SAYACILAR İŞ BIRAKTI!

17:21:17 | 2019-09-10

Kayseri’de Saya çalışanları, “Düşük fiyatta saya dikmek istemiyoruz” diyerek iş bıraktı. Saya Emekçileri Derneği Başkanı İlker Avcı, geçinemediklerini belirterek, “Emeğimizin karşılığını istiyoruz” dedi.

 Saya çalışanları önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda emeklerinin karşılığını alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı. Yaklaşık 100 sayacı dernek binasında bir araya geldi. Saya Emekçileri Derneği Başkanı İlker Avcı, bir çok kişini dükkanını kapattığını belirterek, yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Avcı,  “Dernek bünyesindeki sayacılar ile bir arada hareket ediyoruz. Saya fiyatları düşük. Bizler geçinemiyoruz. Patronlarla görüşmelerimizde zam yapılan birkaç atölyenin dışında anlaşma sağlanamadı. Yılsonuna kadar yüzde 12,5 zam istedik vermediler. Biz de iş bırakma, grev yapma hakkımızı kullanıyoruz. Emeğimizin karşılığını istiyoruz” diye konuştu.

“HER ŞEYE ZAM GELDİ”

Uzun süredir Saya Ustalığı yapan İlhan Akkaya, “Zam alamazsak, geçinemiyoruz. Birçok arkadaşımız dükkânını kapatıyor. Hayat şartları zorlaştı. Biz bunları iyileştirmek için çabalıyoruz. Bunun içinde mücadele ediyoruz” diye konuştu.  Sayacı Nail Kekeç ise “Mağduriyetimizin giderilmesi için uğraşıyoruz. Bahardan bu yana her şeye zam geldi. Gelmeyen bir tek sayacılar ücretleri oldu. Çay iki katına çıktı, yağ iki katından fazla… Haftalık ya da aylık ücretlerimizle geçinemez olduk. Patronlar sesimizi duysun” dedi.

“YAPTIĞIMIZ İŞİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ”

İş yerlerinin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ve sigorta giderlerini dahi ödeyemez hale geldiklerini belirten 50 yıllık sayacı İsmet Gerez de, “Yıllarca saya diktik. Ama karşılığını alamıyoruz. Hiçbir kıymetimiz değerimiz yok. Ne olursa olsun sonuna kadar gideceğiz. Hakkımızı yedirmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.  Haber Merkezi
ETİKET :  

Tümü