Şener: Önlem alınmazsa bu ülke en az 3 yıl kavrulur

18:33:06 | 2018-09-12

CHP Konya Milletvekili Abdullatif Şener, İdlip konusunda yaptığı açıklamada, “Suriye’de terör bitecekse İdlip’in Suriye devleti tarafından ele geçirilmesi lazım. Teksas’ı uluslararası teröre çeteleri işgal etseler Trump ne yapardı?  Trump ne yapar idiyse  Esad’da Suriye’de kendi şehrini kurtarmak için onu yapar. Bu nedenle kim ki teröristler İdlip’te kalsın diyorsa,  İsrail stratejilerine hizmet ediyor demektir” dedi. Ekonomide yaşanan gelişmelere de değinen Şener, CHP olarak kriz masası oluşturduklarını belirterek, “Ülke genelinde sivil toplum örgütlerini dinleyeceğiz. Sonra bunları harmanlayıp, hükümeti sürekli uyaracağız. Eğer sorumluluk sahibi iktidar gerekli tedbirleri ve uyarıları dikkate almazsa bu ülke en az 3 yıl kavrulur” diye konuştu.

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Parti Meclisi Üyesi Ayça Taşkent ve İl Başkanı Ümit Özer ile birlikte partisinin Kayseri il başkanlığında basın toplantısı düzenledi.  Kayseri’de sivil toplum kuruluşlarına yönelik ziyaretler gerçekleştireceklerini ve yaşanan ekonomik sıkıntılara yönelik değerlendirmeler yapacaklarını kaydeden CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Türkiye genelinde büyük bir ekonomik sıkıntının yaşandığını ifade etti. CHP olarak yapıcı muhalefet yapma konusunda kriz masası oluşturduklarını belirten Şener, kendisinin de bu alanda görev aldığını belirtti.

Şener, “Türkiye’de ekonomik kriz var. Bu kriz yaşanmaya başlamıştır. Görüntüler ortaya çıkmaya başlamıştır, ama işin başındayız. İşin başında gerekli önlemlerin tedbirlerin ciddiyetle alınması lazım. Eğer gerekli önlemler iktidar tarafından alınır ve doğru bir şekilde uygulanırsa bu ekonomik krizi kısa bir süre içinde atlatmak mümkün olur. Ama yetki ve sorumluluk sahipleri,  yetkinin ve sorumluluğun kendilerinde olduğunu bir tarafa bırakırlarsa, politikalara yönelik olarak uygulamalar krizi derinleştirecek niteliklere büründürülürse bu ülke en az 3 yıl kavrulur.  Bütün sektörler sarsılır, bütün gelir grupları perişan olur . CHP olarak sorumlu bir muhalefet partisi olarak bu nedenle kriz masası oluşturduk. Ekonomik konularda belli birikimi olan milletvekillerimizden oluşan kriz masasının üyelerinden biri benim. Bu kriz masası yaptıkları çalışmalar sonucunda sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etmek suretiyle Türkiye’de sivil toplum örgütlerinin ekonomik gelişmelere nasıl baktıkları, sorunun ne olduğu ile ilgili görüşlerini tespit etmek suretiyle Türkiye genelinde bir kriz fotoğrafı oluşturacağı.  Bu konuda sürekli hükümeti uyaracağız. Yapıcı bir şekilde iktidarı uyarmayı görev olarak görüyoruz. Bu krizi aşmanın en temel yolu sorumlu olanların sorumluluklarını kabul etmeleridir. Ekonomik politika uygulayacak tek güç devlettir. Devletin tüm araçlarını da iktidar kullanmaktadır. Önümüzdeki süreç çok tehlikeli, bizim asıl endişemiz bu. Kayseri’de de  bu amaçla STK’ları ziyaret edeceğiz.” diye konuştu.

‘İKTİDARA YANDAŞLIĞI BIRAK LİYAKATE GÖRE GÖREVLENDİRME YAP DİYORUZ’

