O Başkandan dikkat çeken çıkış: Sadece sokaklarda maske denetimi yapmakla bu iş çözülmez!

Haber: Cafer ZENGİN

20:35:47 | 2020-09-22

Kayseri Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) Başkanı Ali Yedikaya, Koronavirüs sürecinde STK’larıun devre dışı bırakıldığını belirterek, bu duruma tepki gösterdi. Olay Türk TV ve Kayseri Olay'a açıklamalarda bulunan Başkan Ali Yedikaya, “Türkiye’de akşam Sağlık Bakanının açıklamalarına göre hareket edilecek, kontrol yapılacak, ceza kesilecek…bu işte de bu yapıya başarılı olamayacağımızı artık anlamamız gerekiyor” dedi.

“Pandemi ile savaşı çok etkin yapmamız gerekir” diyen Başkan Yedikaya, mücadelenin bölgesel olarak  ayrılıklar dikkate alınarak sürdürülmesi gerektiğini dile getirdi. Süreçte vaka tablosuna göre bölgesel değerlendirmenin yapılması gerektiğini ve buna göre uygulamaların hayata geçirilmesinin çözüme katkı sunacağını ifade eden Yedikaya,  “Bölgelerden şehirlere inmek lazım, şehirlerden kasaba ve köylere kadar inmek lazım. Çünkü her yörenin kendine göre gelenekleri var, yapısı var. Vaka yoğunluğu var. Mümkün olduğunca analizleri buna göre yapmak lazım” diye konuştu.

“ÇOĞU SİVİL TOPLUM KURULUŞUNUN HABERİ BİLE YOK”

Sivil toplum kuruluşlarının sürece dahil edilmesi ve bilgilendirilmeleri gerektiğine de vurgu yapan Yedikaya, şunları söyledi:  “Bir de özellikle şehirlerdeki sivil toplum kuruluşlarıyla toplantılar yapılması lazım. Ama görüyoruz ki çoğu sivil toplum kuruluşu bu toplantılardan haberdar bile olmuyor. Meslektaşlarını, stajyerlerini, meslek örgütlerini üye olan insanları bilgilendirmede sadece kendi imkanlarıyla bir şeyler yapıyorlar. Sadece sokaklarda maske denetimi yapmakla bu iş çözülmez. Bir maskeyi 5 gün takan da var 10 gün takan da var. Bu etkinlikler yapılırken daha çok sivil toplum kuruluşları ile daha çok geniş perspektifte değerlendirilirse bu olaylar daha başarılı olunacaktır. Almanya stratejik planda  bölgesel olarak devam ediyor ve ona göre müdahale ediliyor, ama Türkiye’de akşam Sağlık Bakanının açıklamalarına göre hareket edilecek, kontrol yapılacak, ceza kesilecek…bu işte de bu yapıya başarılı olamayacağımızı artık anlamamız gerekiyor”

 
ETİKET :   Pandemi Ali Yedikaya Başkan Kayseri Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası KSMMMO Koronavirüs Açıklama

Tümü