Tokgöz: Kayserispor’un daha iyi olması için çalışıyoruz

Kayserispor Basın Sözcüsü Mustafa Tokgöz, Olay Türk’e önemli açıklamalarda bulundu

19:13:42 | 2019-11-07

İstikbal Mobilya Kayserispor Basın Sözcüsü Mustafa Tokgöz, Hakan Çiftci’nin hazırlayıp sunduğu Sportmen Programı’nın canlı yayın konuğu oldu.

“İNŞALLAH, YÜZÜMÜZ HEP GÜLER”
Fenerbahçe maçında alınan 1-0’lık galibiyetten dolayı mutlu olduklarını dile getiren Tokgöz, “Biz yöneticiler olarak, Belediye başkanlarımız, bakanlarımız ve Hamdi Elcuman başkanımızın desteği ile bazı ödemeler yapıldı. Futbolcuların beklediği bir hareketti. Ali Koç bey geldiğinde yöneticilerinin jest ve mimiklerinden aslında onların neler düşündüğünü, bu maçtan ne çıkarmak istediklerini ve kendilerine ne kadar güvendiklerini veya güvenmediklerini algılayabiliyorsunuz. Ali bey ve yöneticilerinde çok ciddi bir özgüven vardı. Üstün bir skorla maçı alırlarmış gibi bir özgüvenlerinin olmasını şahsımca fark ettim. Tüm Türkiye’de maçtan beklenen bizim yenilmemizdi. Fenerbahçe’nin lider olacağını herkes bekliyordu ama biz böyle olmayacağını tüm Türkiye’ye gösterdik. Mücadelesini ortaya koyan bir Kayserispor izledik. Bu arada tartışılan oyuncu kalitesi konusu vardı aslında yapılan transferlerinde ne kadar yerinde olduğunu gördük ve daha üst seviyeye çıkacak çünkü futbolu bilen ve futbolcuyu bilen, oyuncularımızı izleyen bilirkişiler gerçekten oyuncu kalitesinin yüksek olduğunu söylüyor. Tabi bu takım oyunu ile hareket ediliyor. Herkes en üst seviyede performansını ortaya koyarak bunu gösterecek. İlerleyen günler de oyuncularımızın kendinin ne kadar üst seviyede olduğunu gösterecek. Fener maçında herkesin yüzü güldü. İnsanların enerjisi etrafa saçılıyordu. İnşallah bundan sonra da hep böyle olur ve yüzler güler” diye konuştu.

“VAR SİSTEMİ CANLI YAYINLI OLSUN”
VAR kararları hakkında da görüş bildiren Tokgöz, “Bu kadar tartışmalı pozisyonunun olduğu maçta VAR hakemler hiçbir şekilde uyarı vermemesi ve sahaya yansıtılmaması çok enteresandı. Aynı tepki Fener tarafında da vardı. Ben her zaman söylüyorum bunu Konya maçında da konuştuk ya lehimizde ya aleyhimizde kimse adaletsiz 3 puan ve şampiyonluk istemez. Herkes ister ama bunu hakkıyla almak ister. MHK dün bir şey yayınladı. Onlar bilgi paylaşımı yaptı. “ Hakemler VAR sistemi yokmuş gibi maçı yönetmeli” diye açıklamalar yaptılar. VAR sistemi bariz, zor pozisyonlar için vardır dedi. Fenerbahçe maçında kaleci kırmızı kartlık hareket yaptı. Bundan daha bariz ne olabilir bilmiyorum. Penaltı ve oyuncu değiştirme hakları da yok. Kaleye bir oyuncuları geçme zorundaydı ama görmezden gelindi. Biz maçı kazanmış olabiliriz ama VAR sisteminin kullanılmamasıyla biz de başka maçlarda mağlubiyet alabiliriz. Ben hiçbir görev insanının hatayı bilerek yapacağını düşünmem, kötü niyetli düşünmem ama VAR’a gidilmemesi ve uyarı gelmemesi art niyet ararım. 17 kulübümüz de VAR sisteminin amacına uygun çalışmasını talep ediyoruz. Fenerbahçe maçında VAR sistemi gerçekten yokmuş gibi bir şeydi bizim için. Benim şöyle bir önerim var. VAR sistemi canlı yayınlı olsun, hakemlerin ne konuştuğunu, görüp görmediklerini, iyi veya art niyet olduğunu madem bu kadar şeffaflaştık ben VAR sistemi ilk kurulduğunda Türk futbolu güzelleşsin diye bu sistem yapıldı sanmıştım, mutlu olmuştum ama senaryolar ve teoriler çöpe gitti ve artık bugün geldiğimzi noktada bu kadar kullanılmaması beni üzdü” şeklinde konuştu.

