REİS’İN ADAMI

REİS’İN ADAMI

10:07:29 | 2018-01-12
OSMAN ÇİFTCİ
OSMAN ÇİFTCİ      osmanciftci3800@gmail.com

Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Şerbetçioğlu, O’ndan bahsederken, “Ben spor camiasından tanırım, aslan gibi adamdır” dedi, dün de düzenlediği ilk basın toplantısında gözlemleme fırsatımız oldu...

Boydak Holding’in yeni CEO’su Alparslan Baki Ertekin’den bahsediyorum.

Dün sabah Boydak Holding’in büyümesinden, karlılığından, başarılarından, hedeflerinden bahsettiği bir basın toplantısı düzenledi. Göreve atanmasının üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen Holding gündemine büyük ölçüde hakim olduğunu gördük.

Bir internet sitesinde Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’e yaptığı ziyaretin “Manidar ziyaret” olarak haberleştirilmesi üzerinden gazetecilere, “bizimle ilgili haber yapacakken bize de sorun” ricasında bulundu.

Ben bu yönüyle basına kapalı bir kişilik olmamasına sevindim. Çünkü Boydak Holding’in son dönemi basına kapalı geçti. Sonuçta Boydak Holding, Kayseri’nin önemli bir değeri ve Holding’le ilgili kamuoyunun belirli konularda bilgilendirilmesi gerekiyor.

***

Önemli konularda önemli açıklamalar yaptı; üretimi, istihdamı, ihracaatı büyütme hedeflerinin olduğunu anlattı... 2018 ekonomisine ilişkin umut verici tahminlerde bulundu... Enerji sektörüne yapacakları yatırımlardan büyüme hedeflerine kadar oldukça umut verici...

Ne mutlu...

***

Boydak Holding’in satılacağı dedikodularının aslının olmadığını anlattı ki bu oldukça önemli; zira, TMSF kontrolünde olan Boydak Holding gibi bazı kuruluşların iştiraklerinin el altından satılacağı şeklinde piyasaya çıkıp işadamlarını dolandırmaya çalışan meçhul insanlar var...

(Konu dışında belki ama kısaca bilgi vereyim; mesela Aliye Boydak Koleji’nin el altından hem de ekspertiz değerinin yarısına hatta daha da altına FETÖ’cü olmayan milli işadamlarına satılacağını söyleyerek, 15-17 milyon lira ekspertiz değeri çıkıyorken “5 milyonu TMSF hesabına 2 milyonu aracı kişilere elden verilecek” diye Kayseri’de ki bazı işadamlarıyla görüşüp dolandırmaya çalışanların varlığını duydum. Boydak Holding iştiraklerinden bazı şirketlerin de benzer şekilde satılacağını söyleyenler oldu. Her duyduğumda da bunun aslında dedikodu değil dolandırıcılık olduğunu, TMSF’nin el altından satış yapamayacağını, hatta TMSF’nin internet sitesinde satılacakların listesinin yayınlandığını söylemişimdir.)

Erciyes’in Kayseri için öneminden bahsettikten sonra Boydak Holding olarak istendiği takdirde Erciyes’in tanıtımına da katkı sağlayacaklarından bahsetmesi, şehrin valisi ve belediye başkanının Erciyes adına teşekkür etmesini gerektiren bir durum bence. Erciyes’in farkında olan bir CEO’nun kıymetini bilmek gerek.

Basın toplantısından sonra soru cevap kısmına geçildi, gazeteciler sorularını yönlendirmeye başlamıştı ki, Ertekin, yaygın medyada yayın yapan bir televizyon kanalı ile daha önceden sözleştikleri vakitteki canlı yayın nedeniyle gazetecilerle soru cevap bölümüne ara vermek durumunda kaldı...

Kısa süreli canlı yayın sona erip Ertekin basın toplantısı masasına döndüğünde basın mensuplarının çoğu, basın toplantısının sona erdiği gibi bir yanlış anlamadan dolayı ayrılmıştı. Kayseri Olay Gazetesi ve 38 Kent Tv olarak biz ayrılmamıştık, Ertekin basın toplantısının devam ettiğini söyleyince kameramız yeniden kayda geçti.

Kamuoyunda merak edilen konular vardı, sorma fırsatı bulduk, açık yürekli cevaplar aldık.

Ertekin’e, Ertunç Laçiner’in Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanvekilliği ve CEO’luğu görevinden ayrılmasının perde arkasında “yolsuzluk” iddialarının olup olmadığı soruldu.

Laçiner’le ilgili kamuoyuna yansıyan yolsuzluk iddiaları hakkında kendisinin araştırması için önünde hiçbir dosyanın olmadığını ve hiçbir talimatın gelmediğini, Laçiner’in istifa ettirilmediğini  “gördüğü lüzüm üzerine” istifa ettiğini, gerçek istifa nedenini bilmediğini söyledi.

