“REFLEKSOLOJİ VÜCUDUN KENDİ KENDİNİ İYİLEŞTİRME YÖNTEMİDİR”

12:15:06 | 2016-01-11

Refleksoloji çoğunlukla ayak olmak üzere el ve kulaklara masaj ve baskı uygulanarak yapılan bir alternatif tedavi metodu. Belirli bölgelere yapılarak vücudun çeşitli organlarını iyileştirmeye yönelik olarak uygulanır. Ayaklara uygulanan özel masaj hareketleri ile bedenin belli alanlarında toplanan enerjiyi dağıtarak vücudun kendi kendini tedavi etme yeteneğini harekete geçirme yöntemi olarak tanımlanabilir. HATICE ACADEMY sağlık-estetik- güzellik merkezi kurucusu Hatice Özçetin Yüce ile bu hafta Hatice Academy’de yürütülen ref         leksoloji, estetik ve güzellik alanında yürüttükleri çalışmalar ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Öncelikle bize kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba ben Hatice Özçetin Yüce Kayserinin Tomarza ilçesi doğumluyum. 2007 yılından bu yana 8 yıldır özel bir klinik de uzm. estetisyen olarak çalıştım. Son 4 yıldır da refleksoloji alanında uzmanlaşarak Klinik Refleksolog unvanı alarak kurucusu olduğum HATICE ACADEMY sağlık-estetik- güzellik merkezimde bu görevime devam etmekteyim.

Kurumunuz hakkında bilgi verir misiniz?

Hatice Academy sağlık –estetik- güzellik merkezim 2015 yılının Haziran ayında kuruldu. Şuan bünyesinde Cilt bakımı ve Gençleştirme. Kalıcı Makyaj, Kaş tasarımı, Refleksoloji, İğneli ve Lazer epilasyon uygulamaları yaparak devam etmekteyiz. Amacımız hastalarımızın yapılan uygulamalardan sonuç alması hijyen bir ortamda kaliteli hizmet sunmaktır.

 

 

 

Refleksoloji nedir?

Refleksoloji kelime olarak Refleks (sinir) oloji (bilim) yani sinir bilimi anlamına gelse de kendisi bir bilim değildir. Ama yapısı ve uygulama anlamındaki etkinliği sebebiyle birçok bilimden faydalıdır. Refleksoloji diğer uygulanan terapilerde ayrılan en özellik farklı denge kuvveti sağlayan bir iyileşme tedavisi olması ve bedenin kendini iyileştirme sistemini uyararak harekete geçirmesidir. İyileştirme içeri odaklı olduğu içinde böylece tedaviye hiçbir yan etkisi de oluşturmaz.

Refleksoloji tarihinden bahseder misiniz ?

Refleksolojinin geçmişi 12000 yıl öncesine dayanmaktadır. Vücudun kendi kendini iyileştirme yöntemi olarak Cinde ve Mısırda ortaya çıkmıştır. Günümüzde uygulanan refleksoloji 20y.y. başlarında Amerikalı olan DR.William Fitageraldin bulunduğu bölgesel tedavi yönteminin uygulayıcılarından Fizyoterapist olduğu düşünülen DR.JoeShelby Riley ve masöz Eunice Ingham tarafından geliştirilip günümüze kadar gelmiştir. Eunice Ingham başlangıçta bu terapiyi basınç masajı olarak adlandırmıştır. Fakat sonra Refleksoloji adını vermiştir.

 

 

Refleksoloji hangi hastalığa iyi geliyor?

Bel-boyun fıtığı -migren –sinüzit- serebral palsy - skalyoz -astım -dikkat eksikliği mide reflü- regl ağrıları -panik atak- depresyon- otizim -gelişim geriliği- motergerilik- Ms- hiperaktivlikte -alt ıslatma -boy uzatma-  kireçlenme -hidrosefali-mikrosefali -eklem ağrıları –kabızlık- uykusuzluk- sinir sıkışması.

Bu masaj ayni zamanda ağrıyı dindirme yöntemi olarak da yapılıyor mu?

