VİRÜSÜ BULAŞTIRMAK KUL HAKKINA GİRER!

18:23:20 | 2020-03-21

Kayseri Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, Koronavirüs konusunda vatandaşları bir kez daha uyardı. “Evde kal Kayseri” çağrısı yapan Benli, “Özellikle yaşlılarımızın dışarı çıkmaması gerekiyor. ‘Nasıl olsa bedava toplu taşıma araçları’ diyerek gezmelere gitmemeliler. Zira toplu taşıma araçları bulaşın yüksek olduğu riskli alanlardandır” dedi. Benli, ayrıca “Umrecilere uyarılarımızı yaparken gurbetçilerimizi unutmamalıyız. Varsa taşıdıkları virüsü diğer insanlara bulaştırmaları ve o insanların sağlığına kastetmeleri en büyük kul hakkıdır” diye konuştu.

“Seattle Hastalık Modelleme Enstitüsü, Corona virüsüne karşı toplumsal evde kalmaların vakaları ciddi oranda azalttığını ifade ediyor” diyen Benli, “Kapımıza gelen içeri girmeye başladı. Kapıyı iyice kapatmak, dışarı çıkmamaktan geçiyor. Özellikle yaşlılarımızın dışarı çıkmaması gerekiyor. ‘Nasıl olsa bedava toplu taşıma araçları’ diyerek gezmelere gitmemeliler. Zira toplu taşıma araçları bulaşın yüksek olduğu riskli alanlardandır (Kayseri’de Büyükşehir Belediyemiz her gün dezenfekte etmekte)” ifadelerini kullandı.

“UMRECİLERE UYARILARIMIZI YAPARKEN GURBETÇİLERİMİZİ UNUTMAMALIYIZ”

Benli, umreciler ile gurbetçiler konusunda da uyararak, “Varsa taşıdıkları virüsü diğer insanlara bulaştırmaları ve o insanların sağlığına kastetmeleri en büyük kul hakkıdır” dedi. Benli, şu ifadeleri kullandı, “Diğer bir husus ise görülen vakaların yurtdışından gelmeleri ve erken izolasyonları içimizi rahatlatmakla beraber umrecilerin yanında Avrupa’dan da bu virüsün içimize girdiğini gösteriyor. Umrecilere uyarılarımızı yaparken gurbetçilerimizi unutmamalıyız. Son 14 gün içinde yurtdışından gelen vatandaşlarımızın 14 gününü tamamlayana kadar dışarı çıkmamaları önem arz etmektedir. Varsa taşıdıkları virüsü diğer insanlara bulaştırmaları ve o insanların sağlığına kastetmeleri en büyük kul hakkıdır. Bu süre zarfında yurtdışından gelenlerin ateş, kırgınlık, öksürük veya nefes darlığı gibi şikayetlerinin olması halinde 112’yi aramaları ve son 14 gün içinde yurtdışından geldiğini belirtilerek şikayetlerini dile getirmeliler. Dün akşam sokakların boş olduğunu görünce bu mücadeleyi kazanacağımız hissi oluştu. Ancak cafeler ve AVM’ler kapanırken insani düşünülerek açık bırakılan lokanta ve fastfood yerlerini kafelere çevirmemeliyiz. Seattle Hastalık Modelleme Enstitüsü, Corona virüsüne karşı toplumsal evde kalmaların vakaları ciddi oranda azalttığını ifade ediyor. Yani kısaca evde kal Kayseri diyor. Önlemleri beraberce alabilirsek zor olanın üstesinden gelebiliriz. Sorun küresel, mücadele ulusal. ‘tıpkı Çanakkale gibi’” 

Haber: Cafer ZENGİN

 

 

 
ETİKET :  

Tümü