ŞEHİR AKILLI OLACAK!

15:35:46 | 2019-05-24

Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Olay Türk TV’de ‘Sansürsüz Ramazan Özel’ programına katıldı. “Şehir merkezi temiz olacak” diyen Palancıoğlu, “Kayseri’nin misafir odası Düvenönü’nden, Hunat’a kadar olan muhit. Biz bu alanları şık görünümüyle estetik hale getireceğiz” dedi. Diğer yandan bir süre önce gerçekleştirdiği Çin temaslarına da değinen Palancıoğlu, burada akıllı kent uygulamalarını yerinde incelediklerini ifade ederek, “Bu sistem her alanda büyük fayda sağlıyor. Trafikteki sorunlardan kaçak yapıya, temizlikten suçluların yakalanmasına kadar her açıdan önemli. Biz de bu uygulamaları şehrimizde nasıl hayata geçiririz, bunun incelemelerini yaptık” dedi. Palancıoğlu, sistemin özellikle Emniyet’in işini de kolaylaştıracağını ifade ederek, “Yüz tarama sistemleri ile aranan bir suçlu varsa, ortalama bir saat içerisinde suçlunun nerede olduğun tespit edebiliyorsunuz” diye konuştu.

 

 

Olay Türk TV şehrin yöneticilerini ve tanınan isimlerini kamuoyuyla buluşturmaya devam ediyor. Dünya Ticaret Merkezi’nde kurulan Ramazan Sokağında, özel sohbetler ve röportajlarla gündeme damgasını vuran Olay Türk TV’nin Sansürsüz Ramazan Özel programına bu kez de Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu katıldı. Bir süre önce gerçekleştirdiği  Çin ziyaretine yönelik açıklamalarda bulunan Palancıoğlu, aynı zamanda Olay Türk TV Genel Yayın Yönetmeni Osman Çiftci ile Gazeteci  Cem Atakan’ın sorularını da yanıtladı.

“TRAFİK KONUSU SADECE ALT GEÇİTLERLE ÇÖZÜLMEZ”

Programda Çin temaslarına yönelik bilgi veren Palancıoğlu, akıllı kent uygulamalarını yerinde incelediğini söyledi. Palancıoğlu, “Huwai firmasının davetlisi olarak Çin’e gittik. Bütün masraflarımızı Huwai firması karşıladı. Huwai’nin akıllı kent sistemleri ile ilgili oradaki uygulamaları hem teorik olarak sempozyum da anlatıldı, hem de sahada inceleme şansımız oldu. Akıllı kent ile artık teknolojinin gelişmesi ile birlikte, bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile birlikte bilgiyi stoklama ve elde etme ve işleme imkânı var. Buradaki akıllı kentten maksat siz trafikte sıkıntı yaşıyorsunuz, trafikte belirli noktalarda yoğunlaşmalar oluyor. Özellikle büyükşehirlerde bu sorunu çözmeniz birazcık daha zorlaştığı için, sadece katlı kavşak veya tüp geçitler veya alt geçitler yapmak yeterli olmuyor.  Aynı zamanda da sürücü davranışlarını inceleyecek ona göre çözüm üretecek bir sistem. Kayseri’yi örnek verecek olursak, İldem tarafından şehir merkezine doğru sabah, akşam da tersi yönde bir yoğunluk var. Aynı zamanda da Talas tarafında var. Melikgazi merkez olduğu için, sabah yoğun bir trafik akışı, akşam da tersi yönde bir yoğunluk var. Bunları yönete bilmeniz için trafik ışıklarını ayarlamanız gerekiyor. Akıllı  zeka yöntemler ile bunları değerlendirip,  en fazla yeşil hangi dakika, hangi saat nerede yanacak bunları ölçecek sistemlerin oluşturulması. Bunlar için önceden alıcılar sensörler konuyor ve trafik ışığına yaklaşan araçların hesabı yapılıyor. Her tarafta dolayısı ile en çok araç ne tarafta var ise yeşil ışık orada daha fazla yanarak bekleme sürelerini kısaltıyor. Boşa bekleme süresini azalttığında birincisi zaman tasarrufu, ikinci hava kirliliğinin azalması, üçüncüsü enerji  tasarrufu gibi birçok şey sağlanmış oluyor. Çin’in Shenzhen kentine gittik.  12 milyon 500 bin nüfusu olmasına rağmen hiçbir yerde trafik tıkanması yoktu, şaşırdık.  Yaklaşık iki yüz metre karelik bir  ekran düşünün Belediye binasında televizyon ekranı gibi 50-60 adet ekran var. Bu ekranlarda dinamik trafik akışı olsun, haritası olsun, bütün hepsi yönlendirilebiliyor. Yoğunluklara göre haritalar da dinamik ışıklar renklendirilebiliyor. Yeşilden kırmızıya giden hatlar var. Aynı  zamanda orada şehirde o kadar çok noktalara kameralar konmuş ki, sadece caddeler, sokaklar değil aynı zamanda, kamu  alanları, özel restoranların mutfağına i kısımlarına kadar kameralar konmuş. Dolayısı ile yüz tarama sistemleri ile aranan bir suçlu var ise ortalama bir saat içerisinde nerede olduğun tespit edebiliyorsunuz. Siz kimi arıyor iseniz onun bilgilerini giriyorsunuz, sürekli tarama faaliyeti içerisinde o yüze rastlar ise merkeze haber veriyor”

“KAÇAK YAPIYA DA ANINDA MÜDAHALE EDİYORSUNUZ”

Akıllı şehir uygulamasının kaçak yapı konusunda da önemli işlevi yerine getirdiğini anlatan Palancıoğlu, şunları söyledi, “Bir diğeri kaçak yapılaşma mahalle sayımız 58’e düştü. Bu mahallelerin inşaat faaliyetlerin, irili ufaklı faaliyetlerini kişisel olarak takip etmek mümkün değil zor. Bu akıllı şehir uygulamasında belirli sürede haftalık olarak alınan uydu  görüntülerin otomatik olarak önceki fotoğraflar ile karşılaştırılması ile nerde kaçak bir yapı var, bu sistem otomatik olarak  belirliyor. Kimseye ihtiyaç duymadan bunu bir tuş ile ve farklı renkler ile eski halini ve yeni hali ile ne değişiklik olmuş onlarla ilgili tutanağı tutuyorsunuz. Süre veriyorsunuz  kaç metrekare büyümüş, ne yapmış onları tespit ediyor. Tutanağa ekliyorsunuz şu süre içerisinde kaldırılmadığı takdirde cezasını uyguluyorsunuz. Bu kaçak yapıyı kendisinin yıkması için süre veriyorsunuz, eğer yıkmaz da belediye yıkar ise onun ücretini vergi olarak şahıstan alıyor. Yaptırımları ok ağır bunun gibi akıllı şehirlerle ilgili çok güzel bilgilendirme yaptılar. Otomatik sulama sistemleri gibi birçok konuda bilgilendirme yapıldı. Örneğin çocuk top oynar iken oradaki sulama sistemine vuruyor orası kırılıyor ve su boşa akıp gidiyor. Belli bir miktar tanımlandığı için belli bir miktar suyu şu saatte atacak daha fazla olduğunda hemen sistem haber veriyor ve orası tamir ediliyor.  Temizlikten, güvenlikten ve yeşil alanların sulanmasına kadar Huwaİ firması bize oryantasyon eğitimi verdi, sunumlar yaptı” Haber. Hüseyin GÖKTAŞ
ETİKET :  

Tümü