Evet yapılan uygulama tüm vücudu baz alarak çalıştığı için ruhen ve bedenen kişide rahatlık sunar. Hastalıklardan dolayı oluşan ağrılarda dindirme etkisi yükseltir. Kan dolaşımını hızlandırıp sinir akışını rahatlatır. Yapılan ilk uygulamada bile kişilerde ciddi anlamda rahatlama gerçekleşir. Öyle ki yapılan uygulamanın hemen akabinde hastalar ağrıların hemen geçtiğini bile düşünürler.

Refleksoloji terapide kaç hastanız var bu hastalarda gelinen asamalar nasıldır?

Bugüne kadar çok hastamız oldu inanın hiç saymadım. Ama yapılan uygulamalarda sunu gördük. Yapılan tek seanslık refleksoloji de bile hayatlarında çok şey değişiyor. Örneğin Huzur evinde yaptığımız bir uygulamada ayakları çok üşüyen bir hastanın belli bir sure sonra aldığımızda o günden bu yana kadar artık ayaklarının üşümediğini dile getirdi. Hatta uyku problemi yasayan bir amacımız artık uykularının düzeldiğini ifade etti. Ve bunlar yapılan tek uygulamada alınan sonuçlar. Ve yine bu alanda yapılan bilimsel araştırmalarda 5 ay önce Sağlık bilimler fakültesinin hazırlamış olduğu kanıttan uygulamaya destekleyici ve tamamlayıcı terapiler adli Kongrede Çankırı yönetiminde Ankara İstanbul ve Kayseri de yapılan anketlerde %85 migren hastalarında iyileşme olduğunu çok sayıda ilaç alanların. ilaç sayısını düşürdüğünü hatta kullanmadıklarını fark ettik.

Bu masajı herkes yapabilir mi siz bu konuda bir eğitim aldınız mı?

Refleksoloji bu işe gönül vermiş sabırlı bilgili öğrenmeye ve araştırmaya eğimli olan eğitimini alan kişiler yapabilir. Yıllardır işin içinde olan az çok sağlıkla ilgili bilgisi olan daha anlamlı bir şekilde yapabilmektedir.

Ben bu eğitimime ilk önce Adana da masözlük eğitimi alarak başladım. Hemen sonrada Ankara da özel eğitim yerinde .daha sonrada İstanbul da .Türkiye ye bu dalı getiren hocalarımızdan ve en son Kocaeli (İzmit) de refloksoloji eğitimimi alarak alanında uzmanlaşmış olup bugün klinik refleksolog unvanı alıp görevime devam ediyorum. Tabi bu son 4 yıl içerisinde olan bir durum. 9 Yıllık iş hayatimin geçmişinde de cilt bakımı uzmanlığı ve uzman estetisyenlik yaptım. Meslek okullarından M.E.B onaylı eğitimler alarak bir çok seminerler ve kongrelere katildim. Ve hala gerek cilt gerekse sağlık alanında da fırsat buldukça da eğitimlere katılmaya çalışıyorum ve suna inanıyorum ki “eğitim. hangi yasta olursak olalım. Bitmez.


Refleksoloji kimlere yapılır kimlere yapılmaz?

Bel boyun fıtığı migren sinizüt serebral palsy fela skalyoz astım dikkat eksikliği mide reflü regl ağrıları panik atak depresyon otizm gelişim geriliği, moter gerilik, emes, hiper aktivite, alt ıslatma, boy uzatma epilepsi, kireçlenme, hidrosefali-milerosefali eklem ağrıları kabızlık uykusuzluk sinir sıkışması olan insanlara yapılır.

Kalp pili ve kalp krizi riski olanlar. yüksek ateşi ve akut enfeksiyonlu durumlarda. gebeliğin ilk aylarında. tümörü olan ve kemoterapi alan kanserlerde. ayakta açık yara kırık çıkık olanlara yapılmaz.

 

Kalıcı makyaj tercih ediliyor mu siz öneriyor musunuz?