 Açıklamasında, “Kimsenin ekmek teknesini yitirmesine gönlümüz razı değildir.” diyen Şener, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ekonomik krize yönelik açıkladığı 13 maddelik çözüm paketine de değinerek, hükümetin bu paketi dikkate almamasına tepki gösterdi. Cumhurbaşkanının ilk yapması gereken şeyin kabineyi değiştirmek olduğunu savunan Şener, “Biz iktidara yandaşlığı bırak,  sadakati bırak, liyakate göre  görevlendirme yap diyoruz” dedi. Şener, şunları söyledi,  “Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu,  iktidara krizden çıkmak için 13 maddelik öneri paketi sunmuştur. Bunlara dikkat etmemiz lazım. Bu 13 maddeyi göz önünde bulundurmak lazım. Maalesef iktidar kanadından 13 maddelik çözüm önerisiyle ilgili lehte ve aleyhte hiçbir karşılık gelmemiştir. İktidar cephesinde büyük suskunluk vardır. Bunu sorumlu iktidarın yapmaması lazım. 13 maddede ne var? Devlette liyakat sistemi yeniden inşa edilmelidir. Şu an geçerli olan liyakat sistemi değil, sadakat sistemine göre iş yapılıyor. Bu çözüm kabiliyetini ortadan kaldırıyor. Dünyanın her tarafında ekonomi bozulduğunda sorumluluk iktidara aittir.  Ekonomi kötüye giderse bir numaralı sorumlu iktidardır. Kötüye gidişi aşmak için de sorumlu da iktidardır. Biz muhalefet olarak yol gösteriyoruz. Devlette liyakat sistemi esastır. Yandaşlığı bırak,  sadakati bırak, liyakate göre  görevlendirme yap diyoruz. Ama maalesef bir damat  hem maliyenin hem hazinenin,  bütün paranın üzerinde. Böylesi bir kriz döneminde  damatla, kayınpederin birlikte  ülkenin bütün parasının üzerinde olması  uluslararası algılar bakımından çok  çirkin olduğu gibi aynı  zamanda ayıp bir görüntüdür. Bu zaaf oluşturur. Böyle bir görüntü ile etkili  ekonomi politikası uygulanamaz. Damattan başka güveneceğiz kimse kalmadı mı Türkiye’de? Olmaz. Onun için ilk yapması  gereken şey bu kabineyi değiştirmesi lazım sayın Cumhurbaşkanının.  Ekonomik krizden  çıkacaksa bu ülke ilk yapacağınız şey  damadı çekeceksiniz kenara.  Liyakat prensibine göre uygun birini koyacaksınız oraya.  Dünyanın hiçbir yerinde ekonomiyi kayınpeder, damat idare etmez. Hele bu ortamda. Ülke felakete gidiyor. Demokrasi ve hukuk önemli.  ‘Seçimleri kazanırsak ekonomi uçacak’ dendi ama ne yazık ki 16 Nisan referandumu ve  24 Haziran seçimleri öncesi söyledikleri gerçekleşmemiş, tam tersi yaşanmıştır. Bizim söylediklerimiz gerçek çıkmıştır. Çünkü sistemi bozarsanız işler doğru yürümez. Hukuk güvenliği önemli. Bu dış politikayla  da ülke ekonomisinin nefes alması mümkün değildir.” Yaşananlara karşı tedbir alınması gerektiğini ifade eden Şener, “Tedbir alınmazsa bu ülkede yıllarca etkisini gösterir ve bu nedenle önerileri dikkate almak lazım.  Biz de görüşleri alacağız, harmanlayacağız. Bu çerçevede doğru yolu göstereceğiz.  Batıldan vazgeç hak politikalara gel diyeceğiz.” şeklinde konuştu.

‘DEVLETİN EKONOMİSİ AİLENİZİN EKONOMİSİ DEĞİLDİR’

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olması ve Başkan Vekilliği'ne de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak getirilmesi konusunda da değerlendirme yapan CHP’li Şener,  “Varlık fonu kuruldu ne yaptı belli değil, ama  kesin bir şey var. Varlık fonu çatısı altına alınan tüm kurumlar Cumhurbaşkanlığına bağlandı ve danışmanları vasıtasıyla müdahale ediyordu, ama şimdi görüyorsunuz ki danışmanlara da güvenmiyor.  Kayınpeder, damat  birlikte varlık fonunu da  güftelerine  almışlardır. Hem ülkenin bütün hazinesini hem  ülkedeki bütün önemli varlıkları bankalardan tutun diğer hizmetlere kadar el konulmuş olması damat, kayınpederin bunların  kendi inisiyatifleri,  sınırları içerisinde yönetmeye, sahiplenmiş olmaları bu güvensizliği derinleştirecektir. Bu doğru bir iş değil. Doğru adım ve kararları  atacaklarını da düşünmüyorum. Devletin ekonomisi şahıs ve aile  ekonomisi değildir. Sayın  cumhurbaşkanının şu ana kadar anlayamadığı husus devletin ekonomisini aile ekonomisi gibi algılamasıdır. Bu yanlıştır.  Sayın Cumhurbaşkanı artık siz tek başınıza hükümetsiniz. Şunu bilmeniz lazım ki ekonomi politikalarını siz uygulayacaksınız. Krizden çıkış politikalarını siz uygulayacaksınız. Bilmeniz gereken  en temel konu devletin ekonomisi ailenizin ekonomisi değildir.  81 milyon insanın ekonomisidir. Bu kayınpeder, damat ikilisi ile devletin tüm varlıklarının,  hazinesinin, varlık fonunun üzerinde olmaktan vazgeçin ve bir değişiklik yapın.” diye konuştu.