Laçiner’in holdingten ayrılmasının sır perdesi aralanamadı diyebiliriz. Bu konuya kamuoyunun beklediği cevabı yeni göreve başlayan CEO’nun ayağının tozuyla verememiş olması normaldir. Ama en azından Laçiner hakkındaki kamuoyuna yansıyan yolsuzluk iddiaları hakkında ayrıca bilgilendirme yapılmasında fayda olduğunu düşünüyorum.

Boydak Holding’te sık sık yaşanan görev değişiklikleriyle ilgili, “TMSF ekibi yönetim kurulu üyeliği huzur hakkından faydalanmak için sıralı olarak mı yönetimde görev alıp bırakıyor?” şeklinde kamuoyunda oluşan spekülasyonları sorduk, böyle bir durumun olmadığını emsal durumdaki holdinglerde yönetim kurulu üyeleri yüksek huzur hakları alırken kendisinin yanısıra Boydak  Holding’te görev yapan yöneticilerin 7 bin TL maaş aldığını söyledi, “Burada emin olun herşey holding lehinedir” dedi. Yönetimdeki sık değişikliklerin de holding lehine olduğunun bir anlamda sinyalini vermiş oldu.

CEO olarak ne kadar maaş aldığına kadar sordum. Bu denli samimi bir ortamda açık yüreklilikle cevaplar verdi: “Benim pozisyonumda olan başka bir holding CEO’sunun onda biri kadar maaş alıyorum. Yani ben Koç’ta olsaydım, Sabancı’da olsaydım, Eczacıbaşı’nda olsaydım buradan aldığım maaşın on katını alırdım. Hiçbir şey abartı değil burada.” dedi.

(Satır arası bir bilgi: Türkiye’de en çok kazanan yöneticiler arasında büyük holdinglerin CEO’ları dikkat çekiyor. Sabancı Holding CEO’su Celal Metin, Koç Holding CEO’su Bülend Özaydınlı ve Doğan Holding CEO’su Tufan Darbaz’ın, diğer yöneticilere fark attığı söyleniyor. Büyük bir holdingde CEO pozisyonunda olan yöneticilerin yıllık kazançlarının 450 bin dolar civarında olduğu biliniyor. Kaynak: www.capital.com.tr)

***

Yönetim kurulundaki değişiklikler çok önemli değilse de CEO değişikliği önemli bir konu. Laçiner’in gidiş sürecinin sancıları nedeniyle Kasım ya da Aralık ayında Boydak Holding’in 2018 hedeflerinin ortaya konulup kamuoyu ile paylaşılması dahi gecikmiş durumda. Ertekin, düzenlediği basın toplantısıyla da bilgi verdi, bu eksiği kısa sürede giderdiler.

En önemli konu ise, “Ben buraya sonuna kadar geldim. Bunu açıkça söylemek istiyorum. Herhangi bir şey beni yıldıramaz, azmimi kıramaz, cesaretimi eksiltemez, hizmet etme aşkımı elimden alamaz. Bugüne kadar bilerek, isteyerek bir yanlış işin içinde olmadım, bundan sonra da olmam.” sözleriydi. Holding açısından idari istikrar çok çok çok önemli zira...

İnşallah kalıcı olur, inşallah Boydak Holding’i bir Boydak Holding daha yapar...

***

Ertekin’in dinlerken tüylerimi diken diken eden, söylerken duygulandığının her halinden belli olduğu, beni de duygulandıran sözlerini ise ayakta alkışlayasım geldi:

“Devlet bu görevi bana tevdi etti, inanılmaz derecede onur duydum. Gözlerim yaşardı, ağladım, gittim 2 rekat şükür namazı kıldım, ‘devletim bana güvenmiş, bu kadar kritik bir görevi bana vermiş’ dedim. Bakın bu ruh haliyle yaşayan bir adam zaten hata yapmaz.” dedi.

Allah yolunu açık etsin, işini rast getirsin.

Konuşmasında ara ara hükümete yönelik övgüleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bahsederken, “olağanüstü bir insan” sözleri ise dikkat çekiciydi.

Daha önceden Kayseri’den yapılan tedariklerin Kayseri dışına kaydığı bunun da Kayseri ekonomisine olumsuz etkileri olduğu yolunda duyumlar vardı onu sormaya fırsat olmadı, buradan gündeme getirmiş olayım.

Toplantıdan çıktık, Aydın abinin sözleri aklıma geldi, kendi kendime “evet aslan gibi adam” dedim. Toplantıyı birlikte takip ettiğimiz haber merkezindeki arkadaşım Devrim Çalışkan, Ertekin’in anlattıklarından yola çıkarak “Reis’in adamı” dedi, düşündüm “evet, bence de” dedim...
ETİKET :  

Tümü