Topraksız Tarım Çağrısı

15:46:10 | 2019-05-26

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Recep Bağlamış, Olay Türk TV’de ‘Sansürsüz Ramazan Özel’ programına katıldı. Borsa’da topraksız tarım konusunda çalışma yaptıklarını belirten Bağlamış, bu konuda kamuoyuna çağrıda bulunarak, “Borsa hizmet binasının dördüncü katında bütün tarım ve gıda ile uğraşan üyelerimizi davet ediyoruz, bize üye olmayan arkadaşları da davet ediyoruz ki,  Kayseri’de topraksız tarım gelişsin. Çin’de olduğu gibi topraksız tarımı gelişebilir duruma getirmek istiyoruz. Çünkü bu sistemle 12 ay boyunca mahsul alabiliyorsunuz” dedi.

 

Olay Türk TV Dünya Ticaret Merkezi’nde kurulan Ramazan Sokağında, özel sohbetler ve röportajlarla gündeme damgasını vurmaya devam ediyor. Olay Türk TV’nin Sansürsüz Ramazan Özel programına bu kez de Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış katıldı. Oda çalışmaları hakkında bilgi veren Bağlamış,  Olay Türk TV Genel Yayın Yönetmeni Osman Çiftci ile Gazeteci  Cem Atakan’ın sorularını da yanıtladı.

“PASTIRMADA YÜZDE 10 İLA 20 ARASINDA ZAMLANDI”

Programda pastırma fiyatlar hakkında bilgi veren Bağlamış, “Pastırmada geçen yıla oranla yüzde 10-20 oranında zamlanma oldu. Et fiyatlarındaki zamlanmadan dolayı, enflasyonun altında bir artış oldu.  110 TL’den başlayıp 140 TL’ye kadar normal ve lüks yerlerde satılan  pastırma var. 65 Türk Lirasının altında pastırma olamaz, pastırmada hilede olamaz. Tamam eten yapıldığı için kademe kademe iyi yerlerine göre artış göstermekte. İnsanlar gönül rahatlığı ile yiyorlar şikayet yok. Et sucuğu  da 50 Türk Lirasının altında satılamaz. Ortalama kıyma 35 Türk lirasına satılıyor. 50 Türk Lirası ile 70 Türk Lirası arasında satılan sucuklar et sucuğu, 15 Türk Lirası ile 40 Türk Lirası arasında satılan sucuklar da Tarım ve Orman Bakanlığının izin vermiş olduğu beyaz etten yapılmakta izin üzerine üretiliyor. Ekonomik durumu iyi olmayan tüketicilerimiz kırmızı et değil, beyaz et sucuğu yiyorlar. Onun da hiçbir mahsuru yok. Birisi beyaz et, diğeri kırmızı etten üretiliyor.” şeklinde konuştu.

“İSTEDİĞİMİZ GİBİ YÖNETİM SERGİLEMEMİŞ OLABİLİRLER…”

Önceki dönemde görev yapan yönetime de teşekkür eden Bağlamış, “Bizden önceki Ticaret Borsası Başkanımıza ve yönetimine teşekkür ederiz. Bizim istediğimiz gibi yönetim sergilememiş olabilirler, fakat yaklaşık 25 yıldır Ticaret Borsası Başkanı olarak hizmet etti. Biz yönetime gelir gelmez nöbeti yönetici sistemi getirdik. Haftanın beş günü yönetimimizden bir kişi, Kayseri Ticaret Borsamız da tam gün nöbetçi oluyor.  15 Günde bir KOSGEB ve İŞKUR aracılığı ile üyelerimize bilgi aktarılacak bir sistem oluşturduk. İnternet sitemizde yüzde 99 üye memnuniyetimiz var.  Kayseri Ticaret Borsası çalışanlarına ve üyelerimize yönelik ayda en az bir tane olmak üzere eğitimler veriyoruz.  Yakın zamanda ORAN Kalkınma ajansından 30 bin Türk Lirası Eğitim desteği aldık. Bunu da üye odaklı,hizmet  odaklı seminerler veriyoruz.” dedi.

 

“KAYSERİ’DE TOPRAKSIZ TARIMI GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

 

Kayseri Ticaret Borsası’nda topraksız tarım konusunda çalışma yaptıklarını belirten Bağlamış, bu konuda kamuoyuna çağrıda bulunarak, “Bu sistemle 12 ay boyunca mahsul alabiliyorsunuz” dedi. Bağlamış, şu ifadeleri kullandı, “Tarım ve Hayvancılık ülkemiz için çok önemli.  Yakın zamanda Kayseri Ticaret Borsası’nda topraksız tarım ile ilgili bir yer oluşturduk. Birinci etapta marul yetiştirdik, ikinci etapta çilek, yakın zamanda da domates yetiştirmeye çalışıyoruz.  Kayseri Ticaret Borsamızın dördüncü katında bütün tarım ve gıda ile uğraşan üyelerimizi hem davet ediyoruz. Bize üye olmayan arkadaşları da davet ediyoruz ki,  Kayseri’de topraksız tarım gelişsin. Çin’de olduğu gibi gelişebilir. Toprağımız var, verimli olmuyor. Topraksız tarımın şöyle bir artısı var. Bir dönüm de, yedi dönüm üzerine topraksız tarım yapılabiliyor. Yaz ve kış mahsul ekilebiliyor. 12 ay boyunca mahsul  alabiliyorsunuz. Bunu da biz üyemize yansıtabilir miyiz, ekonomimize?  Kayserimize nasıl katkı sağlarız, yetiştiricilerimizi doğru manada ekim sürecine taşıyabilir miyiz? İşte bu nedenle  böyle bir demo oluşturduk. Çokta verimli gidiyor. Üyelerimiz de bundan memnun.  Vatandaşlar topraksız tarım yapmak isterse birebir gelip, ekimi ile ilgili bilgi alabilir”  Haber: Hüseyin GÖKTAŞ
ETİKET :  

Tümü