VALİ, VEKİL, BAŞKAN, MÜDÜR VE UYUŞTURUCU

VALİ, VEKİL, BAŞKAN, MÜDÜR VE UYUŞTURUCU

19:27:16 | 2018-01-15
OSMAN ÇİFTCİ
OSMAN ÇİFTCİ      osmanciftci3800@gmail.com

Kayseri’de binlerce uyuşturucu bağımlısı var ve bu insanları kurtaracak, sağlığına kavuşturacak adamakıllı bir yapılanma henüz yok...

Gazetede sık sık yazıyorum, televizyonda sık sık anlatıyorum, Vali’ye, belediye başkanına, milletvekiline, ilgili müdürlere söylüyorum...

İnşallah bu konuda Kayseri önemli mesafeler kat edecek.

***

Bu konuda geçen hafta Vali, Sağlık Müdürü ve milletvekilinden önemli açıklamalar geldi.

Vali Süleyman Kamçı, 2017 yılını değerlendirdiği basın toplantısında Kayseri Emniyet Müdürlüğü’nün ve Jandarma’nın uyuşturucuyla mücadelesi ile övündü, Kayseri’de uyuşturucu satıcısı bırakmayacakları yönündeki açıklamasını tekrar edip devletin kararlılığını ilan etti, AMATEM’in yatak kapasitesinin yetersizliğinden ve arttırılacağından bahsetti...

***

Cumartesi günü İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli de AMATEM’in yatak kapasitesini arttıracaklarını söyledi.

Sağlık Müdürü’nün Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’e seslenişine Çelik inşallah duyarsız kalmaz.

Uyuşturucu konusunda Başkan Çelik’e müdür beyin söylediğine benzer şeyleri ben de ilettim, “Değerlendirelim inşallah...” demekle yetinmişti, henüz ciddi bir adım atmadı.

İl Sağlık Müdürü de başka illeri örnek gösterip topu Büyükşehir Belediyesi’ne attıktan sonra ilgilenir diye umuyorum.

Vali ve müdürün açıklamasındaki ortak nokta, “bölge hastanesi açıldıktan sonra” AMATEM’in yatak kapasitesinin artırılacak olması...

Yüzde 100 artıracağız dedikleri kapasite 10 yataktan 20 yatağa çıkacak olması...

Binlerce bağımlıyı kurtarmaya bu yeter mi? Elbette yetmez...

20 değil 50 yatak kapasitesi de olsa binlerce bağımlıya yetmez. Sorun sadece yatak kapasitesi de değil...

***

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer de geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yazdığım bir yazıdan dolayı “Osman kardeşim uyarılarını üzerime alıyorum Kayseri ve Türkiye için daha çok uyuşturucu ve sigara ile uğraşacağımı ifade ediyorum” demişti.

Klasik siyasetçi beyanı olduğunu geçen sürede gördük, sigara kağıdına not alan siyasilerin durumunu andırıyor...

Tamer, hafta sonu nöbetçi milletvekiliyken Kayseri’de uyuşturucu tedavisi konusu sorulduğunda açılacak bölge hastanesi bünyesinde uyuşturucu tedavisi hizmeti verileceğini söylemiş.

Bölge hastanesi bünyesinde 200 yataklı kriminal psikiyatri polikliniği açılacak olmasına atıfta bulunuyor anladığım kadarıyla ama burası başlı başına uyuşturucu tedavisini amaçlayan bir merkez olmayacak.

Tamam uyuştucu tedavisi için de önemli hizmet verecektir ama başlı başına bir tedavi merkezi lazım.

Sayın Tamer sizin gibi sağlık kökenli bir milletvekilinden beklenen bu değil...

Şehrimizdeki binlerce uyuşturucu bağımlısını kurtarmak için bunlar yeterli değil, başlı başına bir merkez şart.

***

Ben en başından beri bunu söylüyorum, AMATEM ötesi, kriminal psikiyatri ötesi, ilk basamak sağlık ocağı gibi hizmet verecek ORAN destekli 11 rehabilitasyon merkezinden çok çok daha nitelikli hizmet verecek bir kompleks lazım Kayseri’ye.

