“ÜLKEDEKİ TEK SIKINTI DENETİM YOK, BAŞIBOŞLUK HAD SAFHADA

13:46:31 | 2018-09-19
OSMAN ÇİFTCİ
OSMAN ÇİFTCİ      osmanciftci3800@gmail.com

İşadamı İlker Horoz’un PTT Kargo ile yolladığı mektup dün ulaştı. 15.09.2018 tarihli mektup başka medya mensuplarına da gönderilmiş olmalı, zira mektup bilgisayarda yazılmış ismim ise el yazısıyla yazılmıştı.
Horoz, küspe tefecilerinden yakınıyor, Kayseri Şeker Fabrikası’nın küspe fiyatlarını açıklayarak tefecilere karşı çözüm olması gerektiğini söylüyor, hammadde fiyatları düşerken yem fabrikasının, “yem üretmeyip dolar alsaydık bugün bu kadar kazanacaktık, bu yüzden fiyatlara zam yaptık” dediğini belirtip isyan ediyor.
Detaylarını haber sütunlarımızda da bulacağınız bu mektubu okuyunca İlker Horoz’u aradım kamera karşısında da bu serzenişini anlatmasını istedim, ekibimiz gitti ve çiftliğinde kendisiyle röportaj yaptı.
Dediğim gibi detaylarını haber sütunlarında bulacaksınız.
İlker Horoz’un kargo ile gelen mektubunda satır arasında söylediği bir detayı da bu sütuna taşıma gereği duydum.
Diyor ki Horoz, “Ülkedeki tek sıkıntı, denetim yok, başıboşluk had safhada...”
Haklı mı, küspe tefecileri türediyse, yem fabrikası yem fiyatlarına arpa fiyatları düşmesine rağmen dolar zammı yapar hale geldiyse elbette haklı.
Ve aklıma Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergün’ün açıklamaları geldi.
Başkan Ergün, Kayseri’de 2 köyün şarbon karantinası altına alındığını belirterek, “6 aydır kamudaki veteriner hekimlerin görevlendirmeleri iptal edildi, yani 6 aydır ülkemize veteriner hekim kontrolü olmadan hayvan girişi oluyor”
Bu da başıboşluğa, denetimsizliğe başka bir örnek.
Başkanlık sistemine bu durum yakışmıyor.
Tarım Bakan Yardımcılığı görevine atanan hemşehrimiz Mustafa Aksu’nun kulağına kar suyu kaçırmış olalım.
Mustafa Aksu demişken, 38 Kent TV’de yeni yayın döneminin ilk programını önceki akşam yaptık, Yazı İşleri Müdürümüz Cafer Zengin hatırlattı; Aksu Tarım Bakan Yardımcısı olarak atandı ama Develi’ye Üniversite kurulması heyecanı yaşanırken, ne yazık ki Develi Seyrani Ziraat Fakültesi’nde eğitime kilit vuruldu, Aksu seçimle değil siyaseten göreve geldi, ama bu konuyla ilgilenmezse hemşehrileri bunu ona çok görür…

EN UCUZ SU VE MESKENSİZ KONUTLAR
MHP’li Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel’in “Ankara Büyükşehir Meclisi su fiyatlarında yüzde 17 indirim yaptı, biz de Kayseri olarak yüzde 5 indirim yapalım çağrısında bulunmuştum” şeklindeki açıklamasını, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in de, “En ucuz suyu biz veriyoruz. Ankara yüzde 17 değil yüzde 117 indirim yapsa yine bizim kadar ucuz su veremez” cevabını verdiğini yazmıştım.
Elektronik posta adresime Talas İlçesi’nden, “Öykü Apartmanı Yönetimi” imzalı bir ileti geldi.
Aynen paylaşıyorum:
“Merhaba Osman Bey Talas Mevlana Mah. Anayurt Bölgesinde ikamet etmekteyiz. Müteahhit firmanın ayıbından dolayı 3 yıldır iskan alma mücadelesi vermekteyiz, iskan bedeli olarak 1. ödeme müteahhit firmaya yapılmış, iskan için 2. defa para topladık iskan almak için uğraşıyoruz.
Gelelim asıl konumuza Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız "en ucuz suyu biz veriyoruz" şeklinde açıklama yapmış lakin Talas ilçesinde ortalama 700 apartman 60 daire üzerinden ortalama 42000 konut iskanı yok, iskanı olmayan yerlerde uygulanan su faturası m3 fiyatı 7,25 TL birim fiyat ile fatura edilmektedir.
(İmar affı çıktı faydalanın, İskanınızı alın sorun çözülsün konularının aşılması için Müteahhit firmanın yapacağı bütün eksikleri kendi gayretlerimizle tamamlamış bulunmaktayız. Müteahhit firma Garanti Konut Yetkilisi elini kolunu sallayarak gezerken iskanı bahane eden Belediye yetkilileri emlak vergisini neye istinaden almaktadır. Hesabını Müteahhide neden sormamaktadır.)
Adalet bunun neresinde
Konuya göstermiş olduğunuz hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.
Öykü Apartmanı Yönetimi”
Gerçekten de Talas’ta bu kadar mesken ruhsatı olmayan bina var mı bilemiyorum.
Yetkililerin dikkatine sunmuş olayım.
Ucuz su tartışmalarıyla ilgili Balıkesir’de yaşayan bir hemşehrimiz de şöyle mesaj atmış:
“Osman bey suda indirim konusunu tartışıyorsunuz. Balıkesir'de su ücreti çok pahalı, Burhaniye ilçesinde çok pahalı. Denizin suya hiç bir faydası yokmuş meğer. Biz içme suyunu düdüklü denen çeşmeden alıyoruz, yıkanma işini de denizden gideriyoruz. Sadece lavaboda kullandığımız suya çok para geliyor. Halbuki yeni başkan % 20 indirim yaptı.”
Demek ki indirim Balıkesir’de de olmuş...
Suyumuzun kıymetini bilelim vesselam...

