SIĞIR KEMİĞİNDE HELAL JELATİN ÜRETİMİ ve HELAL İLAÇ

SIĞIR KEMİĞİNDE HELAL JELATİN ÜRETİMİ ve HELAL İLAÇ

12:47:09 | 2019-04-23
Zeki Karahüseyin
Zeki Karahüseyin      karahuseyinzeki@gmail.com

Kemikten jelatin üretim çalışmaları

 

1978 yılında Kayseri’de devlet tarafından sığır kemiğinden jelatin üretimi için KEMSAN firması kurulmuştur. Tesis ilk kurulduğu zamanlarda kemikten jelatinin hammaddesi olan Osein üretmiş o tarihlerde jelatin tesisi kurulmadığı için üretilen Osein yurt dışına ihraç edilmiştir. Süreç içerisinde tesis kuruluş amacından uzaklaşıp ,kemikten et kemik unu üretmeye başlamıştır. 1997 yılında ise özelleştirilmiş olup halen KEMSAN adı altında kemikten et kemik unu üretimine devam etmektedir.

 

1998 tarihinde KEMSAN firmasına Genel Müdür olarak getirilmemden sonra sığır kemiğinden helal jelatin üretimi için çalışmalara başladım. 2000 yılların başında başta YİMPAŞ, ÜLKER Grupları olmak üzere sektörde faaliyet gösteren firmalar ile sığır kemiğinden jelatin üretim tesisinin Türkiye kurulmasına yönelik birçok kere toplantılar yaptım. Ülkemize helal jelatin yatırımın yapılmasının önemi konusunda son 20 yılda çok çalışmalar içerisinde bulundum. 2012 yılında ORAN Kalkınma Ajansı ve Türkiye Kalkınma bankası A.Ş. tarafından “ Jelatin Üretimi Tesisi Fizibilite Etüdü” raporu hazırlanması sürecinde bulunduk ve hazırlattık.

 

Şahsi çalışmalarım sonucunda 2015 yılında jelatin ürerim tesisi kurulmasına yönelik Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Tekno-Girişim destekleri kapsamında 10.000.000 TL destek çıkarmamıza rağmen yatırımcı bulanmamıştır.

 

Yıllardır Sığır Kemiğinden Jelatin Üretimi mücadelemde yalnızca ORAN Kalkınma Ajansının tam desteğini Erciyes Teknoparkın ise kısmı desteğini gördüm onun dışında hiçbir kimseden hiçbir destek göremedim.

 

Halen Sığır Kemiğinden Jelatin Üretimi Çalışmalarım devam etmektedir. 2011 yılına kadar ülkemizdeki jelatinin tamamı yurtdışından ithal edilmekteydi. Bu tarihten sonra İstanbul Tuzla OSB’de ve Gönen Dericilik OSB’de Kurulu iki işletme sığır dersinden jelatin üretmektedirler. Bu üretim yeterlimidir. Hayır yeterli değildir ve halen jelatin ithalatımız devam etmektedir.

 

Jelatin nedir?

 

Jelatin, ticari olarak sığır derisi ve kemikleri, domuz ve balık derilerinden ekstrakte edilen kolajenin kontrollü şartlarda kısmi hidrolizi ile üretilen bir proteindir.

 

Yenilebilir jelatin % 84-90 protein, % 8-12 su ve % 2-4 mineral tuzlardan oluşmakta ve 100 gramı yaklaşık 350-400 kcal besin değerine sahiptir.

 

Jelatinin kullanım alanları

 

A-Gıda sanayi: Tatlılarda, Kremalarda, Pastalarda, Çorbalarda, Süt ürünlerinde, Et sularında Soslarda, Toz içeceklerde, Pudinglerde, Helva v.s.

 

B-Fotoğraf Sanayi: X ışın filmlerinin imalatında kullanılır.

 

C-Medikal Sanayi: Tabletlerde, Pastillerde, Diş macunu, Damla, sert ve yumuşak Kapsüllerde, Jelâtin Serumlarda(plazma ikamesi olarak),Diş macunu. Jeller v.s.

 

D-Kozmetik Sanayi: Saç ve deri bakımında v.s.

 

E-Beslenme ve Sağlık Sanayi: Jelâtin kolesterol, şeker ve yağ içermediğinden hastalarda sindirimi kolay olduğundan ameliyat sonrası verilmektedir.

