"Yeni Üniversitenin adı Alparslan Türkeş olsun"

2016'da MHP'li vekiller kanun teklifi hazırlamış ve Erciyes Üniversitesi'nin adı "Alparslan Türkeş olsun" teklifinde bulunmuşlardı.Başbakan Binali Yıldırım da, 2017'de Almanya ziyaretinde "Çalışma yapılsın" talimatı vermişti.

02:56:30 | 2018-04-21

Erciyes Üniversitesi 'nin bölünüp kente 3. Devlet üniversitesi olarak Kayseri Üniversitesi'nin  kurulacağının  açıklanmasının ardından Kayseri Tabip Odası Başkanı Hüseyin Per, yeni üniversiteye  MHP'nin merhum lideri Alparslan Türkeş adının verilmesini istedi. Per, sosyal medya hesabından  şu çağrıyı yaptı: "Yeni Kurulan Kayseri Üniversitesinin ismi Alparslan Türkeş Üniversitesi olmalıdır...."

 MHP'Lİ VEKİLLER 2016'DA TALEPTE BULUNMUŞTU, AMA GELİŞME OLMADI

Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in ölümünün 19.Yıl dönümünde Erciyes Üniversitesinin isminin ‘’Kayseri Alparslan Türkeş Üniversitesi’’ olması için meclise MHP’li milletvekilleri tarafından 4 Nisan 2016 tarihinde kanun teklifi verilmişti. Ancak bu konuda o tarihten bugüne olumlu bir gelişme yaşanmadı.

BAŞBAKAN YILDIRIM, 2017'DE "ÇALIŞMA YAPIN" TALİMATI VERMİŞTİ

28 Şubat 2017'de Avrupa'daki Türk STK'ların temsilcileriyle Münih'te bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, "Özal, Erbakan, Demirel, Ecevit adına üniversite var, Alparslan Türkeş adına da üniversite yapılsın" talebiyle karşılaşmıştı. Başbakan Yıldırım da bu talebe "haklı bir talep" diyerek, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'e "Hemen çalışma yapalım" talimatı vermişti.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Tabip Odası Başkanı Hüseyin Per'in gündeme bir kez daha getirdiği bu konuda yaşanacak gelişmeler merak konusu oldu.

Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Erciyes Üniversitesi Kayseri Alparslan Türkeş Tabip Odası Başkan Per MHP 15 Üniversite Kayseri Üniversitesi

Tümü