“Tonlarca Balçığı Erkilet'e Biz Gömdük”

Atıklarının Erkilet'e gömüldüğü iddialarının ihbarcısı Sekili Madencilik Ltd.'nin sahibi Abdullah Cezmi Çinçik

16:10:21 | 2016-12-13

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin ortak olduğu firmanın atıklarının Erkilet'e gömüldüğü iddialarının ihbarcısı Sekili Madencilik Ltd.'nin sahibi Abdullah Cezmi Çinçik, gazetemizi ziyaret ederek, "atıkları biz gömdük" dedi. Çinçik, Bakan Özhaseki'nin şantaj iddialarını da yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Çinçik gazetemizi ziyaret ederek, gazeteci Osman Çiftci'ye açıklamalarda bulundu.

Çinçik şunları söyledi:

"Sahibi olduğum Sekili Madencilik firması olarak RAVABER firmasına Bazalt temin eden Kartek firmasının 2 yıl boyunca sözleşmeli olarak taşeronluğunu yaptık. Sözleşmemiz gereğince bazaltı kırıp yumruk büyüklüğüne getirip Ravaber firmasına gitmeye hazır hale biz getirdik. Nakliyeyi biz yapmadık, sadece bazaltı işlenebilir ebatta çıkardık, gelen nakliye araçlarına yükledik. Bizim çıkardığımız bazaltı götüren nakliye araçlarının getirdiği balçık gibi tarif edilemez bir şekildeki tonlarca malzemeyi de Kartek'in talimatı üzerine stok amaçlı olarak CİMER'e yazdığım noktaya yığdık, üzerini kapattık. 40 metre kadar derinliğe kadar yaptığımız bir stok var. Doğru yerin 8-10 metre kazılması durumunda gömülen atıklar ortaya çıkacaktır. Biz tehlikeli atık olduğunu bilmiyorduk, stok amaçlı yığıldığını düşündük ama daha sonra internette karşıma çıkan bilgiler üzerine bu atığın bu şekilde gömülemeyeceğini öğrenince CİMER aracılığı ile devlete şikayet ettim.

Sayın Bakan'ın bu atıkların gömüldüğünden bilgisi olduğunu düşünmüyorum ama şantaj yaptığımızı iddia etmesine ve olayın üzerinin kapatılmasına çabalaması şaşırtıcıdır. Bizim Sekili Madencilik olarak ne Ravaber'de ne de Kartek firmasında ne alacağımız kaldı ne de borcumuz var. Şantaj iddiası da olayın üzerine örtmeye yönelik iftiradan ibarettir. Gerçeklerden yana olursa başka ama eğer bu tavrını sürdürürse Bakan hakkında yasal haklarımızı saklı tutuyoruz.

Ben iddiamın sonuna kadar arkasındayım, mahkeme yoluyla atıkların yerinin tespitini yaptıracağım, gidelim atıkları gömdüğümüz yeri göstereyim alınan numunelerin minerolojisi yapılsın zaten herşey gün gibi ortaya çıkacaktır.

Kartek'in ortağı olan Atakarbon firmasının yediği tek halt bu da değil. Çevre Bakanı'nın bunlardan da haberinin olduğunu sanmıyorum, çağırsın ben kendisine olup bitenleri tek tek anlatayım. Olayın içeriğini bilmeden şantajla suçlaması anlaşılır değil, bu sözleriyle haksızlık ediyor bize. Niye koruyor duruma düşüyor, kimseyi korumasın. Bu atıkları gömdüğümüz yerin hizasında aşağılarda sondajla su çıkarılan yer var. Yani atıklar su kaynağının üzerinde gömülü. Bu şehrin suyundan ben de içiyorum Sayın Bakan da içiyor, çoluk çocuğumuz da içiyor. Bu konu sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın konusu da değil, Sağlık Bakanlığı da bu konuda gerekli incelemeyi başlatmalı.

Dünya Sağlık Örgütü ve Greenpace yetkililerine de durumu bildirdik.

Bu konuda biz de tarafız KARTEK ve RAVABER firması da taraf. Tarafsız kuruluşların nezaretinde mahkeme aracılığıyla numuneler alınsın, gerçek neyse ortaya çıksın."

Çinçik konu hakkında bütün basın kuruluşlarına yolladığı açıklamasında da CİMER aracılığıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yaptığı müracaatın "herhangi bir atığa rastlanmadı" şeklinde cevaplandırıldığını, atığın gömülü olduğu yerle ilgili tespit davası açacağını belirterek, "Çevre ve şehircilik bakanımızın tehlikeli veya tehlikesiz atık tartışması devam ede dursun, şu ayrıntıya siz sayın basın mensuplarına izah etmek isterim. Çevre ve şehircilik Bakanlığının 26927 sayılı atık yönetmeliği incelenirse tartışmaya gerek kalmadığını ve her türlü atığın bertaraf edilme şeklinin anlatıldığını görmüş oluruz.

Sonuç olarak ; bakanlık personeli benden gömülü olan yeri göstermemi talep etmediler , bölgede herhangi bir yeri kazdılar ve herhangi bir atık bulunamamıştır yazısıyla bana cevap verdiler. Yetkili makamların talep etmesi durumunda bahse konu yeri gösterebilirim. Bu toplum sağlığını ilgilendiren konudan dolayı varsa hatam ve iftiram hakkıma düşen tazminatı ödemeye her zaman hazırım." ifadelerini kullandı.
ETİKET :   Kayseri Haberleri Haber Atık Madde Mehmet Özhaseki Cezmi Çinçik Erkilet Sekili Madencilik

Tümü