Ulaştırma Bakanı CHP Milletvekili Arık’ın sorularını yanıtladı

15:58:38 | 2019-10-21

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık yazılı soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, iki ayrı olayda toplam 15 yurttaşın öldüğü Hacılar Erciyes Yolu’ndaki kazalarla ilgili olarak, “Kazaların araçların teknik aksamından (fren boşalması, balata ısınması vb.) ve sürücü hatalarından kaynaklandığı görülmektedir” denildi. Bakan Turhan, yol çalışmalarının da kamulaştırmanın ardından yapılacağını duyurdu.

Kayseri’nin Hacılar İlçesi’nde 1 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen kazada toplam 4 yurttaşın hayatını kaybetmesinin ardından konuyu takibe alan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cavit Turhan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vermiş, kazaların nedenlerini ve kazaların önlenmesi için yapılan çalışmaları sormuştu. Arık’ın sorularını yanıtlayan Turhan, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: “Soru önergesinde bahsi geçen kazalardaki ‘kaza tespit tutanakları’ incelendiğinde; kazaların araçların teknik aksamından (fren boşalması, balata ısınması vb.) ve sürücü hatalarından kaynaklandığı görülmektedir.

23 Aralık 2013 Tarihinde meydana gelen kazadan sonra ise Karayolları Genel Müdürlüğü’nce ‘Hacılar-Erciyes’ yolunun bölünmüş yol (2X2) proje çalışmaları başlamış ve 13.06.2018 tarihinde projesi onaylanmıştır.

Güzergahın ilk 2 km’si imarlı kesimden, kalan 8 km’lik kesim ise bağ evleri ve sayfiye yerlerinden geçmektedir. İlgili kesimde kamulaştırma planları mevcut olup, kamulaştırma işlemleri ile ödemeler devam etmektedir. Yol yapım ve kamulaştırma sahasının Karayolları Genel Müdürlüğü adına terkin ve tescilinin yapılmasının ardından yapım işlerine başlanabilecektir.

Ayrıca yolun bu kesiminde yatay ve düşey işaretlemeler standartlara uygun olarak eksiksiz olup, işaretlemeler flaşör, düşey işaretleme ve hız kesiciler ile desteklenmiştir”
ETİKET :   Kayseri Haberleri Son Dakika CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık Ulaştırma Bakanı Cevapladı

Tümü