Türk Sağlık-Sen’den Döner Sermaye Tiyatrosu!

Sendika üyeleri Şehir Hastanesi Başhekimliği önünde eylem yaptı: Sabrımız taştı

16:12:05 | 2018-12-05

Türk Sağlık Sen üyeleri Şehir Hastanesi’nde eylem yaptı. Döner sermaye sistemine tepki gösteren sağlık çalışanları, “Artık sabrımız taştı, geçinemiyoruz” dedi.

 Türk Sağlık-Sen üyeleri Şehir Hastanesi Başhekimliği önünde eylem yaparak, döner sermaye konusundaki tepkilerini dile getirdi. Türk Sağlık-Sen Kayseri Şube Başkanı Kamil Ünal, döner sermaye sisteminin içinden çıkılmaz bir hal aldığını söyledi. Sağlık çalışanlarının geçinemez hale geldiğini ifade eden  Ünal, “Bardak doldu ve sabrımız taştı.”  dedi.

“DÖNER SERMAYE DÖNMEZ OLDU”

Ünal, açıklamasında şu ifadeleri kullandı, “Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi. Bir çalışanın evine borcunu ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok eden ve bunlara kayıtsız kalanlardadır. Çünkü döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldı ama çare aranmadı, çözüm üretilmedi. Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi sunuldu. Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkandı. Malum-Sen’in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak lafları ile çalışanlar oyalandı, elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü. Kısacası bardak doldu, sabır taştı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır.  Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların aldıkları ücretleri makul bir düzeyde tutacak ve emekliliklerinde de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen hareket geçirilmelidir. Sağlık Bakanlığı bu konuya öncelik vermeli ve gerekli yasal hazırlığını bir an önce tamamlamalıdır. Şunu hiç kimse unutmasın; Sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra istek değil olması gerekendir. Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil çalışan için ekonomik bir iyileştirmenin adı olsun” Yapılan basın açıklamasının ardından sendika üyeleri, kendilerince hazırladıkları kısa gösteri ile döner sermaye sisteminde yaşanan soruları anlattı. 

 

 

 
ETİKET :   Türk Sağlık Sen Haberler Kayseri Sendika Tepki

Tümü