 

F-Diğer Kullanım Alanları: Tutkal ve Zamk, Baskı Mürekkepleri, Suni İpek, kibrit, Köpek Maması, Paint-Ball(Plastik Mermi)ve birçok alanda.

 

Jelatin ülkemizde çok amaçlı bir gıda katkı maddesi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

 

Gıdaların protein açısından zenginleştirilmesi, yağ ve karbonhidrat oranının azaltılması da jelatinin kullanım alanları içerisinde yer almaktadır.

 

Dünya’da Jelatininin % 80’i domuz derisinden üretilmektedir

 

Dünyada yenilebilir jelatinin % 80’i saf domuz derisinden,% 15 sığır derisinden, kalan % 5 ise sığır ve domuz kemiklerinden elde edilmektedir.

 

Ülkemizde ise jelatin üretimi mevcut iki firma tarafından sığır derisinden üretilmektedir.

 

Jelatin Dış Ticareti

 

2018 yılında 313.333 kg jelatin kapsülleri ihraç edilerek 15.092.856 dolar ve 1.329.671 kg jelatin ithal ederek 6.926.614 dolar ödenmiştir.

 

İhraç ettiğimiz jelatin kapsülü için  kg fiyatı  olarak 48,2 dolar öderken jelatin kg için 5,2 dolar ödenmiştir. Jelatin kapsülün kg fiyatı gıda jelatinin yaklaşık 9 katıdır.

 

Sığır kemiğinden Jelatin üretimi

 

Yaklaşık 18-20 kg sığır kemiğinden 1 kg jelatin elde edilmektedir. Jelatin üretimi esnasında jelatin dışında et kemik unu, kemik unu ve kemik yağ elde edilmektedir.

 

Ülkemizde 2018 yılında 3.426.180 baş sığır kesimi gerçekleşmiştir. Ülkemizde kesilen sığır karkas ortalaması yaklaşık 293 kg gelmektedir. Karkasın % 15 kemiklerden oluşmaktadır. 2018 yılında kesilen hayvanlardan (293kg x 0,15)x 3.426.180 baş = 150.580.611 kg ( 151 bin ton) kemik elde edilmiş olup elde edilen kemik ile yılda 7.000 ton jelatin üretimi gerçekleştirmek mümkündür.

 

Hazırlanan fizibilite raporunda 3.000 ton jelatin üretimin yatırım yapılabilir olduğu görülmektedir. Kurulacak tesiste tam kapasitede yıllık 54- 60 bin ton kemiğe ihtiyaç olacaktır. Buda ülkemizde çok fazlası ile bulunmaktadır.

 

Sonuç olarak

 

Sığır kemiğinden helal jelatin üretimi için ülkemiz ve ilimiz yatırım yapılabilir durumdadır.

 

Sığır kemiğinden helal jelatin üretiminde ciddi bir kamusal yarar söz konusudur. Yurt dışından ithal edilen jelatinin sığır kemiğinden olması onun helal olması anlamına gelmemektedir.  Helal kesim için hayvanın sağlıklı olması, kesenin Müslüman olması, kesim esnasında kanın akıtılması gibi şartlar aranmaktadır. Bu konuda hiçbir bilgi sahibi değiliz.

 

Ülkemizde jelatinden sert ve yumuşak kapsül imal edilerek HELAL İLAÇ üretimine geçilmelidir. Üretilecek Helal Kapsül için İslami ülke ve Türki cumhuriyetleri pazar konumundadır.

 

Son 20 yılda ülkemizde ve Kayseri özelinde sığır kemiğinden jelatin üretimi için çalışmaktayım ve çalışmalarım devam etmektedir. Halkımızın helal gıda ve helal ilaç kullanımı için ilgili kurumu, kuruluş ve kişilere her türlü bilgi ve destek vermeye de hazırım.

 

Kayseri’de bulunan E.Ü. Tıp Fakültesi, kurulacak olan NNYÜ Tıp Fakültesi, Bölge Hastanesi ve 40 yakın hastanesi ile Kayseri ilinin Tıbbi Cihaz Sektörü ve İlaç Sanayi alt yapısı bulunmaktadır. Tıbbı Cihaz sektörü büyük ve küçük yatırımlara açık bir sektördür. İlimizde başlangıç olarak Helal İlaç kapsamında jelatinden kapsül üretime geçilmelidir.

 

İslami duyarlılık taşıyan tüm kurum, kuruluş ve kişilere büyük sorumluluk düşmektedir.
ETİKET :  

Tümü