Şehir Hastanesi'nde hedef organ nakli yapmak

Başhekim Prof. Dr. İlhami Çelik, nakil ameliyatları için çalışma yaptıklarını söyledi.

12:00:46 | 2018-09-12

KAYSERİ Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik, organ nakli konusunda çalışmalar başladıklarını ifade ederek, “Şu an ilk etapta iki arkadaşımız İstanbul’da böbrek nakli için eğitim almaya gitti. İnşallah 1-2 sene içerisinde nakil ameliyatları yapacak duruma geleceğiz” dedi.

Kayseri’de 9 Mayıs’ta hizmet vermeye başlayan ve toplam 465 bin metrekare kapalı alana sahip olan Şehir Hastanesi, organ nakli konusunda çalışmalarına başladı. 415 milyon avro maliyetle yapılan hastanenin sadece Kayseri’ye değil bölgesine de hizmet verdiğini dile getiren Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik, kısa sürede çok yol aldıklarını belirtti. Organ nakli konusunda da zaman kaybetmeden çalışmalara başladıklarını kaydeden Çelik,  en geç 1-2 sene içerisinde organ nakli yapacak, duruma gelmeyi hedeflediklerini anlattı.

 

Çelik, “Şu anda Üroloji’den iki arkadaşımız İstanbul’a böbrek nakli için eğitim almaya gittiler. O arkadaşlar eğitim süreçlerini tamamladığında, böbrek nakli konusunda neler yapabiliriz, ünitelerimizi nasıl yapılandırabiliriz gibi bu konuları masaya yatıracağız. Nakil hastaları oldukça zor hastalar, birçok bölümü ilgilendiriyor. Yani buna Enfeksiyonun, Onkolojinin Hematolojinin müdahil olması gerekir. Bu konuda herkes hazırlığını yapacak. Arkadaşlar döndüğünde uygun cerrahi yapabilecekleri zaman bunu başarmayı düşünüyoruz. Bu konuda hazırlığımız sürüyor. Belki biraz zaman alacak, yani bir 6 ay sürede halletmek mümkün değil. Belki 1 sene belki 2 sene süre alacağını tahmin ediyoruz, ancak bu konuda da çalışmalarımızı sürdürüp, başarılı çalışmalar yapacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Cafer ZENGİN

 

 
ETİKET :  

Tümü