Sonunda ilk adım atıldı! Hızlı tren...

Peki ihaleye kimler katıldı?

16:25:51 | 2018-03-29

Kayseri’de yıllardır gündemde olan, iktidarın yaptığı Meydan mitinglerinde de söz verilen ama yıllardır bir türlü elle tutulur, gözle görülür adımı atılmadığı için muhalefet tarafından eleştirilen  Yüksek Hızlı Tren’de beklenen gün geldi ve ihale dün Ankara’da yapıldı. İhaleye 16 firma katıldı.  Bazı firmalar konsorsiyum oluşturdu.  Ön yeterliliğin tespit edileceği ihale saat 10.00’da başladı. İhalenin sonucunun ise kısa zamanda açıklanacağı ve belirtilen kriterlere göre sıralanarak listeye alınan 6 aday teklif vermeye davet edileceği ifade edildi.

  Diğer yandan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan Yerköy-Kayseri arasındaki hat yaklaşık 140 km uzunluğunda. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 250 Km/saat işletme hızlı Yüksek Standartlı Çift Hatlı Demiryolu hattı yapımı ile birlikte hızlı trenle Kayseri’den Ankara’ya 1 saat 15 dakikada ulaşılabileceğini açıkladı. Özhaseki, “Kayseri hızlı treni 3 sene içinde tamamlanır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Kayseri’nin gündeminde uzun bir süredir yer alan, ancak Cumhuriyet Meydanı’nda verilen sözlere rağmen birçok kez ertelenen ve herhangi bir adım atılmayan hızlı trende merakla beklenen adım sonunda atıldı. Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’nin altyapı yapım işi ihalesi Ankara’da dün yapıldı.

 

Daha önce 8 Mart olarak açıklanan ancak bazı teknik nedenlerden dolayı daha sonra 28 Mart’a ertelendiği ifade edilen Yerköy-Kayseri arasında, yaklaşık 140 km uzunluğunda 250 Km/saat işletme hızlı yüksek standartlı çift hatlı demiryolu hattının yapım ihalesi için 16 firma teklif verdi.

İhale Ankara’da TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda dün saat 10:00’da başladı.

İhaleye bazı firmalar konsorsiyum oluşturarak katıldı. Toplamda 68 firmanın ihale sürecini takip ettiği belirtildi.

 PEKİ HANGİ FİRMALAR İHALEYE KATILDI?

 ULAŞTIRMA Bakanlığınca daha önce başlama tarihi 2015, bitiş tarihi 2019 ve proje bedeli ise 2.240.805.000 TL olarak açıklanan Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Tren  hattı alt yapı işi için Ankara’da dün yapılan ve Kayseri’yi  yakından ilgilendiren ihalede 16 firma teklif verdi.

İşte teklif veren firmalar:

 1-Metrostav İnşaat Taahhüt ve Ticaret A.Ş.+KOLİN İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş,+DALGIÇ Ray İnşaat ve Ticaret A.Ş iş ortaklığı.

2-NUROL İnşaat ve Ticaret A.Ş.+ CENGİZ İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.+SSC İnşaat A.Ş. iş ortaklığı.

3-DENTAŞ Uluslararası İnşaat A.Ş.+ MAPA İnşaat ve Ticaret A.Ş+ GENÇ İnşaat Limited Şirketi iş ortaklığı.

4-BESTAŞ Yapı A.Ş. + ÇELİKLER Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş.+TAMYAPI otomotiv  Taahhüt Md. Sanayi ve Ticaret A.Ş.+ DEMCE Yapı, İnşaat, Sanayi ve Ticaret A.Ş. iş ortaklığı.

5-METİNG Raylı Sistem A.Ş.+MAKYOL İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş.+MET-GÜN Taahhüt ve Ticaret A.Ş.+GÖKÇE İnşaat Taahhüt Ticaret ve Makjine Sanayi Limited Şirketi+İSTANBUL Üstyapı İnşaat ve Ticaret A.Ş iş ortaklığı.

