SEL MAĞDURLARI YARDIM BEKLİYOR!

19:50:32 | 2020-02-26

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde bir süre önce etkisini gösteren sağanak yağış, sele neden oldu. İlçede sel suları dere yataklarının taşmasına neden oldu. Kapuzbaşı Şelalelerine yakın yerde bulunan işletmeler de selden nasibini aldı ve zarar gördü. Bölgedeki işletme sahipleri, iş yerlerinin oluşan taşkınlar nedeniyle çamur, kum ve taşların altında kaldığını belirterek, ilgisizlikten yana dert yandı. Selin yaşandığı gün belediye başkanları başta olmak üzere bazı yetkililerin bölgede inceleme yaptığını ve destek sözü verdiğini dile getiren işletme sahipleri, “18 gün geçti, ama ne araya var ne de soran. Söz verenler de ortalarda görünmüyor” diyerek yaşadıkları duruma tepki gösterdi.

 

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde 6 Şubat 2020 tarihinde öğle saatlerinde başlayan kuvvetli sağanak, daha sonra seli de beraberinde getirdi. Bölgede etkili olan kuvvetli rüzgar ve yağış nedeniyle Aladağlar'dan gelen sel suları, dere yataklarının taşmasına neden oldu. Bazı yerleşim yerleri sular altında kaldı.

Kapuzbaşı şelalelerinin yer aldığı Kapuzbaşı Mahallesi de selden nasibini aldı. Mahallede yollar, bahçeler ve bazı işletmelere ait tesisler, bungalov evleri sel suları nedeniyle çamur, toprak ve taşların altında kalarak, kullanılamaz hale geldi.

“GÜNLERDİR NE ARAYAN VAR NE DE SORAN”

Yaşanan olayın ardından bazı işletmeciler de kara kara düşünüyor. İşletmeleri kullanılamaz hale geldiği için sezona hazırlık yapamadıklarını belirten işletme sahipleri bu konuda dert yandı. Sel nedeniyle derenin ana yatağının da değiştirildiğini dile getiren işletmeciler, “Selin ardından bölgeye Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Yahyalı İlçe Belediye Başkanı Esat Öztürk ve diğer bazı yetkililer geldi. İncelemeler yaptılar ve kısa sürece yaraların sarılacağı söylendi. Ancak günlerdir ne gelen var ne de giden. Kimse sormuyor. Bizler de adım atamıyoruz. İş yerlerimiz çamur, toprak, taş altında. Çok mağdur olduk. Derenin de ana yatağı değiştirildi. Alt yapı konusunda söz verildi, ama şu an için kimsenin ilgilendiği yok.  Biz çalışmaların kısa sürede başlamasını istiyoruz. Zarar tespiti de yapıldı. Bizler verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz, ancak günlerdir  bizi ne arayan var ne de soran” diye konuştu. Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Kayseri Haberleri Son Dakika Yahyalı Sel Sel Mağduru

Tümü