AK Partili Elitaş: Şeker Fabrikası ile ilgili varsa belge getirin, gereğini yapmazsam namerdim

18:44:28 | 2018-06-10

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 38 Kent TV’de konuştu. Elitaş, FETÖ, Şeker Fabrikası ve siyasi gündeme ilişkin konuştu. Elitaş, Şeker Fabrikası ile ilgili ortaya atılan bazı iddialarla ilgili, “Kimin elinde belge varsa, getirsin” dedi. Elitaş, programda tartışılan Adliye ziyareti, oğlunun şirketine MASAK raporu ile konulan FETÖ blokesi ve 17 Temmuz’un yıldönümünde ‘whatsapp mesajı ile yakalattım’ değdiği ve üzerinden 27 bin dolar para, 100 bin liraya yakın da çek, senet çıkan ‘FETÖ’nün gizli kasası’  ile ilgili de  dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili ve aynı zamanda Kayseri Milletvekili adayı Mustafa Elitaş, 38 Kent TV’de Sansürsüz programında konuştu. Genel Yayın Yönetmeni Osman Çiftci’nin sorularını yanıtlayan ve aynı zamanda gündeme ilişkin açıklamalar yapan Elitaş,  çok tartışılan Adliye ziyareti ile ilgili olarak, “Savcı el pençe duracak, sayın Elitaş kimi serbest bırakalım, kimi tutuklayalım diyecek. Yok öyle bir dünya” dedi.

OĞLUNUN ŞİRKETİ, MASAK RAPORU VE ŞİRKETE KONULAN FETÖ BLOKESİ İLE İLGİLİ NE DEDİ?

Oğlunun MASAK raporu ile şirket hesaplarına bloke konulduğu yönündeki iddiaları da yanıtlayan Elitaş, “KAYSO Başkanı beni aradı ve 30-40 firmanın sakıncalı şirket gösterilmiş dedi” dedi. Elitaş, oğlunun da FETÖ’den kapatılan ENVER adlı şirketten dolayı sıkıntı yaşadığını söyledi. Elitaş, şöyle konuştu: “Ben bilmiyordum onu. Bizim şirketinde ona müracaat ettiğini bilmiyordum ben. KAYSO Başkanı Mehmet Bey beni telefonla aradı bir gece. Sayın Başkanım böyle böyle bir durum var dedi. Bu işle ilgili sakıncalı şirket diye gösterdikleri 30-40 tane şirket var, tanıdığımız şirketler bunlar. Bu şirketlerin bazılarının örgütle ilişkili olduklarından dolayı mesela birisi GESİAD’dan ihracat ödülü almış. Birisi GESİAD’dan üretimden ödül almış. Benim oğlumla ilgili de şöyle bir şey ortaya çıkmış ENVER diye Enerji Verimliliği Derneği var. Enerji Bakanımız Sayın Taner Yıldız’ın himayelerinde kurulmuş  enerji verimliliğini anlatmak üzere kurulmuş bir dernek burası. 2015 ya da 2016 yılında Allah rahmet eylesin ENVER’in de Başkanı İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar’dı. Ben İbrahim’e telefon açtım, dedimki; İbrahim Kayseri’deki bu örgütün hepsi paralel yapıymış, bunları değiştir dedim. Abi isim ver o zaman dedi. Tamam arkadaşlarla görüşelim, isim verelim dedim. Abi madem kurtarmak istiyorsun, enin oğlan varmış onu da koy dedi. Ara, tamam diyorsa girsin. ENVER Derneği’nin yönetim kurulu üyesi olduğundan dolayı, ENVER’de benim uyarımdan önce cemaat, paralel yapı, 17-25’den sonra paralel yapı dedik ya, biz paralel yapıdan kurtarmak için oğlum da orada yönetim kurulu üyesi olmuş. O da kapatılan şeyler arasında. Çünkü geçmiş istihbaratlarda ENVER Kayseri Şubesi birkaç tane şubenin, paralel yapının ele geçtiği ile ilgili, 2015 ve ya 2014 öncesi bilgiler çerçevesinde yapılan bir işlem. Sonra ilk KHK ile de düzeltilmiş zaten. Yapılan araştırmalar, incelemeler sonucunda bunların olmadığı, biz 30-40 firmanın hepsi de çok iyi bildiğimiz, tanınmış firmalar. Şimdi ismini söylemeyi çok uygun bulmuyorum. Onların KOSGEB ile ilgili, Maliye Bakanı ile konuştum, KOSGEB’i aradım. Dedimki; nerede bu iş, MASAK’tan bize bilgi geldi. MASAK Başkanı2nı aradım, dediki bizde böyle bir şey yok. Maliye Bakanı’nı aradım, Maliye Bakanı MASAK Başkanı’nı çağırdı, kardeşim varsa bilgi, niye böyle yapıyorsunuz. Hayır efendim, bizde böyle bir şey yok dedi. Onun üzerine MASAK, KOSGEB’e bu firmalarla ilgili herhangi bir sakıncalı durum yoktur diye, öyle bir şey yaptılar. Tahmin ediyorum bizim çocukları o şeyden aldılar mı, almadılar mı bilmiyorum”