Evet kalıcı makyaj son günlerde çok rağbet görmektedir. Çünkü makyaja zaman ayıramayan çalışan bayanlar kaşları seyrek yada dökülmüş olanlar lens kullananlar kozmetik ürünlere alerjisi olup makyaj yapamayanlar artrit hastalığı ve titreyen elleri olanlar atletler sporcular profesyonel yasamda devamlı iyi görünmek zorunda olanlar hastalık yada kemoterapi gibi tedaviler sebebiyle problem yasayanlar yüzlerinde bulunmakta olan asimetrik hatlardan kurtulmak isteyenler dağılmayan makyajın avantajını kullanmak isteyenler olarak sıralanabilir.

Kalıcı makyaj hangi bölgelere yapılabilir?

Kalıcı makyaj dudak konturu yapılır dudak çevresine yapılacak ince bir kontur dudakların daha dolgun gösterir. Hatlarını belirginleştirir ve çevresindeki kırışıkları kamufle eder.

-Kalıcı eyeliner olarak da uygulanır. Gözlere daha çok belirginlik gösterir. Büyükse küçültülür  küçükse büyütülür.

-Ve en çok talep kaşlardadır. Yukarıda bahsettiğimiz durumlarda özellikle kıl tekniği çalışmalarımızda en doğal yüze en uygun sekil seçilir. Kaşa yapılan uygulamalarda bakışlar netlik kazanır.

-Kalıcı makyaj beylerde yapılmaktadır. Sakal boşlukları bıyık boşluklarında kıl görüntüsü verilir. Yine saclarda sac simülasyonu şeklinde yapılır. Saçlar seyrekse daha yoğun görüntü sağlanır. Ve en son Kamuflaj seklinde yapılır. Vitiligo kaza sonu oluşan hasarlarda ten rengine uygun renkle bölge kapatılır.

 

Kalıcı makyajı kimler yaptırabilir buradaki amaç nedir?

Kalıcı makyaj günlük makyaj alışkanlıklarına ideal bir alternatiftir. Doğa tarafından konturları ihmal edilmiş kişilerin yüz hatlarını düzeltme ve iyileştirme imkanı verir. Mükemmel bir makyaj yapmak için vakti veya becerisi olmayan kişilere.  Normal makyaja tahammül edemeyen veya taşımayan kişilere. Kalıcı makyaj için en önemli kriter: gün boyu 24 saat sureyle güzel görünmek isteyenlere tavsiye edilir.

Kalıcı makyajın zararları var mı?

Yapılmayacak durumlar vardır . Mesela

Et benleri üzerine

Pigment alerjisi olanlara

Keloidlerin (yürüyen yara) üzerine

Melanoma (ciltteki kırmızılıklar)

Kılcal damar çatlamaları üzerine

Cilt lezyonleri (egzema – sigil – mantar) üzerine

18 yaşın altındaki kişilere

Psikolojik rahatsızlığı olan kişilerde ( şizofren)

Hassas ve ince gözüken ciltlerde bende reaksiyon oluşuyor diyen kişilerin ciltlerinde TESTSİZ ÇALIŞILMAMALI!

Konjoktivit (akan göz- göz yaşı iltihabi)

Lensler (eyelinerden 1 hafta sonra)

Bu durumlarda yan etki yaşanabilir. Renk değişimi gerçekleşebilir. Uzman hatası şekil bozukluğu olabilir. Organik boya kullanılmadığında yapay bir görüntü gerçekleşebilir. Yapılan bölgelerde iyileşme zor gerçekleşir.

 

En son iğneli ve lazer epilasyon uyguluyorsunuz kurumunuzda?