TOKGÖZ: KAYSERİSPOR’UN DAHA İYİ OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Kayserispor yöneticiliğinden önce hiçbir derneğe üye olmadığını açıklayan Tokgöz, “Ben Kıbrıs’ta turizm otel işletmeciliği bitirdim ve Kayseri derneği başkanlık yaptım. Daha sonra hiçbir derneğe üye olmadı. Kayseri’de işletmeci olama rağmen olmadım. Yıllardır ticaretteyim. Kayserispor olayı büyüklerimizin isteği üzerine rica ettiler, eğer bize uygun gördükleri için ben de vardır bildikleri dedim ve girdim inanılmaz değişik bir ortam ve benim şansızlığım hep kötü günlerde oldu. İyi günü daha bu hafta gördüm 3. Hocamızı gördüm, iki başkanım oldu. Bunu şöyle özetleyebilirim. Gerçekten bir sevdanın peşine düştük. Deplasmanlarda hep karşılaşıyoruz. Maç öncesi hep bir heyecan. Yeri geldi sevindik veya üzüldük ama vazgeçmeyeceğim. Kayserispor için bazı projelerimiz var. Bu başkan veya yöneticiler kim olsun benim bazı görüşlerim var ve insanlar beni destekliyor. Kayserispor için gelir getirecek projeler var. Kulübü ciddi anlamda kurumsal yapıya büründürmeye çalışıyoruz. Moraller bozuk olunca yapamıyoruz ama Kayseripsor’un daha iyi olması için çalışıyoruz.”

“KAYSERİSPOR BU ŞEHRİN EN BÜYÜK MARKASI”
Altyapıya önem verdiklerini belirten Tokgöz, “Kayserispor Kayseri’nin en büyük değeri. Bir küçük şey bile katsak kendimizi değerli görürüz. Kayserispor her şeyin üstünde. Bazen insanlar Kayserispor’u kendinden üstün görmeye çalışıyor. Ama öyle değil. Kayserispor bu şehrin en büyük markasıdır. Kimisi sevmeyebilir, kimisi gider kapısı olarak görebilir, kimisi şehir için bir yük olarak görebilir bundan 6– 7 ay önce bende anlamıyordum bunu anlamayanlara kızamıyorum ama ileride görecekler ki, bu şehrin her şeyden önce spora ihtiyacı var. Çünkü spor dediğimiz zaman alt yapımızda 250 – 300 tane oyuncumuz var , bu çocukları kötü maddelerden, alkolden uzak durması için bu şehrin her zaman spora ihtiyacı vardır ve buda sadece profesyonel kulüplerde olur. Çocuk dışarıda kötü alışkanlıklara özeneceğine Mehmet Topuz, Bülent bölükbaşı olmaya özenmeli. Kayak olsun, basketbol olsun bunu en iyi şekilde yönetirseniz şehre faydasını ilerleyen zamanlarda anlarsınız” sözlerini sarfetti.

TOKGÖZ “SERDAR MARAŞLI’YA SİHİRBAZ DİYORUM”
Kulübün maddi anlamda zor bir süreçten geçtiğine dikkat çeken Tokgöz, yönetimin iyi niyetli olduğunu söyleyerek, “Futbolcularımızın alacaklar var ve transferler de yapılırken sayın Serdar Maraşlı’nın elinde çok ciddi imkanlar yoktu ve bu bakımdan ben Maraşlı’ya sihirbaz diyorum. Onun da neler yaptığını ilerleyen zamanlarda Kayserispor’a ne kadar fayda sağlayacağını ilerleyen günler de daha detaylı konuşuruz. Geçmiş borçlarımız var. Şimdi futbolcu şunu görmek istiyor. Bizim başkanımız ve yönetimimiz ne kadar iyi niyetli. Hamdi başkanımız verdiği her sözü tuttu. Çabasını ve niyetini ortaya koydu ve bunu oyuncular gördü. İşin içinde çok gizli kahramanlar var bunu ilerleyen günlerde detaylı olarak söyleyeceğiz. Çok güzel insanlar var adını dile getirmeden elini taşın altına koyan. Önemli yüzdelik dilimde kaçı ödendiği değil de futbolcuların başkana ve yöneticilere olan güveni nereye geldiğidir. Belki onlara yeterli kadar ödeme yapılamıyor ama oldukça yapılacağının farkına vardılar” ifadelerini kullandı.