 “15 TEMMUZ’UN YILDÖNÜMÜNDE WHATSAPP MESAJI İLE FETÖ’NÜN KASASINI YAKALATTIM”

 Organize Sanayi Bölgesi’nde 27 bin dolar para, 100 bin liraya yakın da çek, senet, nakit yani himmet toplayan o kişiyi kendisine gönderilen mesaj sayesinde yakalattığını dile getiren Elitaş,  şunları söyledi: “15 Temmuz 2017 tarihinde bir arkadaşım bana whatsapp’tan bana mesaj atmış. Saat 1 civarında. Bunu İçişleri Bakanımıza gönderdim. 15 Temmuz 2017 tarihinde, tam 1 yıl sonra belki mesaj telefonumda vardır. Diyor ki bir kardeşimiz ‘FETÖ’nün kasası olduğunu bildiğimiz kişi şu anda Kayseri’de. Bir evi yakın ilçede bir evi de yakın mahallede. Burada olduğunu tahmin ediyoruz,  bu kasasıdır’ diye. İsmini bilmiyorum, İçişleri bakanımıza hemen mesaj attım. İçişleri Bakanımız, Valimize, Emniyet Müdürümüze talimat veriyor ve 15 Temmuz günü yıldönümünde saat 16:00 gibi o kişiyi yakalıyorlar. Organize Sanayi Bölgesinde 27 bin dolar para, 100 bin liraya yakın da çek senet,  nakit yani himmet toplamış Hala kripto FETÖ’cüler var” dedi.

“SAYIN BAHÇELİ, NEDEN ÖYLE SÖYLEDİ GENEL BAŞKAN YARDIMCILARINA SORACAĞIM”

AK Partili Elitaş, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Kayseri’deki partisinin “Bölge İstişare Toplantısındaki”  konuşmasında, “İttifak hukukunu zedeleyen özellikle AKP Milletvekili adayları, kendisine dikkat edin, fitneye düşmeyin” açıklaması ile ilgili olarak da, “Bazı Bakan arkadaşla görüştüm,  nedir diye. Ben MHP ile ilgili bir şey söylemiyorum. Oyunu MHP’ye verecek dediklerinde de vatandaşımıza hayırlı olsun diyorum. İkilem arasında kalanlara da ya ampule ya da 3 hilale basın diyorum. Ya da ikisinin ortasına basın diyorum. Sonuçta aynı havuza gidiyor. Bizim uzlaşı çerçevesinde hareket etmemiz lazım. Arayıp soracağım, nedir bu mesele diyeceğim. Genelleme yapmamıştır diye tahmin ediyorum. Belki son anda aklına gelmiş olabilir. Genel başkan yardımcıları grup başkan vekilleri ile konuşurum Kayseri ile ilgili bir konu olmadığını düşünüyorum”  diye konuştu.

“AK PARTİ’NİN KABUL ETMEDİĞİMİ MHP KABUL EDERSE OLMAZ”

Açıklamasında, “Sayın Bahçeli’nin siyasi parti Genel Başkanı olduğunu düşünmemiz lazım. Bütün konularda mutabık kaldığımız söylenemez” ifadelerini de kullanan Elitaş,  şöyle konuştu:  “AK Parti’nin kabul etmediğini MHP kabul etmez, MHP’nin kabul etmediğini AK Parti kabul etmez. Çünkü biz uzlaştık, anlaştık. Benim kabul etmediğimi MHP kabul ederse olmaz, MHP’nin kabul etmediğini AK Parti kabul etmez. Bunun yanında MHP ayrı bir parti, biz ayrı partiyiz. Bizim ayrı onların ayrı seçim beyannamesi var. Mesela ‘af’ diyor, biz gündemimizde böyle bir konu yok diyoruz. ‘3600 gösterge yaygınlaştırılsın diyor, asgari ücrete vergi olmasın’ diyor, ama en son çıkardığımız torba yasa ile asgari ücretin vergi dilimine ulaşmasına imkan vermedik. MHP’nin söylediklerinde iktidar olduğumuz da yapacağımız şeyler var, kusura bakmayın yapamayacağız diyeceğimiz şeyler de var”

