SİYASETTE 11’LER OLAYI...

Ülke, adeta yangın yeri..

11:13:17 | 2016-11-02
Ahmet Çınar
Ahmet Çınar      ahmet.cinar1907@gmail.com

Bazen tek rakamlı, bazen de çift rakamlı şehit haberlerinin geldiği acılı günler içindeyiz.
Sanki bu da yetmiyormuş gibi Suriye ve Irakta savaş halimiz devam ediyor.
İçeriye döndüğümüzde gördüğümüz tablo ise hiç iç açıcı gözükmüyor.
Bir tarafta ‘Siftah’ yapmadan dükkan kapatan esnafın hali, diğer yanda çeklerini ödeyemeyen, ya da çekleri kabul görmeyen sanayicinin umutsuzluğu. Karamsar bir bekleyiş fırtınaya yakalanmış çaresizliği yaşatıyor insanlara.

Biz, tüm yokluklara rağmen mutlu olmasını bilen, katık ekmekle yağlı ballı karnını doyuruyormuşcasına sofrasını şenlendiren, yarına güvenle bakan bir millettik.

Çıkın meydanlara, karşılaştığınız insanların ruh haline bir bakın lütfen!
Kaç kişinin yüzü gülüyor, sesi gür çıkıyor? Mutlu, umutlu çehre görmek neredeyse imkansız gibi.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, bizi yönetenlerin konuşmaları o kadar pembelikler pompalıyor ki, bakıyorsunuz da ‘’Biz bu ülkede yaşamıyor muyuz yoksa?’’ demekten de kendinizi alamıyorsunuz. Koltuğunuz sağlamsa yüzünüz güler, yarın korkunuz yoksa, evlatlarınızın, torunlarınızın, neredeyse ömür boyu nafakaları temin edilmişse, bir elleri yağda, bir elleri balda ise sizin için sorun yoktur. Ama garibana ne demeli, şu bozuk düzeni kanıksamak onun kaderi olmamalı.

Memleketin bin türlü sorunu varken, AKP’ye baston olmakla suçlanan Devlet Bahçeli çıkıyor: ‘’Başkanlık sorunu meclise gelsin, mesele bitsin’’ türünden bir çıkışla ülke insanımın büyük bir bölümünün kabul etmediği bir konunun fitilini ateşliyor. Sayın Bahçeli’nin yaptığı bu çıkışlar bir iki değil, saymakla bitmiyor ne yazık ki. Bahçelinin son çıkışına karşı tepkiler artınca da farklı konuşmalarına tanık oluyoruz.
Bahçeli, “Bizim ilkelerimiz var, parlementer sistemden yanayız’’ derken de Başkanlık Sistemine destek verip vermeyeceği konusunun müphem olduğu vurgusunda bulunuyor.

Öyle gözüküyor ki her şey, olay meclise geldiğinde netleşecek. Zaten MHP Milletvekilleri oy vermedikçe referandum için 330 oya ulaşılamayacak. Yani her şey mecliste ortaya çıkacak. Partisinde ikbal görmeyen bazı MHP milletvekilleri acaba ferdi davranabilirler mi? Burada size tarihte meşhur 11’ler olayını aktarmak istiyorum. Bu olayın diğer bir adı da “Güneş Motel olayı’’ dır.

Tarih, 5 Haziran 1977. Genel seçimden CHP, çoğunluk partisi olarak çıkmıştı. Ancak, mecliste kazandığı 213 sandalye, tek başına iktidar olmaya yetmiyordu. Bunun üzerine AP (Adalet Partisi) lideri Süleyman Demirel, AP ile MSP (Milli Selamet Partisi) ve MHP’nin katılımıyla 2. Milliyetçi Cephe Hükümetini kurdu. Fakat, 11 Aralık 1977’de yapılan yerel seçimlerini de CHP kazanınca dengeler değişti. Bunu fırsata çevirmek isteyen CHP, AP’ den istifa edenlerle temasa geçti. Bülent Ecevit ile 12 eski AP’li Tuncay Mataracı, Şerafettin Elçi, Mete Tan, Hilmi İşgüzar, Orhan Alp, Fethi Acar, Mehmet Oğuz Atalay, Cemalettin İnkaya, A.Rıza Septioğlu arasında Darıcaya bağlı Bayramoğlu’nda görüşme gerçekleştirildi. Olay basına sızınca buluşma yeri değiştirildi ve görüşmelerin devamı, CHP’li İstanbul Belediye Başkanı Aytekin Kotil’in organizasyonunda Belediyeye ait Floryadaki Güneş Motelde yapıldı.

Toplantıda Sn. Ecevit, 11 bağımsız milletvekiline, kuracağı hükümette destek karşılığında bakanlık teklifinde bulundu. 10 millet vekili, bu teklifi kabul etti, sadece Konya millet vekili Oğuz Atalay bu teklife karşı çıktı.

31 Aralık 1977’de CHP’nin gensorusu ile 2. Milliyetçi Cephe Hükümeti düştü. 12’ler içinde olan ve daha sonra tarihe 11’ler olayı olarak geçen, gensoru görüşmesine Balıkesir Milletvekili Cemalettin İnkaya eski partisinden aldığı aşırı baskı nedeniyle katılmadı. Böylece sayı 11’e düşmüş oldu. Ancak, bu 11 kişiden Oğuz Atalay Bakanlığı kabul etmedi. Bu olay, siyaset tarihinde ‘’11’ler Olayı’’ olarak yerini aldı.
Bugün ki olay, hükümet kurma olayı değil, ancak menfaatlerin çokça ön plana çıktığı bir dönemin içinden geçiyoruz. Onun için, 11’ler olayını hatırlatmak istedim.
Tarih her şeye gebe..Olmaz olmaz dememeli. Ya olursa..
ETİKET :  

Tümü