Evet. Kurumumuzda iğneli ve lazer epilasyon uygulamaları yapılmaktadır. İğneli epilasyon 100 yıldır güvenle yapılan bir yöntemdir. Lazer de yaklaşık 30 yıldır var olan ışıklı bir yöntemdir. Bu iki uygulamada da amaç istenmeyen kılların vücuttan yok edilmesidir. Burada su asla göz ardı edilmemelidir. Her kıl veya tüye uygulama yapılmaz.  Uzmanın bu konuda tecrübeli olması gerekmektedir. Aksi takdirde ufacık hata çok şeylere mal olabilmektedir. Örneğin tüylerde artış ciltte ciddi yanık vakaları şekil bozuklukları gibi. Biz merkezimizde jelsiz jiletsiz soğuk hava üflemeli diot ve alexandrite birleşimi cihaz kullanıyoruz. Soğuk hava cilde hapsolduğu için acı yok denecek kadar azdır. Her hastaya özel başlık ile hijyen problemi yaşanmaz. En iyi cihazı kullanmış olsak bile sarı beyaz ve kızıl tüylerde etkisi yoktur. Bu durumda bölgede kalan bu renklerde altın iğneli epilasyon yapmaktayız. Vücut bölgesi için gelen hastalar 6-8 hafta ara ile yüz bölgesi için gelen hastalarda 3-4 hafta aralıklarla gelmektedir. Seans sayısı kişinin hormonlarına ve kıl tipine göre değişmektedir. Ortalama yüz bölgesi 10-12 seans vücut bölgesi 6-8 seans arası sürmektedir. Ve yüz bölgesinde %85 vücutta %96 basari sağlanmaktadır. Uzmanca yapıldığında hiç bir yan etkisi olmaksızın uygulamalar konforlu bir şekilde yapılmaktadır.

Cilt bakımını hangi tip ciltlere uyguluyorsunuz herkesin cilt bakımı yaptırması şart mı?

 Cilt bakımı çok kapsamlı bir konu aslında ciltteki rahatsızlıklara göre yapılır en çok yağlı ve karma ciltler talepte bulunurlar çünkü genelde cilt problemleri bu cilt tiplerinde oluşur. örneğin akne ve sivilce izleri kırışıklar yağ bezecikleri bu tiplerde daha fazla görünmektedir. 18 yaşın üzerindekiler daha çok yaptırmaktadır. Daha küçük yaştakilere tavsiye edilmez. Yapmış olduğumuz uygulamalarda cilt lekeleri genişlemiş gözenekler ince kırışıklıklar yağ bezecikleri gibi sıkıntılarda uygulama yapılmaktadır. Cilt problemine göre seanslar 3 haftada veya ayda bir yapılmaktadır.

Verdiğiniz hizmetlerin fiyatları nedir kampanya dönemleriniz oluyor mu?

Evet şuanda Açılışımıza Özel KIŞ  kampanya fiyatlarımız.

Lazer epilasyon;

Bayan

Bıyık-15 TL

Çene 20tl-40 TL arası

Koltukaltı  35 TL

Genital 100 TL

Yarım kol 75 TL

Tüm kol 125 TL

Yarım bacak 150 TL

Tüm bacak 125TL

Göbek 20tl-60 TL arası

Favori 20 TL

Bay

Sakal üstü 20 TL

Boyun 20 TL- 40 TL arası

Ense 30 TL

Koltukaltı 40 TL

Yarım kol 125 TL

Tüm kol 175 TL

Yarım bacak 200 TL

Tüm bacak 400 TL

Sırt 100 TL – 200 TL arası

Göğüs 100 TL -150 TL arası

Karın 50 TL -100 TL arası

 

Cilt bakımı:

Buharlı cilt bakımı 75 TL. 4 seansı peşin 200 TL

Dermapen Cilt gençleştirme 250  TL 5+1 seans hediye toplu 1000  TL

Refleksoloji;

Büyüklerde  seansı 100 TL. 10 seans peşin ödemede 750. çocuklarda 50tl

Kalıcı makyaj;

Kıl tekniği 500 TL

Kas Dolgu 350 TL

Eyeliner 300 TL

Dudak 350 TL

En son söylemek istedikleriniz

Kimler nerede bu uygulamaları yaptırmak isterse istesinler şunlara dikkat etmeli, kişiler aldıkları  işlemlerde eğitim almışlar mı. Sizde güven uyandırıyor mu ortam hijyen şartlarına uygun mu ve kesinlikle araştırma yapsınlar güven ve dürüstlük bizim için çok önemli.. Bizler HATICE ACADEMY merkezi olarak sizden almış olduğumuz güvenle ~Her zaman  Bir Adım Önde ~ sloganımızla sizde bir adım önde olmak isterseniz biz buradayız.  Değerli okurlarımıza Sağlıklı bir yaşam  diliyoruz..

RÖPORTAJ: GÜLER RUHSAR AKTAŞ 

FOTOĞRAF: CAFER ZENGİN 
ETİKET :  

Tümü