6-ERG İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş+LİMAK İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.+CHINE Machınery Engıneering Corporation+ DAELİM Endustrial CO Ltd. iş ortaklığı

7-IC İÇTAŞ İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.+ASTUR İnşaat ve Ticaret A. Ş+ICA ASTALDİ-IC İÇTAŞ WHSD İnşaat A.Ş. iş ortaklığı.

8-GENTRANS STROY MONTAJ Lişmited Şirketi + ÖZALTIN İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş.+TA,TEPE,AKFEN Yatırım İnşaat ve İşletme A.Ş. iş ortaklığı.

9-ROSİNTERSTROY A.Ş.+ATZ Enerjiİnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.+NEORAY İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. iş oırtaklığı.

10-ŞENBAY Maden, Turizm İnşaat Nakliyat Sanayi ve Ticaret A.Ş.+BAYBURT GRUP İnşaat Nakliyat İthalat İhracaat  Sanayi ve Ticaret A.Ş.+ DBH Yol Yapı A.Ş iş ortaklığı.

11-SAIPEM S.p. A +DOĞUŞ İnşaat ve Ticaret A.Ş. iş ortaklığı.

12-ORİON Limited Şirketi+ FERNAS İnşaat A.Ş.+ KAFKAS Yol Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. iş ortaklığı.

13- NORİNCO İnternatıonal Cooperatıon Limited+ METALEKS İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. iş ortaklığı.

14-HYUNDAI Engıneerıng &CONSTRUCTION CO. Limited + GÜLERMAK Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş iş ortaklığı.

15-STROYTRANSGAZ A.Ş.+ AGA ENERJİNakliyat Maden İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. iş ortaklığı

16-CHINA Railway Tunnel Group Co. Ltd+ BİMHOLL İnşaat A.Ş.+ YEDİGÖZE İnşaat Danışmanlık Otomotiv İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi iş ortaklığı

İŞİN SÜRESİ İSE YER TESLİMİNDEN İTİBAREN 730 TAKVİM GÜNÜ

 Konuyla ilgili olarak bilgi aldığımız yetkililer, ihale sonuçlarının yapılan değerlendirmenin ardından en kısa zamanda kamuoyuna açıklanacağını belirtti.

Diğer yandan açıklanan ihale şartnamesine göre, ön yeterlik değerlendirilmesi sonucu yeterliği tespit edilenler arasından ön yeterlik şartnamesinde belirtilen kriterlere göre sıralanarak listeye alınan 6 aday teklif vermeye davet edilecek. Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 15 gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacak. İşin süresi ise yer tesliminden itibaren 730 takvim günü.

 ÖZHASEKİ: KAYSERİ HIZLI TRENİ 3 SENE İÇİNDE TAMAMLANIR

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Özhaseki, bir süre önce ihale ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ihalenin ardından firmaların tekliflerinin değerlendirilme sürecinin 1-2 süreceğini belirtti.

Özhaseki, “Hızlı tren projesi Kayseri’de sık konuşulan konulardan biri. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 8 Mart tarihinde ihale yapılacağını duyurmuştu fakat birtakım teknik nedenlerden dolayı ihale ayın 28’ine alındı.  Zannedersem 1-2 ay kadar üzerinde çalışılıp, firmaların teklifleri değerlendirilir. Firmalardan teklif verilmiş ama o firmalar bu işte ehil mi değil mi fiyatlar uygun mu, tüm bunların teknik yeterliliğine bakarak karar verirler. Bu şartlarda da inşaat başlar ve en geç 3 sene içinde de biter. Kayserili vatandaşımız da Ankara’ya, oradan da İstanbul’a hızlı trenle ulaşır. Hızlı trenle Kayseri’den Ankara’ya 1 saat 15 dakikada ulaşılabilecek. Bu da çok güzel bir nimet” ifadelerini kullandı. Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Kayseri Haberleri Haber Kayseri Yüksek Hızlı Tren İhale Firmalar TCDD Genel Müdürlüğü

Tümü