Özvarinli “On bin kişiye iş istihdamı, sağlayacağız”

09:25:27 | 2019-03-20

İYİ Parti’nin Kocasinan Belediye Başkan Adayı Dr. Hasan Sami Özvarinli’den, Tarım, gıda ve hayvancılığı geliştirerek, kentin sağlıklı gıda ve tarım ürünleri tüketmesini sağlayacak, iş istihdam yaratacak müthiş proje…

Bu projenin üretim ve kalkınma hamlesi olduğuna dikkat çeken Dr.Özvarinli, İlçe Başkanı Yurder Şahin, Meclis Üyesi adayı Kazım Yücel ile birlikte Yeni Mahalle’deki Semt Pazarını ziyaretinde tarımla ilgili konuştu: Esnaf ve vatandaşların büyük ilgisiyle karşılanan Başkan adayı Özvarinli şunları söyledi:”Bu projenin ana teması şudur; Katma değeri yüksek ürünler üreteceğiz. Çografi yapıya uyumlu bitki tohumları bulacağız. Aromatik bitkilerin üretimini yapacağız. Kocasinan’ın marsı olacak. Alım garantili üretim yapacağız. Kayseri’nin yanı başında tarım, hayvancılık ve gıda üretimi yapacağız. Kocasinan’da top yekin üretim seferberliği başlatmalıyız. Seracılık havancılık bütünleşmiş tesisleri kurmalıyız. Kayserili tüketicilere kaliteli ve sağlıklı ürünler sunacağız. Kayseri dışarısında gelen ürünlerin nakliye ücreti ve bazı girdilerle daha pahalıya tüketiyoruz. Ama burada ürettiğimiz ürünlerde maliyet ve nakliye gideri düşük olacak.”

“TARIM SİT ALANI İLAN ETTİRECEĞİM”

Kocasinan’da tarım alanı çok. Burada tarım. Gıda ve hayvancılık tesisleri oluşturacağız. Tarım ürünlerinin üretilmemsini, paketlenmesini ve çok hızlı bir şekilde tüketiciye ulaştırtmasını sağlayacağız.

“10 BİN KİŞİYE İŞ İSTİHDAM SAĞLAYACAĞIZ”

Bu işleri tabii ki ziyaret işlerinde çalışacak iş imkânı istihdam olanağı sağlamış olacağız. Kendi kurbanlık hayvanımızı daha burada yetiştirebiliriz. Kent ve kent çevresini tarım üretim merkezi yapacağız. Tarım sit alanı ilan ettireceğiz. Tarım arsası kavramı, alt yapısı yapılacak ve üretilen ürünler kolaylıkla tüketiciye ulaştırılacak. Tarım ve bilimsel merkezleri oluşturacağız.”dedi.

“BÖLGESEL KALKINMAYA ULAŞABİLİRİZ”

Kocasinan’da bu kadar verimli toprakların, zenginlik yaratmak için ülke refahının kalkınmasında kullanılmasına dönük yapılacak birçok şey var, diyen Özvarinli,”Kocasinan bölgesinin iklim yapısına uyumlu tarımsal ürünler yetiştirilecek.Ama maalesef hayata geçirilmesi konusunda çok ağır davranıyoruz. Yapay gündemlerle uğraşıyor. Günü birlik yaşama alışkanlığından kurtulup, çevremizdeki zenginliklerin farkına varıp, zenginlik halene nasıl getirebileceğimiz konusunda biraz kafa yormak gerek. İşte o zaman inanıyorum ki burada bölgesel kalkınmaya sadece tarımla bile ulaşacağız. Dünyada tarım, yenilebilir enerji, din ve kültür turizminin geleceğin en çok önemli sektörleri haline geleceğini bizim dışımızdaki herkes kavradı. Yabancı ülkeler buna göre yatırım yapıp ulusal ekonomilerini buna göre şekillendiriyor. Biz ise maalesef hala bulanık sularda yapay gündemlerle birbirimizle tartışıp duruyoruz.

Kocasinan Tarım Projesinin temelinde, iyi tarım uygulamaları konusunda örnek bir çalışma yaparak, Kocasinan çiftçisi ile tarımsal faaliyette bulunmak isteyen girişimlere yol göstermek, bilgi ve deneyim aktarımını sağlamaktır. Ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalı ilçemizde, projemiz kapsamında, Kocasinan çiftçisinin yeni yöntem ve uygulamalar ile ilgili bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi, Pazar odaklı ürün üretimi yapılması, üretim sürecinin ve sonuçlarının çiftçilerle paylaşılması, üretim sürecinin ve sonuçlarının çiftçilerle paylaşılması, bölgede tarımla uğraşanların yararlanabilmeciği toprak analiz laboratuarının, ucuz yağ elde etme laboratuarının kurulması sağlanacak ve uygulamalı eğitim alanları oluşturulacak. Ayrıca gelecekte Kocasinan’ın bir tarım merkezi  konumuna gelmesi,ilçemizde tarıma dayalı ekonominin geliştirilmesine de önemli katkılar sağlanacaktır” diye konuştu.
ETİKET :   Haber Kayseri Hasan Sami Özvarinli İYİ Parti Kocasinan Başkan Adayı

Tümü