SAĞLIKTA YENİ DÖNEM Mİ?

SAĞLIKTA YENİ DÖNEM Mİ?

08:05:45 | 2016-06-06
Orhan KARAKAYA
Orhan KARAKAYA      orhankarakaya38@mynet.com

Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın AKP’ye müdahalesi sonrası yeni kurulan Binali Yıldırım hükümetinde eski sağlık Bakanı Recep Akdağ tekrar Sağlık Bakanı oldu.

 

Bunun üzerine yandaş dahil bazı medyamız değişikliği haklı göstermek için sağlık alanında halkta olumsuz bir düşünce oluşmaya başladı, bu nedenle eski sağlık bakanı yeniden bakan oldu vb. cümleleri kullanıldı, kullanılıyor.

 

Öncelikle şunu belirtelim. Recep Akdağ’dan sonra Sağlık Bakanı olan Mehmet Müezzinoğlu sağlıkta AKP hükümetince, Recep Akdağ bakanlığında uygulanan neyi değiştirdi ki, farklı ne uyguladı ki halkta sağlık politikasına karşı olumsuz düşünceye neden oldu.

 

Evet, halkımızda sağlık politikasına karşı önceden olduğu gibi çok olumlu bir bakış yok. Eleştiriler, şikâyetler başladı. Ama bunun nedeni eski ya da yeni bakanlar (Recep Akdağ ve Mehmet Müezzinoğlu) değil.

Bunun nedeni AKP hükümetlerince 12-13 yıldır uygulanan piyasacı, özelleştirmeci, sağlık hakkımızı paralı hale getiren politikaların halk tarafından daha çok görülmeye, anlaşılmaya başlanmasıyla alakası var.

Her hastaneye gittiğinde, her eczaneye gittiğinde cebinden çıkan, maaşından kesilen paralardır.

Her özel hastaneye gittiğinde ödediği katkı-katılım payı adı altında ki cebini yakan ücretlerdir.

Geçmişe göre cebinden onca para ödemesine rağmen istediği sağlık hizmetini alamaması, yaşadığı sağlık sorunlarına çözüm bulamamasıdır.

Eski SSK dönemlerini aratmayan kuyruk sıraları ve kalabalık hastane koridorları ve sıra kalmadı laflarıdır.

Onca özel hastane açılmasına, herkesin her istediği hastaneye elini kolunu sallayarak (bu doğru bir sağlık politikası değildir. Sevk zinciri olmalıdır) gitmesine rağmen memnun olmamasındandır. Memnun edilememesindendir.

Sağlık sistemine ve doktora güvenmemesi nedeniyle birkaç hastane ve birkaç doktor gezmek zorunda kalmasındandır. Bu saatten sonra kim gelirse gelsin, eski veya yeni bakan fark etmez AKP hükümetlerince uygulanan sağlık politikası artık halkın nazarında başarısız, olumsuz olarak görülecektir.

 

Bu nedenledir ki yeni olmayan tüm bu politikaların uygulayıcısı olan eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, medyanın da desteği ile halkın sağlık politikasına yönelik kaybolan güvenini tekrar kazanmaya çalışıyor. Neymiş ‘bundan sonra özel hastaneler kanser cerrahisinden ücret almayacakmış. Bunun için yasal düzenleme yapılacakmış.’ Yahu önce bu topluma kanser olmamanın koşullarını, hasta olmamasının, hastanelere gitmek zorunda kalmamasının koşullarını yaratalım, diyen yok.

 

Özel hastanelerin hastalardan, halkımızdan yüzde 200 fark alabilmesini sağlayan yasal düzenlemeleri AKP ve onun eski ve yeni bakanı Recep Akdağ çıkarmamış, sağlamamış gibi şimdilerde özel hastanelerin hastalardan yüzde 200 fark istemesini eleştiriyor. Yahu kardeşim sen kanunu bu şekilde çıkarmasaydın, Bakanlar Kurulun da özel hastaneler hastalardan yüzde  200’e kadar fark alabilir demeseydiniz, bu yönde karar çıkarmasaydınız, özel hastaneler hastalardan bu kadar fark isteyebilir miydi? Sanki tüm bunların nedeni, sorumlusu siz değilmiş gibi yapmayın. Halkımızı ve bizleri kandırmaya çalışmayın, adeta salak yerinede koymayın.

 

Gerçekten biz halkı, hastaları düşünüyorsanız buyurun Sağlık Bakanısınız yeni bir düzenleme yapın ve diyin ki aynı devlet hastanelerinde olduğu gibi özel hastanelerin hiçbirinde fark ücreti alınmayacak. Sadece muayene ücreti ödeyerek hizmet alınabilecek diyin.  Buyurun hadi…  
ETİKET :  

Tümü