ÜLKEMDE NELER OLUYOR...

ÜLKEMDE NELER OLUYOR...

18:06:39 | 2016-08-03
Sema KARAOĞLU
Sema KARAOĞLU      sema.karaoglu@memorial.com.tr

24 Temmuz'da Taksim'de TBMM den bir siyasi partimiz "Cumhuriyet, Demokrasi ve Laikliğe Sahip Çıkma " mitingi düzenledi. Mitingi haberlerde izledim. Ne kadar özlemişim bu kadar demokratik bir ortamı, hele Taksim meydanında. On binlerce kişinin katıldığı mitinge, miting sahibi partililer yanında DİSK, KESK, TMMOB, Halkevleri ve Birleşik Haziran Hareketi de vardı. Mitingde iktidar partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AKP'li Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ve AKP İstanbul İl Başkanı Selim Temurci de katıldı.

Bu mitinge, başka bir partinin mitingi olsa da, hükümetin ve yerelde belediyenin, miting sahibi partiye verdiği destek , miting alanına ücretsiz ulaşım vs, vatandaş olarak özlediklerimiz..

İşte bu... Vatan söz konusu olduğunda gerisi teferruattır diyebilmek, işte bu.

Bunu o gün Taksim'de başardık, sürdürebilirsek başaracağız, başarmak zorundayız.

Bizim gidecek hiç bir yerimiz yok, biz vatan topraklarında ya yaşayacağız ya öleceğiz..

15 Temmuz yüreklerimize bir hançer gibi saplandı.

16 Temmuz sabahı ülkemde hiçbir şey aynı değildi. Biz o gece neyi çok iyi anladık, millet kavramının ne olduğunu. Oysa son yıllarda ne kadar da az anmaya başlamıştık bu kavramı, onun yerine ümmet kavramı yerleşmişti sanki. Gördük hep beraber, bu topraklarda bu bayrak altında yaşayan herkes, göğsünü devletine siper etti, ümmet olarak değil millet olarak kenetlendi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün neden illa bir millet kavramı yaratmaya çalıştığını daha iyi anladık bir kez daha laikliğin ne kadar önemli ve anlamlı bir kavram olduğunu, 15 Temmuz'da bir kez daha anladık.

Laikliğin dinsizlik demek olmadığını anladık.

 Laiklik, aslında İslam’ın özünde var. Namaz kılıyor gibi görünen birini görüp, ya bundan zarar gelmez demenin ne demek olduğunu 15 Temmuz gecesi gördük.

 Dinimize her zamankinden daha fazla sahip çıkacağız ancak devlet işlerinde laiklik ilkesini hiçe sayarsak başımıza neler gelebileceğini hiç unutmayacağız, her zaman takiyye yapanların var olacağını bileceğiz. Milletçe birlik ve beraberlik göstereceğimiz milli bayramlarımızda milli duygularımızı perçinliyorduk. Hangi partili olduğumuzun bir önemi yoktu, çünkü onlar milletin bayramıydı.. İşte bu sebeple, gerçek vatan sevdalıları, 19 mayıslar, 23 nisanlar, 29 ekimler, vs  milli olan her şeye her tür engel konulurken bayraklarıyla ülkenin birliğine, milliliğine, demokrasisine ve cumhuriyetine sahip çıkıyordu. Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindi, o halde milletin bayramları da kayıtsız şartsız kutlanacaktı.

TC’yi kaldırdık, ne mutlu türküm demeyi yasakladık, andımızı okullardan kaldırdık (ne diyordu, yurdumu milletimi özümden çok sevmektir, varlığım Türk varlığına armağan olsun) , milli duygularımızı törpüledik devamlı, milleti değil ümmeti öne çıkardık, sonuç: 15 Temmuz'u yaşadık, ordumuzun kılcallarına kadar giren FETÖ üyesi vatan hainleri devletimize ve devletimizin başına kastetti, demek ki bir yerlerde çok yanlış yaptık. Emperyalistlerin gözü ülkemizin üzerinde, onlar sadece ve sadece bizi içten yıkabileceklerini biliyorlar. Kardeşi kardeşe kırdırmaktan başka yol yok onlar için. Bu oyunlara gelmemeliyiz. Dün Kayseri 'de şehidimiz vardı yine, Uzman  Çavuş Kürşat Temizyürek.

Gönlüm demokrasi nöbeti tutan herkesi orda görmek istedi, gönül işte....

Bizim için can verdi O asker..Diğer hepsi gibi o da nurlarda yatsın, haklarını bize helal ederler inşallah Etrafımız,içimiz dışımız terör örgütü üyelerle dolu. At izi it izine karışmış durumda. Zararın neresinden dönersek kardır deyip yanlışımızdan dönelim ve artık o benden bu senden demeden, kimseyi ötekileştirmeden, orta doğu batağına saplanmadan çıkalım şu cehennemden milletçe. Ama bu, mertlikten geçer, bu yine birilerine biat etmemekten geçer. Bu laik demokratik Türk cumhuriyetine sımsıkı sarılmaktan geçer. Bu Atatürk'ün ilkelerini anlayıp uygulamaktan geçer. Bu liyakat hukuk ve adaletten geçer. Bir musibet bin nasihatten iyidir misali, ya bu musibeti, göğsünü devletine siper etmiş aslan yürekli millet olarak hayra çevireceğiz ve yüz yıl önce bunların çoğunu gören Atamızın yolunda olacağız ya da emperyalistlerin oyuncağı olacağız.
ETİKET :  

Tümü