“Tuhaf Bir Yapı Oturtuyorlar”

İYİ Partili Vekilden Kayseri Kalesi yorumu:

13:07:49 | 2019-05-27

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve aynı zamanda Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, kültür ve sanat merkezi yapımına yönelik çalışmaların yaklaşık 6 yıldır sürdüğü Kayseri Kalesi ile ilgili dikkat çeken ve akıllarda soru işaretleri bırakan bir paylaşım yaptı.

 Milletvekili Türkkan, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı, “Kayseri’deki tarihi kale restorasyon için kapatılmış. 3. yüzyılda Romalılar’ın inşa ettiği kalenin içine metal ve mermer basamaklarla tuhaf bir yapı oturtuyorlar. İnsanlık mirası yok ediliyor.”

 

Diğer yandan Mayıs ayı başında AK Parti Milletvekili Mehmet Özhaseki ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, kaledeki çalışmaları yerinde incelemiş ve çalışmaların 2-3 ay içerisinde tamamlanacağını açıklamışlardı.

ÖZHASEKİ: TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Belediye Başkanlığı döneminde  ilk kazmayı vuran isim olan Özhaseki, incelemeleri sırasında, “Kaleye arkeoloji müzesi çok yakışacak. Binlerce yıldır yaşayan bu şehrin neyi var neyi yok hepsinin yaşadığı içeri de sergilenecek bir hale geliyor. Ayrıca insanların müzik dinleti alanları ve çeşitli şekilde akşamları da eğlenebileceği bir yer haline gelecek burası. Hatta kalenin içerisi yaşadıktan sonra arka çarşıya doğru sirayet edecek ve çarşı da akşamları açık kalmaya başlayacak. Her tarafın kapısı açık olunca ve 24 saat yaşayan bir kaleyle birlikte ticaretin de biraz şekil değiştirdiğini göreceğiz. 'Ne zaman biter' diye arkadaşlarımızı zorluyoruz. Memduh Başkanımın dediğine göre 2-3 ay içerisinde bitiyor. İnşallah Kayseri burada ortaya koyacağı performansla tüm Türkiye’ye örnek olmuş olacak. Ülkemiz ve şehrimiz bir değer kazanmış olacak. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Haber Kayseri Son Dakika İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Kayseri Kalesi

Tümü