Bakın şimdi; uyuşturucu kullanmaktan, satmaktan tutuklanan kişileri nasıl kurtarırız kaygısı var mı? Yok... Kayseri’de cezaevine uyuşturucu sokan, sokmaya çalışan 20 kişi hakkında yasal işlem yapılmış. Demek ki tutuklamak çözüm değil, tedavi de lazım...

***

Naçizane tavsiyem şudur:

Kayseri’de 11 noktada hizmet verecek olan rehabilitasyon merkezini, yatak kapasitesi arttırılacak olan AMATEM’i, bölge hastanesi bünyesinde kurulacak kriminal psikiyatri polikliniğini entegre edecek, hedefi uyuşturucu tedavisinde yüzde 100 başarı olan bir uyuşturucuyla mücadele eylem planı yapılması ve adeta bir kamp merkezi gibi büyük, donanımlı bir merkez kurulması lazım.

Adana AMATEM yüzde 20 diyor, Avrupa’da yüzde 60-70’lerden söz ediliyor.

Neurofeedback uygulandığında başarı oranı yüzde 78 diye açıklamalar var...

Vali bey de Sağlık Müdürü de tedavide başarı oranını yüzde 4-5 olarak açıkladı (bizim AMATEM’de bu bile büyük başarı) Bizim AMATEM’lerin başarısızlığının sanki uyuşturucu yüzde 5’ten fazla tedavi edilemezmiş gibi anlaşılacak şekilde ifade edilmesi doğru bir yaklaşım değil.

Hedefi tedavide yüzde 100 başarı olan bir merkez hayal edebiliyor musunuz?

Neler yapılabilir?

1-) Çocuğunun uyuşturucu kullandığından şüphelenen ve bundan emin olmak isteyen velilerin, çocuklarının adli sicilinin bozulacağı kaygısını gütmeden başvurabileceği bir düzen kurulmalı.

2-) Kayseri AMATEM’e kendi rızasıyla tedavi olmak için başvuranlarla zorla tedavi kararı verilen kişiler aynı 10 yataklı yerde tedavi edilmeye çalışılıyor, buna benzer saçmalıklara rastlanmayacak bir düzen kurulmalı...

3-) Kayseri’de 10 yataklı AMATEM’de esrar, bonzai gibi uyuşturucuları kullananlarla 2 saatte bir krize giren eroin bağımlıları aynı yerde tedavi edilmeye çalışıyor bence bu da yanlış, madde ve bağımlılık düzeyine göre ayrı bölümler şart.

4-) En önemli konulardan biri de Kayseri’de çocuk yaştaki uyuşturucu kullanıcılarının tedavi göreceği ÇAMATEM yani çocuk AMATEM’i yok ve çocuklar, 40 yaşındaki eroin bağımlılarıyla aynı 10 yataklı yerde tedavi edilmeye çalışılıyor. Böyle bir şey olabilir mi Allah aşkına... Başlı başına ayıp!

5-) Uyuşturucu tedavisi için farklı yöntemler var, detoksla sınırlı bir tedaviden ötesi lazım. Narconon gibi ilaçsız tedavi düşünülebilir, başka illerin AMATEM’lerinde uygulanan çipli uyuşturucu tedavisinin Kayseri’de olmaması büyük bir eksiklik... Çok mu zor, bizimkiler mi beceremiyor anlamadım.

***

Ve son bir tavsiye; uyuşturucu ile mücadele sadece emniyetin başarılı çalışmaları olarak algılanmamalı, bütün birimler Uyuşturucu İle Mücadele Yılı ilan edilen 2018’de seferber edilmeli .

Emniyet kadar bu konuda hassas olan, başarılı olan yokken Emniyet’in bu başarısını taltif edelim, takdir edelim, tebrik edelim.

Gecesini gündüzüne katan 7/24 uyuşturucu ile savaşan polislerimize şehrimiz adına bir iltifatta bulunalım.

Malum marifet iltifata tabidir...
ETİKET :  

Tümü