Uzmanlar en az 1 metre mesafe diyor ama...Toplu Tehlike!

Bu fotoğraf Koronavirüs alarmının verildiği şu günlerde ilçeden şehir merkezine gelen bir toplu taşıma aracından çekildi.

11:53:09 | 2020-03-20

Koronavirüs konusunda en riskli alanlardan biri de toplu taşıma araçları. Uzmanlar, virüsün yayılmasını önlemek için “en az 1 metre” mesafe konusuna dikkat çekerken kentte toplu taşıma araçlarında ortaya çıkan tablo ise akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Merkezdeki araçların yanı sıra ilçelerde de toplu taşımada adeta tehlikeye davetiye çıkaran görüntüler ortaya çıkıyor. Vatandaşlar, uzman uyarılarına rağmen toplu taşıma araçlarında tıkış tıkış yolculuk yapıyor. Tıpkı dün Bünyan’dan, Kayseri’ye gelen toplu taşıma aracında objektife yansıyan görüntülerde olduğu gibi. Her ne kadar Belediyeler dezenfekte çalışmaları yapıldığını duyursa da toplu taşıma araçları, gün boyunca  yüzlerce insanın kullandığı ve mikropların en fazla olduğu alanlar olarak ifade ediliyor. Toplu tehlike konusunda alınacak önlemler ise merak ediliyor.

“MİKROPLARIN EN FAZLA OLDUĞU YER TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI”

Uzmanlarca, toplu taşıma araçları, gün boyunca milyonlarca insanın kullandığı ve mikropların en fazla olduğu yerler olarak ifade ediliyor. Koronavirüse karşı şehirlerde ulaşımın temel yapı taşını oluşturan metro, otobüs, tramvay gibi araçları kullandıktan sonra ellerin mutlaka yıkanması gerektiği uyarısı yapılıyor. Eğer bu araçların kullanımı sonrasında ellerin yıkanma olanağı yoksa, dezenfekte edene kadar yemek yiyilmemesi, ellerin ağız, burun ve gözlere değdirilmemesi ve çevreyle temastan kaçınılması öneriliyor.

Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Kayseri Haberleri Son Dakika Korona virüsü Toplu Taşıma araçları “mesafe uyarısına uyun”

Tümü