 ‘TEKSAS’I ULUSLARARASI TERÖR ÇETELERİ İŞGAL ETSELER TRUMP NE YAPARDI?’

İdlip konusunda da açıklama yapan Şener, İdlip’in Suriye’nin bir kent olduğunu anlatarak, Suriye’ye bugüne kadar 100 Binden fazla yabancı teröristin girdiğini belirtti. Şener, şu ifadeleri kullandı,  “Suriye’ye gönderilen teröristler, emperyalist ülkelerin siyonist politikaları için yetiştirilmiştir, silahlandırılmıştır, ceplerine paraları konmuştur ve Suriye’yi hallaç pamuğu gibi dağıtmışlardır. Suriye’de dış göç yaşayan Suriyeli sayısı 5 milyon civarında, dış göçten daha çok iç göç yaşanmıştır. Suriye’de  7-8 milyon içerde göç yaşanmıştır. Suriye’deki nüfusun yüzde 90’ı Esad’ın kontrol ettiği bölgelerdeydi.  Devletin girdiği yerlerden dış göç yaşanmamıştır. Dış göçlerin yaşandığı yerler terör unsurlarınca işgal edilen yerlerde yaşanmıştır. Terör çeteleri İdlip’de yığılmışlardır. 50-60 bin civarındadırlar. Bunların aileleri var, çocukları var. Savaş evlilikleri yapıyorlar.  Suriye’de terör bitecekse İdlip’in Suriye devleti tarafından ele geçirilmesi lazım. Teksas’ı uluslararası teröre çeteleri işgal etseler Trump ne yapardı?  Trump ne yapar idiyse  Esad’da Suriye’de kendi şehrini kurtarmak için onu yapar.  Dünyanın dört bir bir tarafından 200 ülkesinden, 100 bin silahlı terörist emperyalistlerin desteği ile Türkiye’ye  girseler, karıncalar gibi  Antep, Adana Konya’yı işgal etselerdi, Türkiye Cumhuriyet hükümeti ne yapardı? Türkiye Cumhuriyet  hükümeti ne yapardıysa Suriye devleti de kendi  şehirlerini bu uluslararası  teröristlerden, seyyar teröristlerden kurtarmak için de  onu yapıyor. Bir kere İdlip’deki grupların, bulunan çetelerin yüzde 60’ı eski adıyla nursa adlı  gruba aittir. Nusra, Birleşmiş Milletlerin terör  örgütü olarak kabul ettiği çatıdır. Nusranın terör örgütü olduğunu Türkiye Cumhuriyeti’de karar vermiştir, resmi gazetede  yayınlamıştır.  Nusra terör örgütüdür ve İdlip’teki teröristlerin yüzde 60’ı bu gruptur. Diğer terör grupları da onun liderliği ve şemsiyesi altındadır. Tüm dünya bu terör çetelerin İdlip’te temizlenmesine karar vermesi lazım. Bir tarafta Amerika, İngiltere, Fransa diğer tarafta Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletlerin terör örgütü kabul ettiği Nusracıları korumak için ayaklanmış vaziyetteler. Bu nasıl iş? Hani dünya teröre karşıydı. Ne kadar da terörist aşığı varmış başta ABD olmak üzere. Burada bir terslik var. Yaşananlar İsrail’in parçalayıp, yut stratejisidir. Çünkü İsrail’e uygun ‘Büyük Ortadoğu Projesi’ geliştirmişlerdir.  Bu projeye uygunda Arap baharı hayata geçirildi. Şu anki Suriye’de yaşananlar,  İsrail stratejilerine dayanıyor. Siz İdlip konusunda İsrail stratejilerinin hayata geçmesini istiyorsunuz? Bu nedenle kim ki teröristler İdlip’te kalsın diyorsa,  İsrail stratejilerine hizmet ediyor demektir.” Haber/Foto:  Cafer ZENGİN

 
ETİKET :  

Tümü