Yamula’da yüzlerce ölü balık kıyıya vurdu! Peki neden?

Kayseri’deki Yamula Baraj Gölü’nden kıyıya vuran ölü balıklar dikkat çekti. İhbar üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri söz konusu alanda inceleme yaptı.

15:27:27 | 2017-06-30

Yamula Baraj Gölü’ne blık avı için giden amatör balıkçılar kıyıya vuran yüzlerce ölüalabalığı görünce tedirgin oldu. Bu konuda sosyal paylaşım sitesi üzerinden de paylaşım yaparak yetkileri göreve davet eden amatör balıkçılar, yüzlerce balığın  kıyıya vuran görüntüsünün içler acısı olduğunu söyledi.

Olayın ardından  yapılan ihbarları değerlendiren Kayseri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri de bölgede inceleme yaptı. Yapılan incelemede ihbar yapılan bölgede bulunan ölü balıkların hemen hemen hepsinin Gökkuşağı Alabalığı olduğu ve  balık yemi ile beslenmeye alıştırılan bu balıkların uygun beslenme alanları bulamadıkları için hayatta kalmalarının zor olduğu ifade edildi.

MÜDÜRLÜKTEN ÖLÜ BALIK AÇIKLAMASI

Müdürlük yetkilileri konuyla ilgili olarak  şu açıklamayı yaptı: “Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze yapılan toplu balık ölümlerine dair ihbarlar ivedilikle değerlendirilerek incelemeler başlatılmıştır. Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünde görevli Su Ürünleri Mühendisi personelle beraber Ramazan Bayramı boyunca yapılan denetimlerde Kuşçu Marina bölgesi ile Eski Taşhan bölgesi arasında kalan bölge incelenmiştir. Ayrıca, Alabalık çiftliklerinin bulunduğu bölgeler incelenmiştir. Yamula Baraj Gölünde dönem itibariyle Ramazan Bayramı öncesinde 1.200 ton civarında (yaklaşık 4.500.000 adet) alabalık hasat işlemi yapılmıştır. Hasat işlemleri sırasında alınan tedbirlere rağmen baraj gölüne kaçan balıklar bulunmaktadır. Yetiştiricilik tekniği açısından balık yemi ile beslenmeye alıştırılan bu balıkların uygun beslenme alanları bulamadıkları takdirde doğada uzun süre hayatta kalmaları olası değildir. Ölen balıkların çoğu, Su Ürünleri Kontrol görevlilerince hastalık veya mevsimsel değişime bağlı kırım olmadığı kanaatiyle bölgedeki çiftlik sahiplerince toplatılarak gömülmek suretiyle durum kontrol altına alınmıştır. Kayseri İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak duyarlı vatandaşlarımızdan bu ve benzeri balık ölümlerinde; kesinlikle ölen balıkları tüketmemelerini, mümkün olan en kısa sürede Alo Gıda 174 hattını arayarak ya da 38.bsu@tarim.gov.tr, kayserienformasyon@tarim.gov.tr   adresine konum bilgisi de eklenerek haber vermelerini rica ederiz.”

Haber: Cafer ZENGİN

 
ETİKET :   Kayseri Yamula Barajı Ölü Balıklar Alabalık Kıyıya vurdu Gökkuşağı alabalık Kayseri Gıda Tarım ve Hayvancılık

Tümü