“LUNG İLE MASAYA OTURACAĞIZ”
Kaleci Lung’tan övgüyle bahseden Tokgöz, “Twitterda da baya bir söylüyorlar Lung’un sözleşmesi devam edecek mi diye. Lung gerçekten takımın incilerinden. Lung’un değerini sadece uğur arkadaşımız değil herkes biliyor. Gönlü rahat olsun inşallah onunla masaya oturacağız. Konuşuruz ama gün gelir gitmesi gerekir ve bu kulübe de kazanç sağlar. Gün gelir bedelinin on katını da verseler para önemli değil deriz bizim değerimizdir deriz. Zaman içinde ne olacağını birlikte göreceğiz. Lung’un değerinin farkındayız ve taraftarımız bu konuda ısrarcı. Biz onun kıymetini biliyoruz” diyerek, taraftarın yüreğine su serpti.

“BÜLENT BÖLÜKBAŞI KAYSERİSPOR’UN EN BÜYÜK KAZANCI VE YATIRIMIDIR”
Sportif Direktör Bülent Bölükbaşı’nın Kayserispor için büyük bir şans olduğunu belirten Tokgöz, “Bülent ağabey demek istiyorum. Sportif direktörlüğe geldi ve yönetim ile tanıştığı ilk isimlerden bendim. Benim için benden ziyade Kayserispor için değeri çok çok üst seviyede, inanılmaz güzel bir insan. Kayserispor’un ne kadar büyük bir kulüp olduğunu ve bana anılarını anlatan bir insan . Bülent ayabey bir kere futbolcularla aynı dili konuşuyor. Bir iş yapılacaksa istediğimiz kadar üst düzey yönetici olalım ama futbolcularla aynı dili konuşan birisi lazımdır. Benim ticari hayatımda da Turizm bitirmiştim ve stajımı da komilik, garsonluk, aşçılık, barmenlik olarak yaptı. Kendi iş yerimde de karşımdaki insanın ne istediğini, ne talep ettiğini onun psikolojisinin durumunu çok iyi bilirim. Bölükbaşı’nın en büyük özelliği onların hallerinden anlamasıdır. Ne zaman neye üzüldüklerini, ne zaman neye sevineceklerini inanın hepimizden daha iyi biliyor. O Kayserispor’un en büyük kazancıdır, en büyük yatırımıdır. Gerek yönetime olan ilişkisi, gerek oyuncularla olan ilişkisiyle yıkılmaz bir köprü oluşturdu. Herkese güven inşa eden, herkesin takdir ettiği güzel bir insandır. Birçok zaferde de altında imza olacağının garantisini veriyorum” diye övgüyle bahsetti.

TOKGÖZ: “MEMDUH BAŞKAN TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYUYOR”
Tokgöz, Onursal Başkan Memduh Büyükkılıç’ın hizmet odaklı bir insan olduğunu ifade ederek, “Sayın Memduh Büyükkılıç hizmet odaklı bir insan. Keşke Kayserispor maddi yönden belediyeye ihtiyaç duymasa da kendi başına yönetilebilen, maddi destek beklemeyen kulüp olmasa da Memduh başkan sadece Kayseri’ye hizmet için yola çıksa ama şöyle söyleyeyim taraftarlarımız sosyal medyadan bana da yazıyor artık futbol endüstrisi ciddi oldu. Konuştuğumuz para birimi ve futbolcular yabancı. Yeri geliyor yabancı hoca ile çalışıyoruz. Aslında Türk ekonomisi üstünde bir endüstri euro üzerinden bir anlaşma yapıyorsun bir ay sonra belki iki katına çıkıyorsun spor kulüplerinin ayakta kalması neredeyse çok zor. Bir devlet desteği, belediye gücü her zaman olmalı. Bazı taraftarlar tepki gösteriyor ama kulübün borcu bitmediği sürece kulüp kendi kendini döndürmediği sürece ve belediye elini çekerse kulüp istemediğimiz yere gider. Memduh başkan elini taşın altına koyuyor. Taraftar arkadaşlarımız da Kayserispor’un iyiliği için bunu düşünüyor ama Kayserispor’a verdiği değerleri bir bilseler bence bu söylemlerinde vazgeçerler.”
ETİKET :  

Tümü