Özhaseki: Erken seçim gündemimizde yok, ittifak olur mu?

Belediye Başkan aday kriteri: Belediye başkanı adayının insani özelliklerin çok ön planda olduğunu söylemeliyim.

12:50:45 | 2018-08-30

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Kayseri Milletvekili  Mehmet Özhaseki, erken seçim tartışmaları ile ilgili konuştu. "Seçim nimeti keyifli ama biraz da bıkkınlık verici" diyen Özhaseki, "Gündemimizde erken seçim yok. Ama Anayasa'da yer alan Mart ayının son pazarı yapılır, tarihibnin de bana göre yanlış olduğunu düşünüyorum. Belediye Başkan adaylarımızla da bir araya geldiğimiz de onlarında benzer düşünceler var. Bu seçimler geçtikten sonra konuşulabilir. Belediye Başkan arkadaşlarımız 'Ekim ya da Kasım ayında yapın, biz de işimize bakalım' diyorlar. Seçimler geçtikten sonra konuşulabilir." dedi.

Katıldığı canlı yayında açıklamalar yapan Özhaseki, yerel seçimlerde MHP ile ittifak yapılıp, yapılmayacağı yönünde de, "Bu konuda benim bir şey söylemem doğru değil, ama biz ittifak yapmayacakmışız gibi çalışıyoruz. Ancak önümüzdeki dönem neler görürüz takip etmek lazım. Gelişmelere göre hareket etmekte fayda var. Cumhur İttifakı'nda biz birçok konuda örtüşüyoruz. Şu an çok erken. Zaten yerel seçimlerdeki ittifak genel seçimlerden daha zor. Örneğin 3 parti ittifak yaptığında aldıkları oy toplamının yansımadığı, karşılık vermediğini görebilirsiniz." diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI NASIL BELİRLENECEK?

Özhaseki, belediye başkan adaylarının belirlenme süreci ile ilgili olarak da, "Sayın Cumhurbaşkanımız belediyecilikten geldiği için gözü hep belediye hizmetlerindedir. Her bir konuda beyfendinin de bir haberi vardır. Belediye başkanı adayının insani özelliklerin çok ön planda olduğunu söylemeliyim. Gönül seferberliği, insani ilişkiler... İkincisi bir de çalışma istiyor bu iş. Yönetim kabiliyeti var mı ona bakacağız. Para, insan, algı, mekan yönetimini biliyor mu ona bakacağız. O belediyeden olmasına dikkat edeceğiz. Alternatif adaylar her zaman olacak." ifadelerini kullandı. Parti tarafından yapılan anketlerle ilgili de konuşan Özhaseki, "Anketler normal gözüküyor. İlk girdiğimiz seçimlerde yüzde 33-34 seviyelerinde oyumuz vardı. AK Parti yüzde 40 ile 50 bandına oturmuş bir parti. Biz Türkiye'nin partisiyiz, her ilde varız. Belediyecilik tecrübemiz var. Merkezi hükümetle işbirliğinde olmanın avantajını herkes değerlendiriyordur. Kılpayı olan yerlerle ilgili özel çalışmalar yapacağız. Şehrin resmini çekmek bizim için önemli. Oraya yorum çok katmayacağız. Ne istiyor, ne bekliyor, seçmen tercihleri nelerdir bunları biz anketlerle çözüyoruz. O şehrin sevdiği insanları biz bulacağız, başka çaremiz yok." dedi.
ETİKET :   Mehmet Özhaseki Erken seçim Belediye Adaylar Yerel seçimler Mart ayı Ekim ya da Kasım Son dakika Kayseri Haberler AK Parti İttifak Cumhur

Tümü