bakanlığınca hazırlanan "Cumhuriyete Doğru" adlı tiyatro oyunu 110 kişilik dev kadro ile ücretsiz olarak Kayseri’de izleyiciyle buluşuyor.

25 Kasım'da Ankara'da perdelerini açan oyun; Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Sivas, Tokat,  İzmir ve İstanbul’un ardından bu kez Kayseri’de izleyici karşısına çıkacak.

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün sosyal medya hesabında paylaşarak duyurduğu tiyatro, 29 Şubat Perşembe günü Kadir Has Gösteri ve Sanat Merkezi'nde ücretsiz olarak buluşacak.

110 kişilik dev kadro ile 'Cumhuriyet'e Doğru'

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türk milletini arkalarına alıp Millî Mücadele'yi başlatarak sonucunda Türkiye Cumhuriyeti'ni nasıl kurduklarını gözler önüne seren bu tiyatro eserini, Bora Severcan yazdı ve yönetti. Koreografide Özgür Adam İnanç ve Serhat Güdül'ün imzaları bulunan tiyatro oyununun orijinal müzikleri ise Selim Atakan tarafından bestelendi. Oyunun orijinal müzikleri olarak Mehmet Akif Ersoy'un "Birlik" şiiri ve sözleri İbrahim Sarıtaş'a ait olan Cumhuriyet Marşı, özgün bestelerle yine Selim Atakan tarafından bu proje için özel olarak hazırlandı. Proje yapımcılığını Volkan Severcan üstlenirken, proje danışmanlığını ise Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş yaptı. Oyunun yazımı aşamasında tarihsel gerçekliklerin doğru yansıtılması için Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan 15 kişilik bir arşiv araştırması ekibi çalıştı.
 
110 kişilik dev sanatçı kadrosunda başrolleri Serdar Yeğin, Gülen Karaman, Erhan Yazıcıoğlu, Ahmet Yenilmez, Zuhal Yalçın, Levent Özdilek, Şebnem Özinal, Ziya Kürküt, Sefa Zengin, Yiğit Yapıcı ve Volkan Severcan paylaşıyor.
 
Oyunun Konusu
Oyun bir öğretmenin şehitliği ziyaret ederek 10 yaşındaki öğrencisi Ali'ye, Cumhuriyet’imizin ilan ediliş sürecini anlatmasıyla başlıyor. Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Ankara'da Büyük Millet Meclisini kurması ile devam eden süreçte, Millî Mücadele kahramanlarının ve Türk halkının tek yumruk oluşu ve kanlarının son damlasına kadar savaşarak Millî Mücadele'yi nasıl kazandığı konu ediliyor. Tiyatro oyunu, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni ilan edişi ile tamamlanıyor.
 
Oyunun Künyesi 
Yazan & Yöneten: Bora Severcan
Danışman: Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş
Müzik: Selim Atakan
Koreografi: Özgür Adam İnanç & Serhat Güdül
Dekor & Kostüm Tasarımı: Özlem Topuz
Işık Tasarımı: Yakup Çartık

110 kişilik dev kadro ile 'Cumhuriyet'e Doğru'
 
 Oyuncu Kadrosu 
 Mustafa Kemal Paşa: Serdar Yeğin
Öğretmen: Gülen Karaman
Fevzi Paşa: Erhan Yazıcıoğlu
Rauf Bey: Volkan Severcan
Hamdullah Suphi Bey: Ahmet Yenilmez
Lord Curson: Levent Özdilek
Ali: Ömer Faruk Çalışkan 
Zübeyde Hanım: Zuhal Yalçın
Börekçizade Rıfat Efendi: Sefa Zengin
İsmet Paşa: Yiğit Yapıcı
Refet Bele: Ziya Kürküt
Şerif Bey: İbrahim Raci Öksüz
Damat Ferit Paşa: Özdemir Çiftçioğlu
Fransız Diplomat: Emin And
Kazım Paşa: Umut Temizaş
Halide Edip: Özge İnce
Makbule: Gülçin Gülrek
Mehmet Akif: Ferdi Alver
Kadın: Özge İnce
Yağver: Ümit İlban
Kara Fatma: Şebnem Özinal
Ali Çavuş: Ümit İlban
Gazeteci-1: Onur Tamer

Gazeteci-2: Deniz Bice
Gazeteci-3: Nejat Yıldız