BOYDAK ÜLKE GÜNDEMİNE DAMGA VURDU

BOYDAK ÜLKE GÜNDEMİNE DAMGA VURDU
TAKİP ET >> Google News ile Takip Et

Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak’ın, Koç Grubu’na yönelik desteği ve AKP Hükümeti’ne yaptığı gönderme yalnız Kayseri değil ülke gündemine de damgasını vurdu.  Hürriyet Gazetesi Yazarlarından Erdal Sağlam, konuyu köşesine taşıdı. Boydak’ı destekleyen bir yazı kaleme alan Sağlam, “Kaba bir deyişle ‘Boydak Koç’a haksızlık yapıldığını, siyasi tavır olduğunu görüp eleştiriyor’ diyebiliriz. Boydak’ın açıklamaları, hükümetin yaptığı haksızlığa karşı çıkmak anlamına da geliyor. Bu eleştirinin Boydak gibi simge bir isimden gelmesi de, değerini artırıyor” yönünde ifadeler kullandı.

 

Diğer yandan önce hızlı tren ardından da Koç Grubu’na destek içeren açıklamalar yapan Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak’ın, bu yöndeki açıklamaları AKP cephesini kızdırdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  Boydak’ın yaşanan süreci 28 Şubat sürecine benzetip, Koç Grubu’na destek vermesine tepki gösterdi. AKP’nin genişletilmiş İl Divan Toplantısında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın,  “Oda başkanımızın 28 Şubat benzetmesi ile ilgili yorumu kabul etmemiz mümkün değil. AK Parti iktidarı zamanında servetini katlayanlar oldu.”  şeklindeki sözleri dikkat çekti.

 

 

 

Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, Temmuz ayı meclis toplantısında yaptığı açıklamalarla ülke gündemine damga vurdu. Konuşmasında Koç Grubu’na destek çıkan ve AKP Hükümeti’ne de, “Türkiye’yi taşıyan şirketleri gözümüz gibi korumamız gerekiyor. Yanlış algıya maruz kalmayalım” şeklinde gönderme yapan Boydak’ı, Hürriyet Gazetesi Yazarlarından Erdal Sağlam, köşesine taşıdı.  Sağlam, köşe yazısında, “Bence Boydak’ın açıklamaları, hükümetin yaptığı haksızlığa karşı çıkmak yanında, bu ilkel sistemin sonuna geldiğimizi göstermesi açısından da çarpıcı” ifadelerine yer verdi.

İşte  Sağlam’ın köşe yazısında yer alan bazı ifadeler: “Sermayenin simge isimlerinden Boydak’ın söyledikleri” başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi:  “Kayseri Sanayi Odası Mustafa Boydak’ın geçen hafta Oda Meclisi’nde yaptığı konuşma, birçok açıdan üzerinde tartışılması gereken, önemli bir konuşmaydı.

Her şeyden önce Boydak’ın Anadolu sermayesi olarak adlandırılan bir grubun temsilcisi olduğunu, aynı zamanda ‘muhafazakâr sermaye’ olarak adlandırıldığını da biliyoruz. Şahsen, Boydak ailesiyle beraber olduğum sohbetlerde bu tanımlamalar yapıldığında, karşı çıktıklarına hiç şahit olmadım. Bu tanımlamaların önemi şurada ki; mevcut iktidarın üzerine oturduğunu söylenen sermaye kesimini temsil ediyorlar.  28 Şubat sürecini hatırlatarak o dönemde bazı grup ve şirketlere karşı yapılan yanlışların tam tersinin bugün yapılmamasını isteyerek, ‘Türkiye’yi taşıyan şirketleri gözümüz gibi korumamız gerekiyor. Yanlış algıya maruz kalmayalım’ şeklinde konuştu. Özel sektör olarak güçlü olduklarını ülke için ellerinden geleni yapacaklarının altını çizen Boydak, ‘Yeter ki dış etkenlerden etkilenmeyelim, kendi içimizde kaosa düşmeyelim. İş dünyamızda, ‘Sen bana düşmansın- değilsin’ gibi ayrım yapmayalım’ dedi. Ayrımcılık yapılmadığı takdirde iş dünyasının ekonomik sorunları çözeceğini kaydeden Boydak’ın bu konuşmayı son dönemde Koç Grubuna karşı başlatılan vergi soruşturması üzerine yaptığını herkes biliyor. Kaba bir deyişle ‘Boydak Koç’a haksızlık yapıldığını, siyasi tavır olduğunu görüp eleştiriyor” diyebiliriz. Bu eleştirinin Boydak gibi simge bir isimden gelmesi de, değerini artırıyor. Bence Boydak’ın açıklamaları, hükümetin yaptığı haksızlığa karşı çıkmak yanında, bu ilkel sistemin sonuna geldiğimizi göstermesi açısından da çarpıcı.  Türkiye’deki ekonomik sistemin artık kurumsallaşması gerekiyor. Artık ‘senin sermayen-benim sermayem’ dönemine yeter denmeli. Son olaylar, bu çerçevede ‘Bağımsız vergi idaresi’ başta olmak üzere, küresel çağdaş regülasyon kurumlarının önemini de yine ortaya çıkardı.”

