Pensilvanya ziyareti ile ilgili flaş gelişme: Meclis Başkanvekili Tamer'i yalanladı

03:28:28 | 2020-04-03

AK Parti Milletvekili İsmail Tamer, beraberindeki 11 partili milletvekiliyle 2012’de gerçekleştirdiği Amerika’daki FETÖ elebaşı ziyareti ile ilgili “Bizi Meclis gönderdi” şeklinde açıklama yapmıştı. Bu konuda CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın soru önergesine yanıt veren TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, 12 milletvekilinin Meclis tarafından Pensilvanya’ya gönderilmediğini açıkladı.
Bilgiç, “Milletvekilinin beyanları, kişisel görüşlerini içermekte olup, bu beyanları hangi saikle yaptığı konusunda Başkanlığının bilgisi bulunmamaktadır” dedi.
 
 
AK Partili vekil İsmail Tamer Şubat ayında bir TV programında sık sık gündeme gelen ve tartışılan FETÖ elebaşı ile yapılan görüşme için “Bizi Meclis Amerika'daki Türk günlerine gönderdi” açıklaması yapmıştı. Tamer’in bu yöndeki açıklamaların ardından CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.
Tanal, soru önergesinde “Halen AK Parti Kayseri Milletvekili olan İsmail Tamer’in iddia ettiği gibi AK Parti grubu çalışanları ve milletvekilleri, TBMM’nin onayı ve görevlendirmesi sonucu mu ABD’ye giderek FETÖ’nün organizesindeki etkinliğe katılmış ve Fetullah Gülen’i ziyaret etmiştir? 2012 yılında FETÖ’nün organize ettiği etkinlik için ABD’ye giden AK Parti grup çalışanlarının ve milletvekillerinin masrafları TBMM bütçesinden mi karşılanmıştır? Şayet masraflar TBMM bütçesinden karşılanmışsa harcanan para miktarı ne kadardır?” şeklinde sorular yöneltti.
Önergeyi cevaplayan TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, 12 milletvekilinin Meclis tarafından gönderilmediğini açıkladı.
“GÖREVLENDİRME YAPILMADI, BU KONUDA HERHANGİ BİR BELGEYE ULAŞILAMADI”
Bilgiç,  “Konu Dış İlişkiler ve Protokol Başkanlığının kayıtlarına bakılarak araştırılmış olup 2012 yılında bahse konu ziyaret ile ilgili herhangi bir bilgi ve belgeye ulaşılamamıştır.
Bahsi geçen milletvekilleri hakkında TBMM Başkanlığı tarafından iddia olunduğu şekilde bir görevlendirme yapılmamıştır. TBMM bütçesinden karşılanan herhangi bir masraf ya da yapılan bir harcama bulunmamaktadır” bilgisini verdi. Milletvekillerinin 2012 yılındaki ABD ziyareti, TBMM Başkanlığının bilgisi dahilinde değildir. TBMM Başkanlığı, milletvekillerinin sadece resmî ziyaretlerini takip etmektedir. Milletvekilinin beyanları, kişisel görüşlerini içermekte olup, bu beyanları hangi saikle yaptığı konusunda TBMM Başkanlığının bilgisi bulunmamaktadır. 
ETİKET :  

Tümü