“24 HAZİRAN TARİHİNE KADAR RAKİP DEĞİL , EKİBİZ”

MHP’nin Milletvekili adaylarını eleştirme hakkına sahip olmadıklarını ifade eden Elitaş, MHP’lilerin de bu yönde hareket etmesi gerektiğini söyledi. Elitaş, “Ben MHP milletvekili adaylarını ‘Bunun performansı zayıf şöyle eksikler var,  ya da bu da kim’ diye eleştirme hakkına sahip değilim. Öyle bir şey yaptığımda haksızlık olarak görürüm.  Onlarda böyle yapmamalı çünkü biz hasım değil, hısımız. 24 Haziran tarihine kadar rakip değil ekibiz, ekip ruhuyla çalışmamız gerekir” dedi.

“KAYSERİ’DE HEDEF YÜZDE 85 OY”

Elitaş, Kayseri’de 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’nin yüzde 67, MHP’nin ise yüzde 18 oy aldığını belirterek, “Yüzde 85 hedefine ulaşmak bizim görevimiz. Olur ya da olma suçlama hakkına da sahip değiliz. Kim az çalıştı, kim çok çalıştı deme hakkına da sahip değiliz. 24 Haziran’da yan yana geliriz, onların seçim beyannameleri yan yana getiririz, olabileceklere bakarız, olmayacaklara da kusura bakmayın bunları yapamayız deriz” diye konuştu.

 “ŞEKER FABRİKASI İLE İLGİLİ BELGESİ OLAN GETİRSİN, GEREĞİNİ YAPMAZSAM NAMERDİM”

 Şeker Fabrikası yönetimi ile ilgili ortaya atılan iddialara da yanıt veren Elitaş, “Vedat Ali Özışık ya da başka biri. Kimin elinde, bilgi belge varsa getirsin. Eğer gereğini yapmazsam namerdim, bu veballi iş” ifadelerini kullandı. Programda, “Şeker Fabrikasını yamyamlardan kurtardım”  şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine Elitaş, “Bu söylediğim şeylerden kimse alınganlık göstermesin. Şeker Fabrikası’nın geldiği durumlarla ilgili, o dönemdeki yaptığımız işleri, o dönem içerisindeki değerlendirmeleri yapsınlar, ben ortaya söyledim. Hiç kimse bunu kendi üzerine alınmasın. Eğer bunda hassasiyet duyanlar varsa, içindeki bir hissiyatın var olduğunu da düşünsünler.  Benim kimseyle derdim yok. Ben çiftçinin hakkını korumakla görevliydim, hala da görevliyim. Eğer şu andakiler ‘yamyamlık’ yapıyorsa onların da tepesine binmek benim görevim. Olayın özü bu. Şirket idaresiyle ilgili veya yolsuzlukla ilgili herhangi bir iddianın var olduğunu görmedim. Bana bir konu gelmedi. Eğer elinde bilgisi belgesi olan varsa, yolsuzluk yapıldığı ile ilgili iddia varsa, her kim olursa olsun onu dinlemeye hazır olduğumu ifade ediyorum. Vedat Ali Özışık da dahil, varsa bilgisi, belgesi, iddiası ama hissiyatla değil, hesabi değil, hasbi olarak getirdiği takdirde ne varsa sonuna kadar yapmaya hazırım. Gereğini yapmazsam namerdim. Kayseri’de 1 milyar 277 milyonluk ciroya ulaşmış bir fabrikanın burada için için erimesine göz yummak benim gibi sanayici, memleket sevdalısı birisinin vebalidir diye düşünüyorum. Vedat Ali Özışık da dahil eğer elinde bilgisi, belgesi somut varsa üzerine gitmeye hazır olduğumu ifade ediyorum”

“UYUŞTURUCU İLE HEP BİRLİKTE MÜCADELE ETMEMİZ GEREKİR”

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, kentteki uyuşturucu sorunu ve tedavi merkezi sıkıntısı  ile ilgili de “Hep beraber mücadele etmemiz gerekir. Ne yapmamız gerekiyorsa onu yapmamız gerekir. Çünkü her şeyden önemli bu iş. O anaların, babaların içi yanıyor. Evladının gözünün önünde eridiğini düşünebiliyor musunuz? İnşallah bununla ilgili daha etkin çalışmalar ve tedaviyi hızlandırmak… Uyuşturucu ile mücadele şart ama ona bulaşan kardeşlerimizin bir an önce, fakat ailelerin görevi de çok önemli” dedi.

Haber: Cafer ZENGİN

 

 

 
ETİKET :  

Tümü