ÖZHASEKİ: O ARKADAŞLAR ADAY OLMASIN

“Abdullah Gül Bey Kayseri milletvekiliydi. Babama gelip kız ister gibi ısrarla beni isteyip, belediye başkanı yapacağız” dedi diyen Özhaseki, yerel seçim sürecini değerlendirdi. Özhaseki, “Çok oy almak için defolu aday göstermeyiz”

12:16:56 | 2018-11-06

AK Parti’de belediye başkan aday adaylıkları için başvurular başladı. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de adaylık süreci ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. Özhaseki, “Çok oy almak için defolu aday göstermeyiz” dedi. Diğer yandan Özhaseki, siyasete girdiği yıllara ilişkin yaptığı açıklamada ise “Abdullah Gül Bey Kayseri milletvekiliydi. Babama gelip kız ister gibi ısrarla beni isteyip, belediye başkanı yapacağız” dediler” diye konuştu.

AK Parti’de 31 Mart yerel seçimleri için adaylık başvuruları 5 Kasım itibariyle başladı. Partinin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan ve adı kulislerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için  de geçen Mehmet Özhaseki, adayları nasıl belirledikleri konusunda açıklama yaptı.

“BU KONULARDA ÇOK HEVESLİ OLMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL”

Hürriyet Gazetesi’ne konuşan Özhaseki, “Adınız Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçiyor. Bu sizi heyecanlandırıyor mu? Hevesli misiniz? ” sorusuna , “Yıllarca belediye başkanlığı, ardından genel başkan yardımcılığı, sonra da bakanlık yapmış biri olarak bu konularda çok hevesli olmamız mümkün değil. Birçok makamı görmüş oluyorsunuz. O makamlara gelip giderken ne hisler taşıdığımızı kendi içimizde daha iyi biliyoruz. Bir yere gelmek kadar, orada iyi işler yapmak önemli. Oradan çıkarken başın dik, alnın açık olarak gidebilmek önemli. Bu ağır bir mesuliyet...” yanıtını verdi.

 

“BABAMA GELİP KIZ İSTER GİBİ ISRARLA BENİ İSTEDİLER”

Özhaseki, “Belediye başkanı olduğunuzda kaç yaşındaydınız?” yönündeki soruya cevap olarak şu ifadeleri kullandı: “37 yaşındaydım. O zaman Abdullah Gül Bey Kayseri milletvekiliydi. Babama gelip kız ister gibi ısrarla “Hacı amca Mehmet Bey’i istiyoruz, belediye başkanı yapacağız” dedi. Babamın ilk tepkisi “Oğlum bizim işimiz var, gücümüz var, dükkânımız, tezgâhımız var” oldu. Tabii bu insanlar yokluk görerek büyümüşler, küçük bir esnaf olarak başlamış, işlerini büyütmüş, bütün dünyaları o dükkân olmuş. Siyasete girince ticaretleri geri gidecek zannederlerdi. Kayseri’de dört yıl ilçe belediye başkanlığı, dört dönem de seçimlere katılarak büyükşehir belediye başkanlığı yaptım. Toplamda 21 yıl ediyor ki çok şükür Kayseri tipi belediye başkanlığı modeli sözünü oturttuk. Şimdi de partimizin teamüllerine uygun olarak 81 ilde belediye başkan adaylarını bulmaya çalışıyorum.”

 

“ADAYIN YÜZÜ GÜLECEK, İÇE KAPANIK OLMAYACAK”

Röportajda belediye başkan adaylarında aradıkları özellikleri de sıralayan Özhaseki, “Belediye başkan adayı ararken iki kriterimiz var. Biri liyakat sahibi olması. Birçok partinin yaptığı gibi “En çok oyu kim alır” diye bir arayış içinde değiliz. O şehri en iyi kim tanır, bu işi en iyi kim yapar, en ehliyetlisi kimdir; buna bakıyoruz. Bazı şaibeli isimler var ki defosunu biliyoruz, vatandaş bilmiyor, parlak biri gibi görüyor. Onu koyduğunuzda çok oy alırsınız ama biz asla öyle birini koymayacağız. İkincisi biraz da adayımızın yüzü gülsün, kapısı açık olsun istiyoruz. Kimi insan buna müsait olmayabilir, kötülüğünden değil, içe kapanıktır mesela. Ama lütfen o arkadaşlar belediye başkanlığına aday olmasınlar. Dışa açık olmalı, sosyal olmalı. Başkan adaylarımızın fiziği, müziği, yüreği iyi olacak.coşkun
keşke hiç olmasaydın