DOĞUMEVİ BANKAMATİKLERİ
Evim Yakut Mahallesi’nde ve taşınan Doğumevi Hastanesi’nin bahçesinde bulunan bankamatikleri de zaman zaman kullanıyorum.
Daha doğrusu kullanıyordum.
Bankamatikler içeride duruyor, ama ana yoldan hastane bahçesine giriş beton bariyerler konularak engellenmiş.
Bankamatikten işlem yapmak için ana yola mı park edeceğiz?
Hastane kapandı diye bahçesini bankamatiklere rağmen trafiğe kapatmak hangi aklın ürünü acaba?
Bu kadar mı düşüncesiz olunur.
Bu kadar mı insanlar yok sayılır...
Pes doğrusu...

BİR EĞİTİMCİNİN NOTU
Bir eğitimci aradı ve ilk ders zilini Vali Süleyman Kamçı’nın çaldığı eğitim öğretim yılı açılış töreni ile ilgili not düştü.
Vali, Kaymakam ve belediye başkanlarının yanı sıra siyasi parti temsilcilerinden sadece Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı’nın olmasını eleştirdi.
Bana kalırsa sadece iktidar partisinin değil bütün siyasi partilerin il başkanlarının orada bulunması daha doğru olur.
Bu konuda kusur il başkanlarında mı protokolü dizayn eden mekanizmada mı bilemiyorum.


SANA NE... BANA NE...
*Piyasadaki ekonomik daralma tefecileri hortlattığı gibi küspe tefecilerinin de peydah olduğu, yem fiyatlarında fırsatçılık yapanların alakasız zam yaptığı iddia ediliyorsa...
*Baro seçimlerinde geri sayım sürüyorken kulislerde sükunet hakimse...
*Erciyes Üniversitesi’nde Başhekim değiştiyse...
*Bağevinde toplantı halinde yakalanan FETÖ mahkumları arasında bulunan işadamının FETÖ’nün elebaşlarından Şerif Ali Tekalan ile bağlantılarının iyi araştırılması gerektiği söyleniyorsa...
*Firari FETÖ’cü AKP eski milletvekili Ahmet Öksüzkaya’nın otelini firari olduğu dönemde İrfan Başyazıcıoğlu’na nasıl sattığı konusunda soruşturma başlatılıp, başlatılmayacağı merak konusuysa...


BİLİYOR MUSUNUZ?
*Küspe tefecileri iddialarını ortaya atan işadamı İlker Horoz’un teklif ettiği çözüm önerisi karşısında Şeker Fabrikası yöneticilerinin “yetkili değiliz” diyerek çözüme yanaşmadığını...
*Yerel seçimler yaklaştıkça “ayak oyunu” peşine düşen hesapçıları...
*DEAŞ’ın sözde askeri emiri ve savaşçısı iki kişinin Kayseri’de yakalandığını...
*Ticaret Odası bünyesinde kurulan kooperatifin işyerlerini nereye yapacağının belirlenemediğini?
*ODTÜ Koleji’nin Kayseri’de lise düzeyinde de eğitim öğretime başladığını...
ETİKET :  

Tümü