Mustafa Çelik’e teşekkür

15:29:46 | 2018-03-12
OSMAN ÇİFTCİ
OSMAN ÇİFTCİ      osmanciftci3800@gmail.com

Kayseri’de uyuşturucu belası her geçen gün artarken gençlerimiz, geleceği­miz zehirlenirken Kayseri Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün ve Jandarma’nın operasyonel çalışmalarından ötesi ne yazık ki adam akıllı bir şekilde yapılmıyor...

Kayseri cezaevlerinde 400’e yakın uyuşturu­cu taciri tutuklu. Tamam bunlar cezalandırılsın ama Kayseri’de 10 bin civarında uyuşturucu kullanıcısından sözediliyor. Bu kişileri yakala­yıp cezalandırmak yerine tedavi edip topluma kazandıracak geniş kapsamlı bir tedavi merke­zine ihtiyaç var.

Uyuşturucu bağımlısı olan kişi dezavantajlı duruma düşmüş demektir. Varsayın ki Verem hastası oldu. Tedavi etmek yerine cezalandır­mak neyin kafası?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya da Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a da yüzyüze şunu söylemek isterdim, “Uyuşturucu bağımlı­larını tedavi edip topluma kazandırmak yerine, tutuklayıp kapatmak geçmişte cüzzam hastalarını tedavi etmek yerine bir yere toplayıp kapatmaya benziyor. Türkiye’de uyuşturucu bağımlılarına cezaevini değil tedaviyi zorunlu kılacak işler yapmalısınız.”

***

Kayseri’de polisin, jandarmanın gayretini boşa çıkartmayacak, esaslı tedavi merkezi şart diye haykırıyoruz duyan yok.

Devlet Hastanesi Başhekimliği döneminde AMATEM’in kuruluşuna vesile olan AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, “Kayseri’de uyuşturucu problemi yok denecek kadar az. Kayseri uyuşturucu açısından çok sıkın­tılı değil” diyecek kadar durumdan bi haber...

Şehir Hastanesi bünyesinde kuru­lacak olan kriminal psikiyatri servisini sanki uyuşturucu tedavi merkeziymiş gibi lanse etmeye çalıştı...

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı’ya sorul­du, uyuşturucu tedavisinde doğru dürüst bir faydası bile bulunmayan AMATEM’in 10 olan yatak kapasitesini yüzde 100 artıracaklarını söylemekle yetindi...

Kayseri’de Uyuşturucu ile Mücadele Komis­yonu var ama “var desinler” diye varmış gibi bir izlenim bırakıyor bende.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen bir proje ile 11 rehabilitasyon ve danışma merkezi kurulduğu söylendi ama bu merkezler nerededir nasıl hizmet verir va­tandaş nereye nasıl başvuracak kamuoyuna bir bilgi bile verilmedi.

Kayseri İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli’ye soruldu o da AMATEM’le ilgili ben­zeri şeyleri söylemekle yetindi. AMATEM’in yatak kapasitesi yüzde 100 değil yüzde 500 artırılsa kaç yazar...

AMATEM kaç kişiyi bağımlılıktan kurtarmış ki yatak kapasitesini artırıyorsunuz?

Tv ekranlarında söylemekten gazetede yazmaktan ben yıldım. Ağır eroin bağımlısı ile çocuk yaştaki kullanıcıyı aynı yere kapatıp tedavi edemezsiniz. Buna rağmen ÇAMATEM yani çocuk AMATEM’i bile kurmaya kimse yanaşmıyor.

Uyuşturucu tedavi­sinde kullanılan çipli tedavi başta olmak üzere birçok yöntem Kayseri AMATEM’de zaten yok.

Haksızlık etmeye­lim, Benli bu konuda hassasiyet gösterece­ğini söyledi, ne yapacağını bekliyorum.

Ha bir de Ali Ramazan Benli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sağlık A.Ş. bünye­sinde kurduğu merkezden bahsedip Kayseri Büyükşehir Belediyesi de böyle bir merkez kurarsa destek vereceklerini söyledi.

Velhasılı sonuç odaklı, esaslı bir adım atıl­madı.

Yahu hiç değilse, elinizin altıda olan Kayseri cezaevlerinde tutuklu bulunan uyuşturucu sa­tıcıları ve bağımlılarını hiç değilse tedavi edin o da yok... Yarın birgün cezaları bitip çıkacak­lar kaldıkları yerden devam edecekler.

Cezaevlerinde çatır çatır uyuşturucu kullanı­lıyor. Devletin bundan da mı haberi yok?

Cezaevine çeşitli sebeplerle kısa süreliğine giren birçok kişiden dinledim, cezaevi uyuş­turucu kullanımında adeta merkez olmuş durumda ve müdehale eden yok, engellene­miyor.

Uyuşturucu bağımlısı çocuğu cezaevinde olan bir babanın anlattıklarını müsadesini alarak bu sütunlarda yazacağım. Bu kadar ke­pazelik olmaz dedirtecek durumlar söz konusu.

***

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, geçtiğimiz Cumartesi akşamı 38 Kent Tv’de program konuğumuz oldu. İl Sağlık Müdürü’nün o açıklamasından sonra Benli’yi arayıp tepki gösterdiğini, bu konuda asıl soru­nu çözmesi gereken kurumun Sağlık Müdürlü­ğü olduğunu söyledi.

Söyledi ama topu üzerinden atmadı...

“Milletvekili Tamer ‘açılacak olan kriminal psikiyatri polikliniği bu konuda hizmet vere­cek’ dedi, Vali ve Sağlık Müdürü AMATEM’in yatak kapasitesinin arttırılacağını söyledi, ORAN destekli rehabilitasyon merkezleri de var. Bu Büyükşehir Belediyesi’nin işi değil arkadaş, biz yol, kaldırım, çöp, su, kanal falan işlerine bakarız” demedi.

Dedi ki, “İstanbul’da da Gaziantep’te de uyuşturucu tedavisine yönelik merkezler var evet inceledik. Mesela Bursa’da da madde bağımlılarının tarımla ve el sanatlarıyla tedavi edilmesini amaçlayan İnsanlık Köyü projesi var. Biz de Kayseri Büyükşehir Beledi­yesi olarak sırf yapmış olmak için değil Türkiye genelinde ses getirecek, sonuç odaklı bir merkez kurmak için proje çalış­ması yapıyoruz.”

Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Çelik’e bu duyarlılığından dolayı bu şehir adına teşekkür ediyorum. Allah razı olsun...

İnşallah bahsettiği proje biran evvel hayata geçer, 1 can bile kurtulsa kardır...

Bu mesele şehrin seferberlik ilan etmesi ge­reken, Verem salgınına karşı topyekün müca­dele edilmesi gereken bir mesele.

Öncülük etmek de Büyükşehir Belediyesi’ne yakışırdı...

Helal olsun...

Başkan seneye dedi ama bence ne kadar erken harekete geçerse o kadar iyi olur...
ETİKET :  

Tümü