ÖĞRENCİLER PINARBAŞI’DA KYK EYLEMİ YAPACAK!

İlçede bir yurt bilmecesi...

17:56:34 | 2019-08-21

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesindeki Suna Yalçın Meslek Yüksekokulu kampüsünde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu'na (KYK) bağlı 'Pınarbaşı Öğrenci Yurdu’nun kapatıldığına yönelik iddialar öğrenciler tedirgin ediyor. Meslek Yüksek Okulu öğrencileri, yurdun kapatılması halinde mağdur olacaklarını ve eğitimlerine devam edememe tehlikesi ile karşı karşıya kalkacaklarını belirterek, cumartesi günü yurdun önünde seslerini yetkililere duyurmak için toplanıp, basın açıklaması yapacaklarını duyurdu. Yeni dönem için kayıt yaptırmak isteyen öğrencilere, "Kayıt alınmıyor" cevabı verildiği ifade edildi. 

Pınarbaşı’da yurt bilmecesi sürüyor. İddiaya göre, eğitim öğretim döneminin başlamasına az bir süre kala yurtla ilgili yeniden kapatılma kararı alındı. Bu karara tepki gösteren öğrenciler ise eyleme hazırlanıyor. “Daha öğrenecek çok şey var, fakat yurdumuz yok” diyen Kayseri Üniversitesi’ne bağlı Pınarbaşı Suna Yalçın Meslek Yüksekokulu öğrencileri, cumartesi günü KYK yurdunun önünde eylem yapacak.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Muhasebe Bölümü öğrencisi Ufuk Karakuş, yurdun kapanması halinde eğitimlerine devam etme şanslarının ortadan kalacağını söyledi. Karakuş, “Cumartesini günü yurdun önünde öğrenci arkadaşlarımızla birlikte saat 13:00’da basın açıklaması yapacağız. Yurdumuzun kapatılmasını istemiyoruz. Kış ve yol şartları, gidiş geliş maliyetleri hesaplandığında eğitim imkanımız tehlikede. Çoğu öğrenci eğitimine ara vermek zorunda kalır. Şu an 40’a yakın öğrenci var. Yine bu yıl 140’a yakın öğrenci meslek yüksekokulunu tercih etti. Bu öğrenciler nerde kalacak? Eğer yurt kapanırsa birçok öğrenci eğitimine devam edemez. Kayseri’den de gidiş-geliş yapamaz. Bu konuda sesimizi yetkililere duyurmak istiyoruz” diye konuştu. Diğer yandan bir süre önce konuyu gündeme getiren ve kapatılma kararına tepki gösteren İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Kredi Yurtlar Kurumu yetkililerinin yurdun kapatılmayacağı yönünde kendilerine söz verdiğini belirtmişti. Şimdi yurdun yeniden kapatıldığı konusunun gündeme gelmesi kafaları karıştırdı. “Kredi Yurtlar Kurumu ne yapmaya çalışıyor?” diye soran öğrenciler ve veliler, bu konuda tepkili.

Haber: Cafer ZENGİN

 

 

 

 

 

 

 
ETİKET :  

Tümü