 

 

BAKAN’DAN BOYDAK TEPKİSİ

 

Diğer yandan Boydak’ın açıklamaları AKP cephesini gerdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  Boydak’ın yaşanan süreci 28 Şubat sürecine benzetip Koç Grubuna destek vermesine tepki gösterdi. AKP’nin genişletilmiş İl Divan Toplantısında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  “Oda başkanımızın 28 Şubat benzetmesi ile ilgili olarak böyle bir şeyi kabul etmemiz, böyle bir yorumu kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

 

“AKP İKTİDARI İLE SERVETİNİ KATLAYANLAR OLDU”

 

Yıldız, “Bunun Gezi Parkı olayları sonrasına rast geldiğini söyleyenler Gezi Parkı olayları öncesinde yapılanları da açıklamaları lazım. Böyle bir dönem olmaz. Biz vergilerle alakalı kontrolleri, denetimleri halkımız adına vatandaşımız adına yapmayacak mıyız? Oda başkanımızın 28 Şubat benzetmesi ile ilgili olarak böyle bir şeyi kabul etmemiz, böyle bir yorumu kabul etmemiz mümkün değil, böyle bir şey doğru da değil. Hak edilmeyen bir eleştiridir bu. Hele hele bu arkadaşımızın böyle bir eleştiriyi yapmış olmasına kendisi adına gerçekten üzüldüm. AK Parti iktidarı zamanında servetini katlayanlar oldu. Bu ekonominin gelişmesi için son derece iyi bir şey. Herkes hukuk kuralları içinde kazanıyorsa seviniriz. Bunu kasıtlı olarak yorumlamayı kabul etmem. 28 Şubat’ta yapılanlar tamamen yanlı işlemlerdi. Bugün böyle bir şeyin aynı şekilde bir benzerliğin sağlanmaya çalışılması hak edilen bir durum değildir. Tüpraş ilk 500 içinde birinci sırada bulunuyor. Peki ilk 10’a girdi diye vergi denetimleri yapılmayacak mı? Herhangi bir ön yargısı yoktur bunun. Rutin bir denetlemeden başka bir şey değil” şeklinde konuştu.

HIZLI TREN ÇIKIŞI DA AKP’Yİ KIZDIRMIŞTI

Boydak, bir süre öncede hızlı tren konusunda AKP’li vekilleri, “Seçim propagandası yapıldı, proje çizildi denildi ama doğru çıkmadı” şeklinde eleştirmişti. Boydak’ın bu açıklamaları da AKP cephesini kızdırmıştı. Bu yönde Boydak’a cevap veren AKP Milletvekili Yaşar Karayel: “Başkan hemen olup bitmesini istiyor ama merak etmesin takipteyiz. Proje askıya alınmadı. Yerköy hattının tamamlanmasını bekliyoruz” şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Haber: Mehmet SERBEZ

Bakmadan Geçme