Özhaseki, açıkladı…Erciyes’te su bulunamazsa 2 milyon dolara o ilçeden su gelecek

Haber: Cafer ZENGİN

20:13:03 | 2020-10-04

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki, Erciyes’te yapılacak sondaj çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Özhaseki, “Sıcak su bulunamazsa 35 kilometre uzaklıkta bulunan sıcak suyu Erciyes'te taşıyacağız” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki ise konuşmasında Erciyes'te sıcak su çıkarıldığında 12 ayın dolu dolu geçeceğini söyledi. Erciyes Dağı'na önemli yatırımlar yapıldığını ifade eden Özhaseki; "Sadece bir spor değil, bir ekonomi, bir şehrin aynı zamanda sosyal yaşamını değiştirecek en önemli bir proje. Sonra da biz bunun altyapısına başladık. Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak şehirden buraya kadar yolu biz yaptık. Suyu, doğal gazı, elektriği getirdik ve daha sonra buradaki tesislere başladık. Modern dükkanlar inşa ettik. Teleferikler, telesiyejler ve çevresinde sosyal tesisler. Sadece projesine 5 yıl harcamıştık. Arkasından altyapı ile ilgili bu yapım işlemleri 10 senedir devam ediyor. Şimdi bunu taçlandıracak olanlar oteller. Bunlar kartopu gibi büyüyerek devam edecek.

 

Konuşmasında, "Erciyes'ten şehre doğru giderken sağlı sollu villalar yarın bir gün belediyeye, 'Çalışma ruhsatı verin' diye müracaat edecekler ve 'Oteller dolu, biz de burayı otel gibi işletelim' diyecekler. Niye? Her bir odası 100 dolar. Kayağı 5 ay gibi devam ettirebiliyoruz. Onun dışında ne olacak? Şimdi bisiklet turları yapılıyor. Spor kampları var işin içerisinde. En az 2 ayı onlar dolduracak" diyen Özhaseki, sondaj çalışmalaır il ilgili de dikkat çeken açıklamalar yaptı. Erciyes'i 12 ay değerlendirmek istediklerini ifade eden Özhaseki, "İnşallah sıcak su çıkacak ve 12 ay dolu dolu geçecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızla Erciyes'i konuştuk. 15 gün kadar sonra 2 bin 200 metre inecek sondaj makineleri geliyor. Büyük ihtimalle buluruz diyorlar. Burdada ikincisi de bulmazsak, üçüncüsünde, orda da bulşamazsak dördücüsünde bulacağız. Yine olmazsa İncesu tarafında sıcak su bulundu 50 küsür derecelik, oradan getireceğiz" dedi. Erciyes'te sondaj çalışmaları sonrasında sıcak su çıkarılamaması halinde 35 kilometre uzaklıktaki  İncesu tarafında bulunan  sıcak suyu Erciyes'te taşıyacaklarını anlaran Özhaseki; "Boruların maliyetini de hesaplattım ve buraya gelmesi 1 milyon dolar tutuyor. Bir o kadar da işçilik gitse, hiçbir şey değil, sıcak suyu buraya getireceğiz ve 12 ay boyunca otellerin dolu dolu olduğu bir ortam başlayacak. Binlerce turist gelecek. Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı derler ki, 'Geçen sene biz hesapladık, Kayseri ekonomisine Erciyes Dağı'nın faydası 100 milyon dolar oldu.' Emin olun, milyar dolara çıkacak. Afaki söylemiyorum, bir hesaba dayalı olarak söylüyorum" şeklinde konuştu.
ETİKET :   Mehmet Özhaseki Erciyes Haberler Son dakika Sıcak su İncesu AK Parti

Tümü